Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Neįgalumo nustatymo tarnybos vadovas: „Šmugeliuoti nebeišeina“

2017-04-04 12:14:58

Tauragėje lankėsi Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) direktorius Manfredas Žymantas. Į Tauragę atvykęs Pirminės sveikatos priežiūros centro vadovo Donato Petrošiaus kvietimu jis susitiko su šios įstaigos gydytojais ir aptarė aktualius siuntimų į NDNT rengimo klausimus, lankėsi ir NDNT Tauragės skyriuje.

© Algirdo Kubaičio nuotr.

Manfredas Žymantas, NDNT vadovaujantis trečius metus, sakė jau trečią kartą lankąs visus šalies NDNT skyrius. Pasak M.Žymanto, Tauragės teritorinis NDNT skyrius nėra nei pats geriausias, nei pats blogiausias – dirba normaliai.

– Komanda sukomplektuota gera, dirba jauna vadovė, geros ir darbo sąlygos tiek darbuotojams, tiek besikreipiantiems. Žinoma, nuolat stengiamės kelti aptarnavimo kokybę, kad žmonėms kuo mažiau reikėtų laukti eilėse, kad net ir gavę lūkesčių neatitinkantį sprendimą jie neišeitų su ašaromis, – sakė M.Žymantas.

Kokių nors išskirtinių problemų, pasak jo, Tauragėje nėra. Pagrindinė problema visoje Lietuvoje ta pati: dažnai gydytojai siuntimus į NDNT surašo taip, kad neįmanoma pritaikyti jokio kriterijaus, ir NDNT specialistams tenka kreiptis į konsultantus, kad šie tiksliau ir išsamiau aprašytų paciento būklę. Todėl labai svarbu, kad gydytojai būtų gerai susipažinę su kriterijais, kurie taikomi nustatant neįgalumą.

– Kad sprendimai būtų teisingi abiem pusėms, pirmiausia turime turėti teisingus dokumentus, – teigė M.Žymantas.

Paklaustas, ar tarnyba sulaukia daug skundų iš Tauragės, jis sakė, kad iš Tauragės kasmet būna 150–160 skundų. Žinant, kad per metus Tauragės skyrius aptarnauja apie 2000 žmonių, tai esą nedaug. Pastaraisiais metais skundų mažėja – ne dėl to, pasak M.Žymanto, kad auga emigracija, o dėl to, kad besikreipiantiems dėl neįgalumo siekiama skirti jį kuo ilgesniam laikotarpiui.

– Būna, kad ištyrus skundą neįgalumo lygis šiek tiek pasikeičia (pavyzdžiui, nuo 50 iki 45 ar 55 procentų), tačiau vis tiek lieka toje pačioje kategorijoje, taigi ir išmoka lieka tokia pat. Kad sprendimas pasikeičia radikaliai, pasitaiko gal tik 2 procentais atvejų. Nuo šių metų įsigaliojo naujos priemonės, kurios leis pasiekti, kad klaidingų išvadų, pateiktų ar dėl medikų nekompetencijos, ar dėl piktybinio siekio padėti pacientams gauti didesnes išmokas, visai nebeliktų. Tos naujos priemonės – tai galimybė kreiptis į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros tarnybą, – sakė M.Žymantas.

M.Žymanto teigimu, atlikusi tyrimą, tarnyba gali kreiptis į akreditavimo tarnybą gydytojų licencijoms stabdyti.

– Tvarka jau patvirtinta. Šiandien licencijos stabdymo atvejo dar neturime nė vieno, gal to ir nereikės, bet medicinos bendruomenė reaguoja audringai. Taip buvo ir šiandien Tauragėje, – kalbėjo M.Žymantas.

Pasak jo, į akreditavimo tarnybą dėl mediko licencijos stabdymo galima kreiptis, jei jo teikiamose išvadose bus rasta didelių neatitikimų tris kartus. Sustabdžius licenciją, akreditavimo tarnyba gali spręsti ir dėl visiško jos atėmimo.

Direktorius pabrėžė, kad NDNT yra sprendimų tikrinimo skyrius, pavaldus tiesiogiai vadovui, o nuo šių metų įvesta automatinė sprendimų patikra: sistema dukart per metus automatiniu būdu atrenka po 60 bylų iš kiekvieno tarnybos teritorinio skyriaus, kurių yra 23, tuomet specialistai tikrina, ar nebuvo padaryta klaidų. Todėl neteisingai neįgalumą ar nedarbingumą nustatę vertintojai gali būti bet kada patikrinti, jiems skirtos drausminės nuobaudos. Be planinės kontrolės, dar yra ir neplaninė: 10 proc. bylų patikrinamos dar kartą.

– Taigi „šmugeliuoti“ nebeišeina. Anksčiau yra buvę labai negražių dalykų, tačiau dabar iš sveiko žmogaus padaryti ligonį beveik nerealu, – teigė NDNT direktorius. – Mes nesiekiame ligonių ar neįgaliųjų sąskaita sutaupyti. Jei kada nors man būtų taip pasakyta, iškart dėčiau pareiškimą ant stalo. Mums visiškai nerūpi, kiek ir kokio dydžio išmokų bus skirta, mums svarbu, kad priimti sprendimai būtų teisingi tiek valstybės, tiek žmogaus atžvilgiu.

NDNT vertina neįgalumo lygį vaikams iki 18 metų, pilnamečių pensijos nesulaukusių asmenų darbingumo lygį, specialiuosius poreikius, nustato profesinės reabilitacijos poreikį. 2016-aisiais į NDNT kreipėsi 96,3 tūkst. žmonių, iš jų per 15 tūkst. – pirmą kartą.

Pasak M.Žymanto, per ketverių metų NDNT vadovo kadenciją pagrindinis jo tikslas yra pasiekti, kad visi šalies skyriai dirbtų vienodai gerai ir kokybiškai.

– Paėmus bylą, pavyzdžiui, iš Klaipėdos ir ją nuvežus į Uteną, sprendimas turi būti lygiai toks pat. Kai mes visi dirbsime kaip laikrodžio mechanizmas, pasitikėjimas mūsų tarnyba visuomenėje tikrai išaugs, – viliasi M.Žymantas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: neįgalumas
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų