Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Naują vaistą nuo melanomos išbandė ir Lietuvos pacientai

2012-01-16 23:58:12

Piktybinė melanoma yra vienas agresyviausių vėžių. Melanoma iš pirminio židinio odoje ar kituose organuose plinta į limfinius mazgus, o vėliau metastazuoja į kepenis, galvos smegenis, plaučius ir kitus organus.

Gydymo būdai

Chirurginė operacija svarbi gydant bet kurios stadijos melanomą, tačiau tik esant ankstyvai ligos stadijai ji yra gydymo standartas. Chirurginė operacija gali būti naudinga ir esant pažengusiai ligai, kai įmanoma radikaliai pašalinti jos metastazes, o operacijos rizika priimtina gydytojui ir pacientui.

Radioterapija taip pat gali būti taikoma apšvitinant ligos židinius, tačiau ji pasitelkiama į pagalbą retai. Dėl sąlyginai ankstyvo melanomos metastazavimo - plitimo į kitus organus ir audinius -  didelę reikšmę turi adjuvantinė (skiriama po chirurginio gydymo) chemoterapija.

 Daugelį tyrimų apibendrinanti analizė parodė, jog adjuvantinis gydymas interferonu sumažina ligos recidyvo tikimybę ir pailgina bendrą išgyvenamumą. Neaiški lieka tik gydymo interferonu optimali dozė. Be to, interferonas sukelia daug pacientą varginančių nepageidaujamų poveikių. Jei melanomos nepavyksta chirurginiu būdu visiškai pašalinti, lieka galimybė skirti chemoterapiją arba kombinuotą gydymą interferonu ir chemoterapija - chemoimunoterapinį gydymą.

Imuninė sistema į kiekvieną ligą, taip pat ir vėžį reaguoja tam tikru atsaku. Imuninės sistemos aktyvumą moduliuojančios medžiagos, tokios kaip interferonas, skatina organizmą kovoti su piktybine liga.

Pailgino išgyvenamumą

Alvydas Česas. Algirdo Kubaičio nuotr.

Naujas prieš pusę metų ES pažengusios melanomos gydymui patvirtintas vaistas ipilimumabas taip pat veikia imuninę sistemą. Jis aktyvuoja organizmo imunines ląsteles T-limfocitus ir sustiprina jų antinavikinį poveikį.

Trečios fazės klinikiniame tyrime, kuriuo buvo įrodytas šio vaisto efektyvumas, dalyvavo beveik 700 pacientų, sergančių pažengusia melanoma. Ipilimumabas pailgino išgyvenamumą stebint ir gydant pacientus vienus metus nuo 25 iki 46 proc., o dvejus metus – nuo 14 iki 24 proc.

    

Klaipėdos universitetinės ligoninės Chemoterapijos skyriaus vedėjas Alvydas Česas „Vakarų Lietuvos medicinai“ patvirtino, jog šis vaistas atitiko ir jų lūkesčius. Mat nuo praėjusių metų iki šių metų kovo ligoninė gauna vaistų pacientams gydyti dalyvaudama „marketinginėje“ gydytojų supažindinimo su vaistu ir vaistų prieinamumo pacientams gerinimo programoje. Vienintelė ligoninė Rytų Europoje iš Jungtinių Amerikos Valstijų atsiųstais nemokamais vaistais gydė nemažą pacientų, sergančių melanoma, būrį iš visos Lietuvos.

„Rezultatai tikrai daug geresni nei gydant kitais būdais. Šiandien melanomai jau atsiranda gerų medikamentų. Vasarį bus registruotas dar vienas naujas vaistas,“, - džiaugėsi chemoterapeutas ir pabrėžė, kad kitų lokalizacijų vėžiui gydyti šis vaistas dar netaikomas. Tačiau atliekama daug klinikinių tyrimų gydant prostatos,  inkstų vėžį  ir kt. onkologines ligas.

Tiesa, ipilimumabas negali būti skiriamas visiems melanoma sergantiems pacientams, nes, pavyzdžiui, sergantieji imunokompetentinėmis ligomis gali sulaukti nepageidaujamos reakcijos.  

„Tarp vėžio ir imuninės sistemos yra tiesioginė  priklausomybė. Vėžinės ląstelės labai panašios į sveikas. Organizmas negali jų atpažinti, imuninė sistema tarsi užmigdoma dėl  vėžio išskiriamų mediatorių, kurie slopina imuninį atsaką. O ipilimumabas  atlaisvina imunines ląsteles „kilerius“ ir  jie pradeda ieškoti svetimų pakitusių ląstelių“, - vaisto veikimo mechanizmą paprastai paaiškino gydytojas.

Deja, nors gydymui užtektų keturių šio medikamento infuzijų, dėl „kosminės“ kainos jis ne visiems prieinamas ir kitose Europos šalyse.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Hodi FS et al. Improved survival with ipilimumab in patients with metastatic melanoma. N Engl J Med 2010: 363:711-23

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų