Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Mitais apraizgytas peršalimo virusas

Audrė Bartaševičiūtė | 2015-01-26 00:01:12

Žiemai gerokai įsibėgėjus, gripas ir ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos pradėjo šiepti aštrius dantis.

Gripas
Vienas iš gajausių ir labiausiai paplitusių mitų visame pasaulyje tas, kad antibiotikai įveikia peršalimo virusus. Aušrinės Sinušaitės nuotr.

Anot kol kas tebegyvuojančio Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (kodėl „kol kas“? Skaitykite čia), trečiąją naujųjų metų pirmojo mėnesio savaitę sergamumas minėtomis ligomis išaugo. Nenuostabu, kad labiausiai  išaugo Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje,Panevėžyje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Tauragėje, Telšiuose, Utenoje. T.y. didžiuosiuose ir šiek tiek mažesniuose Lietuvos miestuose. Dėl gripo komplikacijų trečiąją sausio savaitę jau hospitalizuota12 žmonių. Derėtų pridurti, kad praeitais metais tuo pačiu laiku sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis buvo mažesnis.

Ar gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejų daugės, parodys tik laikas, o kol kas jums kai ką siūlome. Ne, ne dar vieną straipsnį apie imuniteto stiprinimą vitaminu C, žuvų taukais, imbieru, arbatomis, streso ir nuovargio prevencija ir kitais būdais, kuriuos jūs jau turbūt mintinai žinote. Šį kartą pakalbėkime apie tai, kas yra tiesa, o kas yra „medicininė fantastika“, kai kalbame apie virusines peršalimo ligas, kvėpavimo takų infekcijas.

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras (Centerfor Disease Controland Prevention) tokią istoriją pradėtų nuo žmonių nuogąstavimo, kodėl šiais metais gripo vakcinos nėra tokios veiksmingos. Ypač pačioje JAV. Pasirodo, vėliausiai iki vakcinos sukūrimo rasta viruso atmaina žaibišku greičiu mutavo, todėl padaugėjo hospitalizuotų ligonių ir mirčių nuo gripo, nors kai kurie ligoniai ir buvo vakcinuoti. Įvairūs visuomenės sveikatos centrai netikėjo, kad gripo viruso atmaina H3N2 dominuos šiais metais ir vakcinos šiai padermei praktiškai nebuvo kuriamos. Taigi, imunizacija nebuvo tokia efektyvi.

JAV peršalimo sezonas įsivažiavo su įkarščiu ir dar neaišku, ar jau pasiektas pikas, ar sergančiųjų skaičius ten vis didės. Neaišku, ar pikas šiais metais pasiektas jau ir Europoje. Kartais koją gali pakišti greičiau, nei įprasta, mutuojantis gripo virusas, o kartais (gal net dažniau) – žmogaus klaidingi įsitikinimai. Tad nuo liūdnos šiųmetės tiesos prieikime prie populiariausių mitų apie peršalimo virusus ir gripą, kuriuos pagaliau reikia išsklaidyti.

Pirmasis mitas – antibiotikai įveikia peršalimo virusus

Tai vienas iš gajausių ir labiausiai paplitusių mitų visame pasaulyje. Deja, šį mitą palaiko ir įvairių sričių gydytojai, išrašydami antibiotikus tik išklausę paciento nusiskundimus ar išgirdę prašymus: „Daktaryte, padėkit, išrašykit antibiotikų“. Tik kraujo tyrimas gali įrodyti, jog organizme yra tam tikra bakterinė infekcija. Taigi antibiotikai dalinami į kairę ir į dešinę, daugėja atsparių antibiotikams bakterijų rūšių, o peršalimo ar gripo šie vaistai visai negydo.

Yra dar du įdomūs dalykai: virusinės infekcijos negydomos antibiotikais, tačiau jei liga įsisiautėja ir prasideda komplikacijos su bakterinių infekcijų profiliu, antibiotikus jau reikia paskirti. Tačiau jei esant virusinei infekcijai antibiotikai bus neatsakingai paskiriami ir vartojami, atsiras didelė tikimybė ne tik kad nepasveikti, bet ir išsivystyti antrinei bakterinei infekcijai. Jai įveikti reikės dar stipresnių antibiotikų arba ji gali baigtis nekokiomis komplikacijomis.

Antras mitas irgi susijęs su vaistais

Klaidingai manoma, kad atlikus vakcinavimą žmogus iškart susirgs gripu ir turės jį persirgti, tik tuomet vakcina aktyvuosis, įvyks imunizacija. Šis mitas klaidingas todėl, kad vakcinos gaminamos iš inaktyvuoto Influenza viruso arba rekombinantinių jo versijų. Vadinasi, ligos vakcina sukelti negali, tačiau gali pasireikšti kitokių šalutinių poveikių, susijusiu su pačia vakcina ar papildomomis į ją dedamomis medžiagomis, o ne inaktyvintu gripo virusu. Šalutiniai poveikiai gali būti raumenų silpnumas, skausmai įvairiose kūno vietose, odos reakcijos vakcinavimo vietoje ir t.t. Dažniausiai šie požymiai praeina per kelias dienas.

Trečias mitas – jokių vakcinų nėščiosioms

Daugelio vaistų nėštumo metu, ypač pirmąjį trimestrą, nėščiosioms vartoti nerekomenduojama. Dėl šios priežasties bei dėl kitų priežasčių (pavyzdžiui, kad vakcina neva sukels gripą ar papildomos sudėtinės vakcinos dalys pažeis negimusį vaisių), nėščiosios baiminasi vakcinų ir kai kada toks baiminimasis prie nieko gero nepriveda.

Nėra įrodymų, jog leidžiamoji vakcina nuo gripo gali pakenkti nėščiajai ar jos kūdikiui. Priešingai, skiepytis nuo gripo nėščiosioms rekomenduojama todėl, kad nepasiskiepijus ir susirgus gripu komplikacijos išties gali stipriai pakenkti nėščiajai ir jos kūdikiui. Ir priešingai, pasiskiepijus susiformavę antikūnai pereis ir į kūdikio organizmą ir jis bus imunizuotas bent pirmuosius mėnesius po gimimo.

Ketvirtas mitas – jei jau kažkada persirgai, vakcinos nebereikia

Šiais laikais apie vakcinas diskutuojama daug. Atsirado nemažai vakcinų priešininkų, kurie tiki įvairiomis konspiracijos teorijomis ir mano, kad mokslo pasiekimai tik žudo mus. Be to, kurgi logika? Pavyzdžiui, jei aš jau persirgau gripu prieš kelerius metus, tai kokio velnio man skiepytis, leisti pinigus farmacijos kompanijoms, o į savo organizmą kišti visokias neaiškios kilmės medžiagas?

O iš tiesų skiepytis reiktų kasmet. Dėl jau minėtos priežasties – virusas nuolat kinta ir mainosi. Persirgęs gripu vienais metais, tu gali juo susirgti ir dar kitais, ir trečiais, ir t.t. Jei virusu persirgote šiais metais, tuomet vakcina gal ir nebėra būtina. Tačiau kai kada silpniems, ligotiems ar vyresnio amžiaus žmonėms gydytojai vis tiek pataria pasiskiepyti. Rekomenduoja vakcinuotis persirgus gripu tais pačiais metais ir tada, kai daug įvairių virusų atmainų cirkuliuoja bendruomenėse, o persirgęs žmogus įgyja imunitetą ne visoms toms padermėms.

Penktas mitas – infekcijas sukelia šaltas oras

Nenuostabu, kad visi įžvelgiame ryšį tarp šaltojo metų laiko ir virusinių infekcijų paūmėjimo, tačiau įdomus dalykas yra tas, kad šis suintensyvėjimas labiau priklauso ne nuo metų laikų, bet nuo viruso gyvavimo ciklo.

Kai nukrinta slėgis, įvairių rūšių virusai pasidaro gyvybingesni, greičiau plinta ir dažniau sukelia infekcijas.

Su šaltuoju metų laiku būtų galima susieti tai, kad mažiau judame, valgome nesveikesnį maistą (taip skriaudžiame savo imunitetą), o svarbiausia – rečiau būname gryname ore ir sudarome palankesnes sąlygas virusui plisti.

Šeštas mitas – gripo virusas ne toks jau ir pavojingas

Gripo virusas labai pavojingas, kasmet visame pasaulyje nusinešantis milijonus gyvybių. Ir tai nėra tik peršalimas su kosuliu, nosies užsikimšimu, „kaulų laužymu“ ir raumenų skausmais. Virusas gali visam likusiam gyvenimui pažeisti plaučių audinį, komplikuotis bakterinėmis infekcijomis, baigtis hospitalizacija ar net mirtimi.

Taigi pamirškite visus mitus apie gripą ir ūmias viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, o ruoštis šaltajam sezonui pradėkite jau gerokai iš anksto kartu su visa šeimyna.

Šaltiniai:

https://www.webmd.com/cold-and-flu/features/top-13-flu-myths?page=6

https://www.nhs.uk/Livewell/winterhealth/Pages/Flu-myths.aspx

https://www.cdc.gov/

https://www.ulac.lt/lt


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų