Antradienis, 2024.04.23
Reklama

Migrena: geriausių vaistų sąraše šalia receptinių – žolinis preparatas(1)

2012-05-14 00:01:08

Amerikos neurologijos akamedija (American Academy of Neurology) paskelbė naujausias nuorodas apie migrenos gydymą. Atsižvelgiant į mokslinių tyrimų duomenis ir patikimumą  nuorodose pamėginta suklasifikuoti dažniausiai taikomas priemones ir vaistus šiai ligai gydyti. Septynių receptinių vaistų rezultatai gydant migreną apibūdinti kaip efektyvūs, keliolikos - kaip galimai efektyvūs.

Henrikas Kazlauskas. Algirdo Kubaičio nuotr.
Henrikas Kazlauskas. Algirdo Kubaičio nuotr.

Pripažino žolelės efektyvumą

 Tam, kad receptinis vaistas patektų į efektyvių vaistų kategoriją, jo efektyvumas turėjo būti įrodytas dviem itin patikimais atsitiktinės imties tyrimais. Į šį sąrašą pateko vienas triptanų grupės atstovas (frovatriptanas), trys beta blokatorių atstovai (metoprololis, propranolis ir timololis)  ir trys antiepileptiniai vaistai (natrio valproatas, natrio divalproeksas, topiramatas).

Didžioji dalis nesteroidinių priešuždegiminių vaistų pateko į galimai efektyvių vaistų sąrašą: naproksenas, ibuprofenas, ketoprofenas, fenoprofenas.

 Nuorodose taip pat yra analizuojama ir nereceptinių priemonių  (tarp jų - ir žolinių papildų) efektyvumas, kuris skirstomas į dvi kategorijas:  įrodyto efektyvumo ir galimo efektyvumo.

Iš žolinių preparatų tik plačialapio šaukščio (lot. Petasites hybridus)  preparatai  įtraukti  į  įrodyto  efektyvumo žolinių preparatų sąrašą. Galimai efektyviais preparatais pripažinti  magnis, riboflavinas, histaminas SC, skaistenio preparatai.

Priežastys nežinomos

„Migrena žinoma jau seniai, bet iki šiol dėl šio susirgimo priežasčių mokslininkai tebediskutuoja, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė gydytojas neurologas dr. Henrikas Kazlauskas. - Galvojama, kad tai neurovaskulinė liga (kraujagyslių spazmai ir išsiplėtimai dėl smegenų ląstelių aktyvacijos). Ligai atsirasti didelės įtakos turi genetiniai veiksniai, paveldėjimas“.

Gydytojo teigimu, dažniausiai migrena serga 25-55 metų žmonės. Ši liga diagnozuojama 12-20 proc. žmonių.  Moterys serga 3-4 kartus dažniau negu vyrai.

Migrena pasireiškia vienpusiu, pulsuojančiu galvos skausmu, lydimu pykinimo, kartais ir vėmimo. Apie 40 proc. atvejų skausmas gali būti dvipusis. Jis trunka apie 4-72 val. Kas trečiam ligoniui migreniniai skausmai labai stiprūs.

Dažnai migrenos eiga būna lėtinė.

Migrenai gydyti, pasak H. Kazlausko, vartojamos medikamentinės ir nemedikamentinės priemonės. „Todėl įtariant migreną reiktų kreiptis pas neurologą, kuris rekomenduos pacientui tinkamiausią gydymo būdą“, - sakė pašnekovas.

Pirmiausia - mityba

Žolininkė Zofija Tikuišienė migrenos kamuojamiems savo pacientams neskuba skirti jokių preparatų. „Tai simptominis, ne radikalus gydymas, - pabrėžė pašnekovė. – O gydymo būdai – įvairūs. Visų pirma reikia pakoreguoti mitybą. Yra produktų, vadinamų migrenos sukėlėjais. Pavyzdžiui, sūris, raudonas vynas. Tačiau kiekvienas individualiai turi stebėti produktus, kuriuos valgo, ir žymėti juos dienoraštyje, kad atkreiptų dėmesį, kurie iš jų sukelia priepuolius. Labai svarbus – mitybos režimas, negalima prisivalgyti vakarais“.

Pasak žolininkės, labai svarbu ir poilsis, ramybė, tinkamai paskirstytas darbo krūvis, kad nebūtų persidirbama. Mat stresinės situacijos, kurių žmogus nepajėgus suvaldyti, irgi sukelia migreninius skausmus. „Kaip ir sergant bet kuriomis ligomis, svarbiausia – mylėti save ir rūpintis savimi, - kalbėjo Z. Tikuišienė. – Daugelis žmonių, laikydamiesi vien šių patarimų, atsikratė migrenos. Žinoma, jei vėl, pavyzdžiui, pradeda piktnaudžiauti kokiu nors produktu, priepuolis ištinka“.

Pašnekovė pabrėžė neskirianti pacientams jokių preparatų, taip pat – ir plačialapio šaukščio: „Pas mus studijos neatliktos, tad negalime taip „iš akies“ jo skirti. Aš vienam galiu pasiūlyti ramunėlių, ir jos jam padės, kitam – raudonėlį“.

Tačiau tai, jog žolinio preparato efektyvumas pripažintas ir jis įtrauktas į Amerikos neurologijos akamedijos geriausių efektyvių vaistų sąrašą šalia receptinių vaistų, anot pašnekovė, yra labai gerai.

 vlmedicina.lt

 Šaltinis

 Silberstein S, et al "Evidence-based guideline update -- pharmacologic treatment for episodic migraine prevention in adults: Report of the Quality Standards Subcommittee of the American Academy of Neurology and the American Headache Society" Neurology 2012; 78: 1337-45.

 Holland S, et al "Evidence-based guideline update -- NSAIDs and other complementary treatments for episodic migraine prevention in adults: Report of the Quality Standards Subcommittee of the American Academy of Neurology and the American Headache Society" Neurology 2012; 78:1346-53.

 https://lt.wikipedia.org

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Iššokęs pėdos kauliukas: deformacija pašalinama be didelių pjūvių
Akivaizdus pėdos didžiojo piršto nukrypimas, spaudžiantis ir deformuojantis kitus pirštus, skausmingos nuospaudos, nepat...
Po fizinio krūvio skauda kelio ar klubo sąnarius? Tai gali būti pirmi sąnario artrozės požymiai
Ar žinojote, kad kelio ir klubo sąnariai yra didžiausi sąnariai žmogaus kūne? Tai itin svarbi anatominė struktūra, kuri...
Kiekviena profilaktinio skiepijimo vakcinos dozė svarbi ir vaiko, ir visuomenės sveikatai
Mažėjančios vaikų skiepijimų apimtys atveria kelią seniai pamirštoms ligoms ir pavojingiems jų protrūkiams – tai r...
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai
Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai ap...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų