Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Nauja ES kosmetikos gaminių kontrolė: mažųjų įmonių žlugdymas ar kelias į Europą?(1)

Agnė Garkauskienė | 2013-01-31 00:02:31

Europos Sąjunga (ES) nuo liepos vidurio griežtina reikalavimus kosmetikos gamintojams. Priėmus naują įstatymą, visos kosmetikos priemonių gamybai naudojamos medžiagos turės būti moksliškai patikrintos ir reglamentuotos. Naujas įstatymas turės didelės įtakos nefabrikinės ekologinės ir natūralios kosmetikos gamintojams Lietuvoje. Verslininkai įsitikinę, kad padidėjęs biurokratinis mechanizmas ne tik gerokai pabrangins produkciją, bet gali apskritai sužlugdyti mažuosius gamintojus. Įstatymo šalininkai tikina, kad skambinti pavojaus varpais nėra pagrindo.

Nagai
Kosmetikos gamintojai nuogąstauja, kad įsigaliojus naujai tvarkai didės biurokratizmas, brangs produkcija. Genovaitės Privedienės nuotr.

Griežta kontrolė

Visi Europos, tarp jų ir Lietuvos, kosmetikos gamintojai nuo 2013 metų liepos apie kiekvieną naują produktą turės informuoti Europos Komisiją.

Gamintojas turės pateikti informaciją ne tik apie gaminio sudėtį ir naudojamus produktus, bet ir nurodyti tų sudedamųjų dalių cheminius pavadinimus, jų sąveiką ir poveikį žmonių sveikatai. Visa byla apie produktą bus saugoma 10 metų ir turės būti lengvai prieinama Europos Sąjungos valstybių valdžios institucijoms. Iki šiol apie naujus kosmetikos produktus gamintojai informaciją pateikdavo Valstybiniam visuomenės sveikatos centrui.

„Kiekvienas produktas dėl vartotojų saugumo turi būti registruotas bendroje ES duomenų bazėje. Ši klasifikacija kiekvienam produktui yra privaloma. Labai išauga dokumentacija. Bus didelis biurokratinis mechanizmas“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ teigė natūralią kosmetiką gaminančios bendrovės „Namaste.lt“ vadovė Dalia Navikaitė.

ES reglamentus priima pagal šalies, kurioje galioja griežčiausia kontrolė, pavyzdį. Šiuo atveju tai yra Prancūzija, kuri griežtas taisykles pritaikė neatsitiktinai. „Šioje šalyje yra buvę gana nemalonių precedentų, todėl visoje ES tvarka labai griežtinama. Iki šiol reikėdavo specialaus duomenų lapo ir analizės sertifikato apie pagrindines sudedamąsias dalis, o dabar be viso to reikės kiekvieno produkto ingrediento saugumo tyrimo. Tarkime, jei kremas susideda iš dešimties ingredientų, tai turi būti padaryti visų šių ingredientų saugumo tyrimai ir nustatyta, ar vartojama dozė yra saugi vartotojui“, - sako D. Navikaitė.

Produkcija brangs

D. Navikaitės manymu, įsigaliojus naujiems reikalavimams neišvengiamai brangs ir mažųjų gamintojų natūralūs produktai. Be to, pastebima, kad išsilaikyti Lietuvos rinkoje mažiesiems gamintojams bus sudėtinga. „Reikia kiekvieną produktą atskirai patikrinti su moksliniais įrodymais apie jo poveikį. Tad galite įsivaizduoti: jei gaminama 50 ml kremo, o patikrinimai gana brangūs, tai produkto kaina bus vos ne tūkstančiais. Rinka nėra didelė, o gamintojų nemažai, todėl konkurencija gana didelė. Situacija tokia, kad daugeliui mažųjų sunku išsilaikyti – kiekiai nedideli, tyrimai brangūs. Automatiškai brangsta savikaina ir tas produktas, kuris yra natūralus, bus sunkiai įperkamas“, - sako specialistė.

Naujoji tvarka bus palanki didiesiems kosmetikos gamintojams, o mažuosius tai varo į kampą. Pasak pašnekovės, didieji Europos gamintojai diktuoja savo monopolines sąlygas ir žlugdo mažas bendroves. „Mažiesiems gamintojams šie pakeitimai labai atsilieps finansine prasme. Yra skirtumas, ar įmonė atsisiunčia 200 kg aliejaus ir daro tyrimus, ar atsisiunčia butelį aliejaus ir daro tyrimus. Kaina praktiškai ta pati. Iš principo tai mažųjų gamintojų žlugdymas. Reikia atlikti be galo daug tyrimų, kurie yra brangūs“, - sako D. Navikaitė.

Pašnekovė pastebi, kad įsigaliosiantys reikalavimai bus dar griežtesni, nei taikomi maisto gaminiams. D. Navikaitės manymu, maisto pramonėje egzistuoja labai daug smulkių gamintojų ir jie pajėgia apginti savo interesus. O kosmetikos gamintojams, kurių yra kur kas mažiau, apginti savo poziciją kur kas sudėtingiau. Beje, tai ne pirmas smūgis mažiesiems kosmetikos gamintojams. Nuo 2012 metų pradžios įsigaliojo įstatymas, pagal kurį kosmetikos gamyba turi būti vykdoma tik gamybinės paskirties patalpose.

Nebeliks vaistažolių?

Įsigaliojus naujajai tvarkai, produktuose nebebus galima naudoti ingredientų, kurių cheminė sudėtis nėra visiškai ištyrinėta. Įvairūs augalai vaistų ir kosmetikos gaminiuose naudojami jau daugelį metų, tačiau naujoji griežta tvarka, D. Navikaitės manymu, nusistovėjusią praktiką gali iš esmės pakeisti.

Jonažolė
Gamintojai, norintys kosmetikos priemonėse naudoti vaistažoles, gali pakliūti į keblią situaciją. Genovaitės Privedienės nuotr.

„Daugelis augalinių ingredientų nėra iki galo ištyrinėti. Jie tradiciškai naudojami tūkstantmečiais. Tarkime, jonažolės, kraujažolės, čiobreliai. Tai populiaresni, patyrinėti augalai, tačiau ir apie juos žinome ne viską. Neseniai skaičiau apie raudonėlio antioksidacinį aktyvumą. Tyrimuose rašoma, kad tam tikra medžiaga veikia kaip antioksidantas, o kita, nenustatyta medžiaga, taip pat veikia kaip antioksidantas. Bet ji yra nenustatyta. Tokiu atveju, jei medžiaga nėra nustatyta, aš jos negaliu naudoti. Susidaro labai sudėtinga situacija“, - sako D. Navikaitė.

Panikuoti pagrindo nėra

Tuo tarpu Lietuvos kosmetikos ir buitinės chemijos gamintojų asociacijos vykdančioji direktorė Inara Joniškienė teigia, kad nėra pagrindo skambinti pavojaus varpais. „Visi bijo, nes nežino, kaip ta tvarka bus įgyvendinta. O reikalavimai iš esmės lieka nepasikeitę. Lietuva iki šiol buvo vienintelė šalis, kurioje produktai buvo nenotifikuojami. Dabar bus notifikuojama į bendrą ES portalą ir tai tikrai nebus kas nors ypatinga. Žinote, kiekvienas pasikeitimas sukelia tam tikrus negatyvumus, kai reikia padaryti ar išmokti ką nors naujo. Iš esmės tai nėra sunku“, -  teigė I. Joniškienė.

Specialistės teigimu, daugelis problemų turėtų išsispręsti, kai gamintojai nuodugniau susipažins su naująja tvarka. „Su Sveikatos apsaugos ministerija ruošiamės surengti seminarą. Turėjome nemažai apmokymų ir aš tikrai nematau didelių problemų. Mažiems gamintojams sudėtinga, nes iki šiol produktų apskritai nereikėjo notifikuoti, o visoje ES produktai yra notifikuojami. Tiesiog reikės pažiūrėti dokumentus, perprasti naująją tvarką ir tikrai bus paprasčiau. Vieną kartą notifikavus produktą, jį bus galima vežti į visas ES šalis“, - sako I. Joniškienė.

Inara Joniškienė sakė, kad tokią tvarką buvo svarstoma įvesti dar prieš trejus metus, tačiau nuspręsta palaukti, kol įsigalios bendra sistema visoje ES.

Agnė Garkauskienė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų