Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Medikams tenka auklėti nekantriuosius pacientus(1)

Dalia Šimkutė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-07-27 00:02:22

Dirbantys žmonės, norėdami per dieną kuo daugiau nuveikti, priversti griežtai planuoti savo laiką, tačiau iš dienotvarkės vėžių išmušti gali... apsilankymas pas gydytoją. Ne paslaptis, jog kai kurių didmiesčių poliklinikose šalia gydytojų kabinetų nusidriekia ne tik iš anksto užsiregistravusiųjų, bet ir neplanuotai anksti ryte atėjusiųjų eilės, tad talonėlį turinčiajam kyla pagrįstas pyktis, susierzinimas, kai pas gydytoją veržiasi nepaisantieji tvarkos.

© Algirdo Kubaičio nuotr.

Problemą neigia

Feisbuke apie kuo anksčiau pas gydytoją Vilniaus Centro poliklinikoje prasmukti be talonėlio besistengiančius žmones parašiusi moteris neslėpė savo pykčio, susierzinimo dėl nustatytos tvarkos nepaisymo. VLMEDICINA.LT pasidomėjo, kaip šią problemą vertina poliklinikos administracija.

Antrinės asmens sveikatos priežiūros administratorė Laima Skrickienė atsakė, jog jų poliklinikoje įdiegta elektroninė pacientų registracija nuo 2004 m., todėl visi registruojami pas gydytojus specialistus priėmimui skirtu laiku, pacientai atvyksta nurodytu laiku. Užsiregistravusiems mėnesiu ar daugiau į priekį net išsiunčiamos priminimo žinutės telefonu.

Todėl, anot administratorės, gyventojai per daugybę metų priprato ateiti tik jam paskirtu laiku.

„Eilių mūsų įstaigoje nėra, išskyrus gripo epidemijos metu, žiemą prie traumatologinių kabinetų gali būti daugiau laukiančiųjų, atvykusių papildomai būtinajai pagalbai“, - sakė L. Skrickienė.

Ji paaiškino, jog įstaiga ieško paslaugų prieinamumo gerinimo būdų, kai trūksta gydytojų specialistų, kai gydytojai atostogauja ar serga, kai pacientai neinformuoja įstaigos, kad neatvyks paslaugai ir kitais atvejais.

Centro poliklinikos direktorius Kęstutis Štaras, paklaustas apie šią problemą, taip pat neigė, jog toks reiškinys jų įstaigoje egzistuoja.

„Nebent šiuo metu, kai šeimos gydytojai atostogauja, likusieji priiminėja dviejų apylinkių pacientus. Pas mus nuo 2004 m. veikia registracijos sistema, todėl fizinių eilių, kurios anksčiau būdavo, nėra. Be registracijos priimami asmenys, kuriems suteikiama būtinoji pagalba arba nebent vienas kitas, kurį gydytojas žino“, – paaiškino vadovas.

Jis informavo, kad Centro poliklinikoje iš viso dirba apie 290 gydytojų, iš kurių apie 120 – šeimos, tad išleidžiant kurį nors atostogauti jį pakeičia kitas.

Direktoriaus teigimu, gydytojas išrašo medikamentų 2 – 3 mėnesiams ir, pasitarus su pacientu, sistema leidžia iš anksto užregistruoti kitam apsilankymui.

Įpratino ateiti laiku

Šią ir medikams, ir gyventojams kliūvančią bėdą palikusi praeityje ir Kauno Kalniečių poliklinika, - teigia jos direktorė Virginija Gailienė.

„Pirmiausia pacientas kreipiasi į registratūrą ir užsiregistruoja pas gydytoją. Vėliau pas mus ateina talonėlyje nurodytu laiku, tiesa, pasitaiko pavienių atvejų, kai užsuka ir be talonėlio išsirašyti pasibaigusio recepto. Ir pas mus bene prieš septynerius metus dar būdavo, jog nuo ankstyvo ryto pas gydytojus išsirikiuodavo didžiausios eilės, bet pamažu medikai įpratino, kad ateitų priskirtu laiku. Tiesa, pasitaiko, jog vienas ar kitas užsiregistravęs asmuo praneša, kad neatvyks, tada į tuščią tarpą priimamas ir neturintis talonėlio. Yra tvarkdarė slaugytoja, kuri atsakinga už jų priėmimą. Todėl jeigu dabar pas mus užsuktumėte, pamatytumėte, kad prie gydytojų durų sėdi tik 2 – 3 žmonės, manytumėte, jog nėra eilių. Išties mūsų šeimos gydytojai turi didelius krūvius – priima per dieną po 20 – 30 pacientų. Žinoma, galima numatyto laiko paklaida, juk būna įvairių atvejų, bet apie tai esame žmones įspėję“, – papasakojo direktorė.

Auklėjo ir savo pavyzdžiu

Panašu, jog privačios gydymo įstaigos jau beveik yra išgyvendinusios šį kai kam iš sovietmečio įprastą nuostatą, jog pas gydytoją galima užsukti kada panorėjus, iš anksto nepranešus.

Uostamiesčio UAB „Birutės šeimos medicinos praktika“ vadovė ir šeimos gydytoja Birutė Jankuvienė teigė, jog prie durų laukti tik iš anksto užsiregistravusius pacientus tiek ji, tiek slaugytoja auklėjo daugybę metų – tai darė ir dirbdama viešojoje įstaigoje.

„Auklėjome ir gražiuoju, ir pabardamos žmones... Aš pati esu labai punktuali, nevėluoju, tad ir pacientus visada priimu tuo laiku, kuriuo pažadu. Taigi auklėjau ir savo asmeniniu pavyzdžiu, ir nenuolaidžiaudama neužsiregistravusiems žmonėms“, – sakė pašnekovė.

Tiesa, ji priminė, jog yra niuansų, įstatymo numatyta tvarka, kada priimami be eilės pas gydytoją besikreipiantieji, bet ir jie turi paskambinti ir sužinoti, kokiu laiku juos galės priimti.

Paklausta, prieš kiek metų pradėjo žmones to mokyti, medikė atsakė, jog maždaug prieš 20 metų, kai pamatė, jog įmanoma tai padaryti.

Tikisi reikšmingesnių sveikatos sistemos pertvarkymų

Gerąja patirtimi pasidalijo ir UAB Klaipėdos estetinės ir lazerinės medicinos centro šeimos gydytoja Rita Seniūnaitė.

„Taip drąsiai pasakyti „išsiauklėjau“ dar negaliu.Va, ir šįryt vienas atėjo neužsirašęs, atsisėdo ir laukia, kada priimsiu. Tokiais atvejais įspėju: „Teks palaukti“, nes pirmenybę suteikiu iš anksto užsirašiusiems, nesvarbu, jaunas, senas, nėščioji ar sergantis, ar tik profilaktiškai atėjęs pasitikrinti. Visi šią tvarką žino. Kai pavyksta rasti ilgesnį tarpą tarp konsultacijų, tada priimu neužsiregistravusį. Kartais tokiam pacientui tenka laukti valandą ar pusantros, kol priimu“, – pasakojo pašnekovė.

Paklausta, ką reikėtų daryti didmiesčių gydymo įstaigoms, kad nebebūtų neplanuotų eilių, medikė kalbėjo: „Tai sudėtinga situacija, nes pas gydytojus, dirbančius viešosiose įstaigose, ateina daug pacientų, kurie nekantrūs, o tenka priimti per dieną kai kada ir 40 – 50 asmenų. Įsivaizduojate, ką tai reiškia? Kiekvieną išklausyti, apžiūrėti. Daug pažįstamų, draugų dirba viešosiose įstaigose, iš jų esu girdėjusi – kas iš to, kad išdalina talonus kas 15 minučių – atsiranda tokių, kurie ateina neužsiregistravę, pasako: „Man tik receptą išrašyti“, „Man tik siuntimą“ ir per dieną susidaro daugiau tokių žmonių, tad jie nespėja darbo metu priimti visų užsiregistravusių, priversti dirbti ir pietų pertraukos metu, ir po darbo“.

R. Seniūnaitė svarstė, jog galbūt ši problema išnyktų, jeigu būtų vykdomi gilesni, reikšmingesni pertvarkymai sveikatos sistemoje.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų