Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Ne tie vaistai(2)

Vytautas Valevičius | 2014-12-11 00:01:40

Mes pernelyg dažnai pasikliaujame vaistais. Tiesa, to mus moko „nesveika“ televizija, kuri tik kiša melagingą reklamą. O juk sveikata yra ne gydymasis, o buvimas be ligų. Tam kaip tik nereikia nei tablečių, nei kapsulių, nei kitų cheminių medžiagų. Tačiau pažiūrėkime atidžiau į vaistus, į jų pramonę ir produktų kokybę.

Kalis
1 iš 10 vaistų, kurie parduodami visame pasaulyje, yra padirbti. Kai kuriose šalyse šis skaičius siekia 7 iš 10. Jolitos Čiukšytės nuotr.

Statistika ir faktai apie farmacijos pramonę pasaulyje

Farmacijos pramonė yra atsakinga už medikamentų kūrimą, gamybą ir rinkodarą. Taigi jos didžiulė svarba pasaulio sektoriuje yra akivaizdi. Bendras farmacijos pajamų lygis visame pasaulyje pasiekė beveik trilijoną JAV dolerių. Šiaurės Amerika yra didžiausia šios šakos dalis, generuojanti daugiau nei 40 procentų šių pajamų. Tai daugiausia dėl to, kad ten didžiausia farmacijos pramonė. Bet, kaip ir daugelyje kitų pramonės šakų, Kinijos farmacijos sektorius šiuo metu rodo aukščiausius augimo tempus visame pasaulyje.

Vis dėlto pirmaujančios farmacijos kompanijos yra iš JAV ir Europos. Remiantis receptinių vaistų pardavimo žiniomis, „Pfizer“ yra didžiausia pasaulyje farmacijos kompanija. 2012 metais įmonė pardavė medicinos priemonių už 47 milijardus dolerių, o bendros pajamos siekė beveik 60 milijardų dolerių. Kiti žymiausi pasaulio veikėjai yra „Johnson&Johnson“, „Merck“ ir „Abbott“ iš JAV. O „Novartis“ ir „Roche“ iš Šveicarijos, „Glaxo Smith Kline“ ir „Astra Zeneca“ iš Jungtinės Karalystės, Prancūzijos „Sanofi“ yra Europos didysis penketas.

Patentuotų vaistų pardavimas sudaro didžiausią pajamų dalį. Papildomas pajamas užtikrina ir kiti medikamentai bei priemonės. Štai taip atrodo farmacijos pramonė pagal šalis:

Farmacijos pramonė pagal šalis
Farmacijos pramonė pagal šalis

Vaistai pasaulio žemynuose gaminami skirtingai – per penkerius metus iš lėto auga beveik visur, tiesa, didesnę dalį gamina Š. Amerika ir Europa, tačiau Azijos gamintojai irgi didina veiklos apimtis.

Diagrama
Šaltinis: https://www.abpi.org.uk/industry-info/knowledge-hub/global-industry/Pages/industry-market-.aspx

Apibendrinant galima sakyti, kad 2017 metais medicinos ir vaistų pramonė sieks 1 trilijono 185 milijardų dolerių apimtį.

Kaip įsiterpti į verslą? (Falsifikacija)

Medikamentų ir prietaisų pramonė yra gana pelninga, nors tyrimams didžiausios firmos išleidžia iki 20 procentų gaunamų pajamų. Tačiau norinčių lengvų pinigų šioje srityje netrūksta.

Pateiksiu nedidelį pavyzdį iš oficialaus Pasaulio sveikatos organizacijos puslapio. Vien nuo 1999 sausio iki 2000 spalio buvo gauti 46 konfidencialūs pranešimai apie netikrus vaistus iš 20 šalių. Apie 60 proc. šių pranešimų buvo iš besivystančių šalių, o 40 proc. - iš išsivysčiusių šalių. Tarp vaistų klastočių buvo antibiotikų, hormoninių preparatų, analgetikų, steroidų ir antihistamininių vaistų. Jie sudarė beveik 60 proc. produktų, apie kuriuos pranešta.

Padirbinių tipus ir jų dydį galima suskirstyti į šešias kategorijas:

1. Gaminiai be veikliųjų medžiagų, 32,1 proc.

2. Produktai su neteisingai nurodytų veikliųjų medžiagų kiekiu, 20,2 proc.

3. Produktai su klaidingais ingredientais, 21,4 proc.

4. Produktai su teisingais kiekiais veikliųjų medžiagų, bet su padirbtomis pakuotėmis, 15,6 proc.

5. Originalaus produkto kopijos, 1 proc.

6. Produktai su aukšto lygio priemaišomis ir teršalais, 8,5 proc.

Pateikti duomenys gal kam pasirodys seni, todėl pateikiu šių metų įspėjimą apie netikrus vaistus nuo maliarijos, kurią paskelbė ta pati Pasaulio sveikatos organizacija.

Falsifikatai; faktai

Kinija:

2013 metais agentūra Reuter pranešė, jog sulaikyta daugiau nei 1300 žmonių, kurie gamino ir pardavinėjo vaistų falsifikatus. Vieno reido metu buvo paimta daug vaistų ir 9 tonos žaliavos jų gamybai, kurių vertė siekė 362 milijonus dolerių. Tuo pat metu internete buvo uždaryti daugiau nei 140 puslapių, kurie buvo naudojami falsifikatų platinimui. Operacija vyko vienu metu 29 Kinijos provincijose.

Azerbaidžianas: 

Azerbaidžane netikrų vaistinių preparatų parduodama 25-30 procentų visų vaistų kiekio. (echo.az duomenys)

Rusija:

Rusijos falsifikuotų vaistų gamybos apimtis sudaro 300 milijonų dolerių per metus, - pranešė vesti.ru.

Ką padirbinėja Rusijoje? Dažniausiai - priemones nuo galvos skausmo, vaistus nuo peršalimo bei vitaminus ar papildus (šaltinis: https://www.medicjournal.net/?p=906).

Jungtinė Karalystė:

Reuters šių metų gegužės 22 dienos duomenimis, Jungtinėje Karalystėje specialiosios tarnybos konfiskavo vaistų už 31,3 milijono dolerių. Iš konfiskuotų vaistų 72 procentų klastočių buvo pagaminta Indijoje, o 11 proc. - Kinijoje.

2013 m. institucijų uždaryti daugiau nei 1200 svetainių, kurios neteisėtai pardavinėdavo vaistus klientams Jungtinėje Karalystėje (šaltinis: Independent, January 25, 2014).

Dar vienas pranešimas nuo Interpolo. „Uždaryta daugiau nei 10 000 internetinių vaistinių ir puslapių. Per 10 dienų, t.y. nuo gegužės 11 iki 21 dienos, buvo konfiskuota 8,4 milijono dozių padirbtų vaistų. Pasaulyje suimti 237 asmenys, o internete uždarytos 10 603 svetainės, kurios platino padirbtus vaistus pasaulyje. Padirbinėjami buvo ir maisto papildai, dietiniai produktai, psichiką veikiančios medžiagos, pavyzdžiui diazepamas, erekciją veikiantys preparatai.

Vaistų padirbinėjimas visame pasaulyje

1 iš 10 vaistų, kurie parduodami visame pasaulyje, yra padirbti. Kai kuriose šalyse šis skaičius siekia 7 iš 10.

Pastaraisiais metais vaistų padirbinėjimas pirmauja suklastotų produktų, kuriuos konfiskavo Europos muitinės, sąraše.

75 milijardai dolerių pelno per 2010 metus už padirbtus vaistus yra didesnis nei iš narkotikų prekybos.

Kiekvienas 1000 dolerių, kuriuos nusikaltėliai investuoja į prekybą heroinu, gali generuoti 20000 dolerių pelną, o iš prekybos suklastotomis medicinos priemonėmis 400000 dolerių.

2013 m. 99 šalys bendradarbiavo operacijos Pangea VI kovoje su nelegaliomis interneto vaistinėmis. Buvo uždaryta 13700 interneto svetainių ir konfiskuota daugiau nei 10 milijonų vaistų, kurių vertė 36 milijonai dolerių (šaltinis: https://www.eaasm.eu/europe-survey-on-counterfeiting).

Noras būti sveikam gali remtis iliuzija apie stebuklingus vaistus. Deja, daugelis cheminių preparatų veikia ne tik sergantį organą, bet ir visą kūną. Naikindami vieną negalavimą vaistai sargdina kitus organus. Deja, kol kas nėra vaisto, kuris išgydytų visą organizmą greitai ir naudingai. Reikia visada žinoti, kad vaistai yra nuodų forma. Svarbu, kad jie mažiau kenktų.

Ieškant pigių vaistų turguose ar internete, reikia suvokti, kad padirbinių rizika čia yra daug didesnė nei kontroliuojamose vaistinėse. Nenoriu būti blogas pranašas pirkėjams, bet lozungas apie medikamentus skambėtų taip: „Pigūs vaistai ar sveikata: kas svarbiau?“.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų