Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Mikroinsultas: amerikiečiai - už kelis tomografinius tyrimus iš karto, lietuviai - už mažesnę spinduliuotę

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2012-02-22 00:02:49

 Neseniai Niū Orleane pasibaigusioje Amerikos insulto konferencijoje pristatytas pranešimas, kuris gali pakeisti dabartinį tranzitorine išemine smegenų ataka (dažnai vadinama mikroinsultu) sergančių pacientų ištyrimą. Jų išvada tokia: visiems pacientams, į ligoninę atvykusiems su tranzitorine išemine ataka ar mikroinsultu, turi būti atliekama ne tik kompiuterinė galvos smegenų tomografija, bet ir miego arterijų kompiuterinė angiografija, kad kuo anksčiau būtų galima nustatyti, ar miego arterijos nėra susiaurėjusios.

Redakcijos archyvo nuotr.

 

 Vienu metu – keli tyrimai

 Kanados mokslininkų grupė (S.B. Coutts) iš Foothills ligoninės Kalgaryje (Alberta) ištyrė 491 pacientą, kurie į ligoninę atvyko su tranzitorine išemine ataka ar mikroinsultu. Nemažai jų daliai per vieną dieną išsivystė pakartotinos išeminės atakos arba insultai.

 Pagal dabartines Amerikos insulto asociacijos rekomendacijas, smegenų arterijų magnetinis rezonanso tyrimas laikomas auksiniu diagnostiniu standartu ir turi būti atliktas per 24 valandas nuo tranzitorinės smegenų atakos arba insulto pradžios. Tačiau S.B. Couts tyrimas parodė, kad kompiuterinė tomografija vidutiniškai atliekama per 5,5 valandos nuo simptomų pradžios, o magnetinio rezonanso tyrimas – tik per 17,5 valandos.

 Autoriai teigia, kad didelė dalis pakartotinių insultų išsivysto per 48 valandas, todėl labai svarbu kuo anksčiau identifikuoti pacientus, kuriems tai gresia.

 Kompiuterinės tomografijos aparatai daug plačiau prieinami pacientams nei magnetinio rezonanso, todėl ankstenis ir greitesnis ištyrimas kompiuterinės tomografijos aparatu galėtų atnešti daugiau naudos nei šiek tiek tikslesnis, tačiau vėliau atliekamas tyrimas magnetiniu rezonansu. Galų gale, teigia tyrimo autoriai, šių tyrimų rezultatų skirtumai yra minimalūs.

 Autoriai taip pat teigia, kad būtina kuo anksčiau identifikuoti pacientus, kuriems kyla didelė rizika tranzitorinei išeminei atakai arba mikroinsultui išsivystyti iki didelio insulto. Jie teigia, kad iki šiol naudojami klinikiniai kriterijai (kalbos ar galūnių judesių sutrikimai) nėra patikimi, todėl jie rekomenduoja visiems pacientams, kuriems daroma galvos smegenų tomografija, tuo pačiu tyrimu atlikti ir galvos bei kaklo arterijų kompiuterinę angiografiją. Tai nėra sunku, nes tuomet kompiuterinės tomografijos tyrimas pailgėja tik 5 minutėmis.

 Galvos ir kaklo arterijų kompiuterinė tomografija gali padėti identifikuoti didelės rizikos pacientus.

 Lietuviai atsargesni

 Tačiau „Vakarų Lietuvos medicinos“ konsultantas neurologas Viktoras Rimas Geraskinas tvirtina, jog tranzitorinės išeminės atakos atveju kompiuterinė tomografija nereikalinga. „Ji atliekama tik tuo atveju, kai įtariamas insultas – diagnozei patvirtinti. O švaistytis šiuo tyrimu jokiu būdu negalima, nes jo metu smegenys gauna labai didelį krūvį. Tyrimas yra radiologinis, pagrįstas spinduliniu plitimu per audinius, kurie paskui atsimuša į fotografinę plokštę ir suformuoja vaizdą, - kalbėjo gydytojas. – O dabar „truputį kas“, ir pacientai bėga tirtis kompiuteriu, galvoja, kad tai labai nekaltas tyrimas. Tačiau viena tomografija prilygsta 500 rentgeno nuotraukų. Tačiau ir gąsdinti žmonių nereikia, nes po galvos smegenų traumų, lūžus kaulams, išsiliejus kraujui smegenyse, esant galvos augliams būtinas būtent šis tyrimas“.

 Miego arterijų tomografinė angiografija, V. R. Geraskino teigimu, irgi reikalinga tik priklausomai nuo simptomų. „O Amerika turi savo pažiūras. Kiekviena šalis turi savus ligų nustatymo algoritmus. Europoje tikrai nėra tokio algoritmo atlikti abu minimus tyrimus, bet lietuviai apskritai labai žiūri, kad tik nebūtų per daug tos spinduliuotės. O užsieniečiai, kad ir anglai, tokių tyrimų daro labai daug ir nesijaudina. Teko pačiam savo akimis matyti, kaip tam pačiam žmogui buvo atlikti ir galvos, ir vidaus organų, ir klubo srities kompiuteriniai tyrimai. Anglai į tai žvelgia labai ramiai – reikia nustatyti diagnozę. Nepavyko nuotrauka – dar sykį daro. O mūsiškiai padaro kaklo tyrimą ir jau sako, kad gal juosmens – nebereikia“.

 Klaipėdoje, pasak neurologo, dažniau atliekami kompiuterinės tomografijos tyrimai nei magnetinio rezonanso, mat pastarieji – labai brangūs.

 Šaltinis

 Coutts SB, et al "CT/CT angiography and MRI findings predict recurrent stroke after transient ischemic attack and minor stroke : Results of the prospective CATCH study" Stroke 2012; 43; DOI: 10.1161/STROKEAHA.111.637421.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų