Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Nauji kraujo krešėjimą mažinantys preparatai: patogu, saugu, brangu?

2012-03-07 23:56:55

  Kraujo krešėjimo sutrikimai susiformuojant trombams kraujagyslėse yra viena pagrindinių komplikacijų po operacijų ir kitų chirurginių intervencijų. Ypač didelė rizika yra po sąnarių protezavimo operacijų. Iki šiol tokių komplikacijų profilaktikai būdavo skiriamas mažos molekulinės masės heparinas – į paodį leidžiamas vaistas, mažinantis kraujo krešumą.

  Per pastaruosius dvejus metus atsirado nemažai naujų efektyvių preparatų, kurie gali pakeisti iki šiol galiojusius standartus. Tai nauji vaistai apiksabanas, rivaroksabanas, dabigatranas. Pagrindinis skirtumas tarp senųjų ir naujųjų preparatų yra vartojimo paprastumas: naujieji vaistai yra vartojami tabletėmis, nereikia kontroliuoti įvairių krešėjimo parametrų. Vis dėlto jie skiriasi tarpusavyje – vienus reikia skirti iš karto po operacijos (dabigatraną), kitus -  praėjus tam tikram laikui po operacijos (apiksabaną), vieni preparatai pašalinami su šlapimu (dabigatranas), kiti eliminuojami juos suardant pačiam organizmui (apiksabanas).

  Nauji tyrimai rodo ir didesnį klinikinį efektyvumą pacientams: sunkių trombozių dažnis vartojant apiksabaną perpus mažesnis nei profilaktiškai skiriant mažos molekulinės masės hepariną (enoksapariną).

Vidmantas Žegunis. Algirdo Kubaičio nuotr.

 Gydytojas ortopedas-traumatologas Vidmantas Žegunis, vadovaujantis Klaipėdos universitetinės ligoninės Traumatologijos departamentui, „Vakarų Lietuvos mediciną“ informavo, jog kraujavimas operacijos metu sukelia natūralų krešumo mechanizmo įsijungimą.  

 „Tai natūrali organizmo reakcija į kraujavimą. Ortopedinės operacijos, kaip sąnarių implantacija, turi labai didelę kraujo krešumo mechanizmo sutrikimo riziką: gali išsivystyti periferinių venų trombozė ar dar pavojingesnė plaučių arterijos tromboembolija, smegenų kraujagyslių embolizacija. Dalis pacientų turi didesnę tromboembolinių komplikacijų riziką dėl to, kad jų kraujo krešumas ir taip yra sutrikęs“, - pasakojo jis.

 Gydytojo žiniomis, pasaulio statistika rodo, jog po didesnių ortopedinių traumatologinių operacijų maždaug vienas ar du pacientai iš tūkstančio dėl šių komplikacijų miršta. Todėl siekiant komplikacijų išvengti kiekvienas pacientas, kuriam atliekama didesnė operacija, gauna antikoaguliantų.

 „Kadangi vaistų panaudojimas mažina kraujo krešumą po operacijos, tai padeda išvengti tromboembolijų, tačiau dėl to po operacijos padidėja kraujavimas. Taigi lazda  turi antrą galą. Todėl vaistų naudojimas turi būti labai pasvertas ir dozės parinktos labai atsakingai, individualiai“, - pabrėžė pokalbininkas.

 Jis informavo, jog ligoninėje jau apie 15 metų tam tikslui vartojamas mažo molekulinio svorio heparinas, kuris leidžiamas po oda ir rezorbuojasi per ilgesnį laiką. Jo poveikis laiko patikrintas, be to, nereikalauja griežto sekimo.  

 Pripažindamas, kad vaistai tabletėmis vartoti patogesni, V. Žegunis sakė, jog pooperaciniams pacientams tai nėra labai aktualu, nes jie būna prižiūrimi medikų.  Geriamosios vaistų formos aktualesnės ligoniams, kuriems šiuos vaistus reikia vartoti ilgą laiką, pvz., po širdies kraujagyslių operacijų, persirgto infarkto, širdies ritmo atkūrimo, insulto ir pan.

 Kaip gydytojas vertintų naujų vaistų atėjimą į rinką? „Reklamos  naujiems vaistams daug. Gal jie patogesni vartoti, gal veikia panašiai kaip senieji, bet kad jie taptų praktikos kasdienybe,  dar reikia įgyti daugiau darbo su jais patirties. Be to, naujieji vaistai turi būti daug geresni, kad būtų galima mokėti brangiau“, - sakė gydytojas.

 Po sąnarių protezavimo mažo molekulinio svorio heparinas  didesnės rizikos pacientams leidžiamas iki mėnesio, o po to, atsižvelgdami į paciento būklę, šeimos gydytojai  nusprendžia,  ar skirti vaistus tabletėmis, ar jų vartojimą nutraukti.

 vlmedicina.lt

 Šaltiniai

 Eriksson et al. Oral dabigatran etexilate vs. subcutaneous enoxaparin for the prevention of venous thromboembolism after total knee replacement: the RE-MODEL randomized trial. J Thromb Haemost. 2007 Nov;5(11):2175-7.

Bengt et al. Rivaroxaban versus Enoxaparin for Thromboprophylaxis after Hip Arthroplasty. N Engl J Med 2008; 358:2765-2775, June 26, 2008

Rud Larsen M et al. Apixaban versus enoxaparin for thromboprophylaxis after knee replacement (ADVANCE-2): a randomised double-blind trial. The Lancet, 6, 2010 ( Vol. 375, 9717, 807-815)

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų