Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Ministerija planuoja šeimos gydytojus įdarbinti 24 valandas per parą. Bet ar šie sutiks?(7)

Ligita Sinušienė | 2011-11-06 20:40:07

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) numato, kad šeimos gydytojai turėtų dirbti 24 valandas per parą. Ministerijos manymu šeimos gydytojas privalo savo pacientams būti pasiekiamas nuolatos. Tačiau medikai abejoja, kaip tokią tvarką įmanoma suderinti su darbo sauga.

Algirdo Kubaičio nuotr.

Neliktų sutarčių su ligoninėmis

SAM spalio 19 d. išplatino pranešimą apie planus jau nuo kitų ar dar kitų metų tobulinti šeimos gydytojo apmokėjimą, vis labiau atsižvelgiant į gerus darbo rezultatus ir suteiktas paslaugas, o ne už prirašytų gyventojų skaičių. Vienas iš šių gero darbo rodiklių, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ aiškino viceministrė Nora Ribokienė – užtikrinta galimybė, kad šeimos gydytojo paslaugos būtų teikiamos 24 val. per parą.

Ar tai reiškia, kad šeimos gydytojai privalės dirbti visą parą? Atsakymą ministro pavaduotoja pradėjo nuo šiuo metu veikiančių teisės aktų, taip pat reglamentuojančių šios paslaugos užtikrinimą 24 valandas. Tačiau, viceministrės manymu, keblumų sudaro vienas iš trijų modelių, kaip tai pasiekti, – šeimos gydytojų institucijų sutartys su ligoninėmis, kurios priima jų pacientus švenčių dienomis ir pasibaigus gydytojų darbo valandoms.

 „Tačiau žmonės dažnai nėra informuojami, į kokią įstaigą jie gali kreiptis, prireikus gydytojo, kai jo darbo valandos jau būna pasibaigusios. Žino tik tiek, kad galima vykti į ligoninę, bet jei atvyksta ne į tą, su kuria jo šeimos gydytojas yra sudaręs sutartį, jam lieka viena iš dviejų išeičių – arba susimokėti už paslaugas, arba keliauti dar į kitą. Net ir tuo atveju, jei žmogus „pataiko“ atvykti į reikalingos ligoninės Priėmimo skyrių, ten jo gali laukti ilga eilė kartu su hospitalizuojamais pacientais. Be to, dalis žmonių, įsitikinusių, jog ligoninėse dirba kompetentingesni specialistai, sąmoningai renkasi Priėmimo skyrių, o ne šeimos gydytojo kabinetą. Dėl to irgi eilės čia tik ilgėja“, - problemas vieną po kitos vardijo N. Ribokienė.

Nora Ribokienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Pasiekiamas bet kuriuo metu

Viceministrės teigimu, po pertvarkų jau dabar egzistuojantys kiti du modeliai, užtikrinantys šeimos gydytojo prieinamumą visą parą, ir liktų vieninteliai: „Ir dabar yra gydytojų, kurie dirba 24 valandas per parą ir puikiai su tuo susitvarko, ypač kaimo gydytojai, kurių pacientams tiesiog sudėtinga nuvykti į mieste esančią ligoninę. Šeimos gydytojas net gyvena šalia savo darbovietės, ir darbas tampa jo gyvenimo būdu. Toks gydytojas net neleidžia sau minties, kad jo pacientas be jo žinios išsikviestų Greitąją pagalbą. Jis žino, kada žmogus atsigulė į ligoninę ir kada grįžo į namus. Galima ir kita išeitis – susitarti su kitais kolegomis ir dirbti pagal budėjimo grafiką. Be to, juk darbas visą parą nereiškia sėdėjimo kabinete. Gydytojas tiesiog turi būti pasiekiamas telefonu arba elektroniniu paštu“.

Viceministrė įsitikinusi, kad šeimos gydytojo funkcijų nedera perduoti ligoninėms dar ir todėl, kad jis pacientą gydo nuo jo gimimo, žino visas jo lėtines ligas, pažįsta jo gyvenamąją aplinką, žino žalingus faktorius, socialines ir sveikatos problemas, todėl tikslingiausiai gali paskirti ir gydymą, kai nėra ekstrinės situacijos. „Mes atsižvelgiame į paciento interesus, - planuojamas SAM reformas aiškino N. Ribokienė. – Paprasčiausias kelias – informuoti pacientus apie gydytojų budėjimo grafiką. Gali būti taikoma ir

tokia praktika, kad būtų skambinama į tą patį telefono numerį, o paskui nukreipiama operatorių reikalinga linkme. Kiekviena įstaiga pati pasirengtų tvarką, kaip tai įgyvendinti“.

Kokia profilaktika naktį?

Sondros Kulikauskienės bendrosios praktikos gydytojo centro Palangoje vadovė sako, kad šeimos gydytojui dirbti visą parą – ne naujiena. Tačiau ir kelia klausimą: „Ar tai fiziškai įmanoma?“ Nors S. Kulikauskienės vadovaujama įstaiga yra sudariusi sutartį su Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamentu – suaugusiesiems aptarnauti, ir su Klaipėdos vaikų ligonine – mažiesiems pacientams, vis tiek ir pati, ir jos darbuotojai sulaukia skambučių ir naktimis. Neretai ir nereikšmingų. „Pavyzdžiui, paskambina 6 val. ryto, pirmiausia paklausia, ar neprižadino, o tada pasidomi, kada šiandien dirbsiu, - pasakojo S. Kulikauskienė. – Juk jei reikalas rimtas, žmonės išsikviečia greitąją pagalbą. Be to, jau seniai ministerijos yra reglamentuotos mokamos konsultacijos telefonu, bet turbūt nelabai kas tuo pasinaudoja. Priežastis paprasta – iškvietimai į namus esant aukštai temperatūrai nieko nekainuoja. O jei šeimos gydytojas dirbs 24 valandas per parą, tai prieštaraus bet kokiems darbo kodeksams“.

Portalo pašnekovo pabrėžė, kad pagrindinė šeimos gydytojo funkcija – ligų profilaktika, o ne antrinė pagalba. „Kokia gali būti profilaktika naktį? Ir ar tuomet su pacientu dera kalbėti apie skiepus? Jei šeimos gydytojas privalės būti pasiekiamas visą parą – tai siaubas! Juk žmogus turi teisę į poilsį, į asmeninį gyvenimą“, - įsitikinusi šeimos gydytoja ir įstaigos vadovė.

Lolita Samuolienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Savininkams, bet ne samdomiems

Jau seniai asmeninio gyvenimo nebeturi kaimo gydytoja Lolita Samuolienė, gydanti per 2 tūkstančius Igliaukos kaimo Marijampolės rajone gyventojų. Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro UAB „Aglisa“ vadovė – gyva viceministrės pasakojimo apie nuolatinį darbą iliustracija. „Visi mano pacientai turi mano, mano vyro, mano namų ir mano darbo telefonų numerius, - sako L. Samuolienė, kiekvienam naujai prisirašiusiajam iš karto suteikianti tokią informaciją. – Pati esu ir žmona, ir mama, ir dukra, bet visuomet stengiuosi būti pasiekiama savo pacientams. Net greitosios pagalbos jie neišsikviečia visų pirma man nepaskambinę. Žinoma, pasitaiko, kad kur nors tenka ir išvykti, bet tokiais atvejais esu sudariusi sutartį su ligonine“.

Ar gydytoja nesulaukianti beprasmiškų skambučių? „Visko pasitaiko, bet jei ligonis skambina, vadinasi, jam reikia. Be to, kaimo žmonės paprasti, kartais netgi pasako: „Laukėm laukėm visą naktį, kol ateis 6 val. ryto, kad galėtume paskambinti“. Nors bloga būna pasidarę jau 2 val. nakties. Galiu papasakoti ir kitą pavyzdį – vakar sulaukiau skambučio atvykti pas du senukus, kadangi dienos metu dirbau ir negalėjau, o tereikėjo atlikti tyrimus, susitariau pas juos nuvažiuoti 19 val. Paėmiau kraujo, šlapimo mėginius, grįžusi pasidariau tyrimus, ir mano darbo diena baigėsi 22 valandą. Negaliu sakyti, kad taip kasdien, bet būna“.

Vis dėlto, nors ir tvirtina, kad jai jos darbas patinka ir negalinti atstumti nė vieno paciento jokiu paros metu, L. Samuolienė smarkiai abejoja, ar toks darbas tinka kiekvienam. „Aš dirbu privačiai ir mano „uždirbti“ pacientai yra mano. Žinoma, Vilniuje, Kaune yra kitaip – ten žmonės siunčiami į ligonines, bet kaimo gyventojams ji yra toli. Bet taip dirbu tik aš pati, nesu sudariusi budėjimo grafiko net su savo samdoma darbuotoja. Juk šeimos gydytojas taip pat turi teisę į poilsį, ir darbo sauga įpareigoja žmogui dirbti tik tam tikrą kiekį valandų per parą. Manau, kad su nauja tvarka kirstųsi ir įstatymai. Aš esu savininkė ir mano darbo laikas gali būti neribotas, bet ne samdomo darbuotojo“, - įsitikinusi „Aglisos“ savininkė.

Ligita Sinušienė

 ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (7)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų