Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Maisto papildų, skirtų lieknėjimui, nauda neįrodyta moksliniais tyrimais

vlmedicina.lt | 2014-03-04 17:35:04

Reklamuojant maisto papildus lieknėjimui dažniausiai skelbiama, kad juos vartojant vos per mėnesį svoris sumažės 5 ar net 10 kg, nes pagerės virškinimas, taps greitesnė medžiagų apykaita, sumažės apetitas. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad tokie ir panašūs teiginiai nėra moksliškai pagrįsti, todėl juos draudžiama naudoti.

Svoris
© Fotolia.com

Reklamoje galimi tik trys teiginiai, nurodantys papildų poveikį

Nuo 2007 m. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) yra išnagrinėjusi 121 teiginį, nurodantį, kad tam tikras maisto papildas padeda atsikratyti papildomų kilogramų, slopina alkį, didina sotumo jausmą. Įvertinusi mokslinę medžiagą, kuri buvo pateikta, kaip patvirtinanti tokių teiginių pagrįstumą, EFSA nusprendė, kad tik trys teiginiai apie lieknėjimą ir svorio metimą iš tiesų yra pagrįsti moksliniais tyrimais. Taigi Europos komisija į leistinų naudoti teiginių sąrašą yra įtraukusi šias nuorodas: „Laikantis dietos gliukomananas padeda mažinti svorį“, „Vieno valgymo per parą pakeitimas pakaitiniu maisto produktu, laikantis dietos, padeda palaikyti norimą kūno svorį“, „Dviejų valgymų per parą pakeitimas pakaitiniais maisto produktais, laikantis dietos, padeda mažinti svorį“. Pakaitiniai maisto produktai, sukurti taip, kad vartojant juos pagal gamintojo instrukcijas, gali pakeisti visą ar dalį paros maisto raciono.

Dėl netinkamos reklamos – draudimas platinti papildus

Pasak VMVT Maisto skyriaus vyriausiosios specialistės Linos Misiūnaitės, kitus teiginius, nurodančius, kiek ir kaip greitai vartojant maisto papildus galima numesti svorio, taip pat, kad jie padeda išspręsti, pavyzdžiui, virškinimo ar vidurių užkietėjimo problemas, Europos teisės aktai griežtai draudžia. Tačiau tokios maisto papildų reklamos mirga daugelyje Lietuvos internetinių puslapių. Taip buvo reklamuojami maisto papildai, skirti lieknėjimui „Caralluma“, „Weight loss“, „Raspberry ketone“.

Dar praėjusių metų vasaros viduryje VMVT direktoriaus įsakymu buvo uždrausta platinti maisto papildus „Green Cofree“ dėl reklamoje naudotų teiginių: „Garantuotai sulieknėsite 10 kg per mėnesį“ ir „Ponia Audronė Jokūbauskienė yra viena iš šimtų žmonių, kurie per 1 mėnesį sulieknėjo virš 10 kg vartojant tik tas naujas liekninančias kapsules“. Ši įstatymus pažeidžianti reklama vis dar nepašalinta, tad draudimas prekiauti papildais „Green Cofree“ ir toliau galioja.

Apie šiuos nelegalius maisto papildus VMVT pranešė kriminalinei policijai. Pareigūnams pavyko išsiaiškinti tik tai, kad specialiai šiems papildams sukurtų internetinių svetainių savininkai yra Amerikoje, o puslapyje nurodyto telefono numerio naudotojas – Lenkijoje. Kas maisto papildus „Green Cofree“ platina Lietuvoje, nustatyti kol kas nepavyko.

2013 m. buvo surašyti dar du reklamos įstatymo pažeidimo protokolai dėl maisto papildų, skirtų lieknėjimui. L. Misiūnaitė sako, kad bendrovė „Genba Food“ buvo nubausta, nes reklamuodama maisto papildus „Sankom“ naudojo tokį teiginį: „Klinikiniais tyrimais įrodyta, jog vartojant „Sankom“ kubelius vietoje užkandžių, per mėnesį galima numesti net iki 3 kg svorio“.

Už vartotojus klaidinančią reklamą poveikio priemonės taikytos ir įmonei „Diginet“, kuri maisto papildo „Guarana“ reklamoje akcentavo, kad jis aktyvina ne tik smegenų veiklą, bet ir medžiagų apykaitą, gerina virškinimą, mažina apetitą, todėl gali padėti numesti svorio.

Maisto papilduose lieknėjimui – draudžiamos medžiagos

Maisto papildų platintojai nesilaiko ne tik reklamos įstatymo, bet ir ne visada vartotojams siūlo saugius produktus. 2013 m. per skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistemą RASFF iš įvairių ES narių gauta 14 pranešimų dėl nesaugių maisto papildų lieknėjimui, pagamintų Kinijoje, Tailande, Kosove ir Jungtinės Amerikos Valstijose. Vienų iš jų sudėtyje nustatyta sibutramino, kuris, remiantis mokslininkų atliktų tyrimų išvadomis, žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis sukelia širdies priepuolių ar insulto riziką. Kituose papilduose rasta fenolftaleino, kuris turi vidurius laisvinančių savybių ir buvo naudojamas vidurių užkietėjimui gydyti. Tačiau tyrimais įrodžius, kad ši medžiaga turi kancerogeninį ir genotoksinį poveikį gyvūnams, dauguma fenolftaleino turinčių vaistų yra uždrausta prekiauti.

Lietuva Europos komisijai 2012 m. išsiuntė 1 pranešimą dėl maisto papildo lieknėjimui „Green Coffee 800“, kurio sudėtyje buvo nustatyta neaiški medžiaga, 2 pranešimus dėl maisto papildų lieknėjimui „Green Coffee 800+“, kurių sudėtyje buvo nustatyta draudžiama medžiaga sibutraminas, ir 1 pranešimą dėl maisto papildo „Green Coffee 1000“. Jo sudėtyje nustatytas fenolftaleinas. Visų šių maisto papildų gamintojas Jungtinių Amerikos Valstijų įmonė, o kilmės šalis Kinija.

Išlaikyti normalų kūno svorį padeda mityba ir sportas

VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė L. Misiūnaitė teigia, kad Lietuvos vaistinėse galima rasti daugiau nei 50 skirtingų pavadinimų maisto papildų, skirtų lieknėjimui, šiek tiek mažiau jų galima įsigyti internetinėse parduotuvėse. Dažniausiai maisto papildų, skirtų lieknėjimui, sudėtyje vyrauja augalinės kilmės medžiagos: žaliosios arbatos ekstraktas, guarana sėklos, obuolių sidro milteliai, gliukomananas, cikorija, greipfrutų sulčių koncentratas, paprastasis pankolis, sausas vynuogių sėklų ekstraktas ir kt. Taip pat dažnai į maisto papildų sudėtį įeina chromo ir chitozano.

„Norint išlaikyti normalų kūno svorį svarbiausia yra įvairi ir subalansuota mityba, taip pat sveikas ir judrus gyvenimo būdas, o ne maisto papildų vartojimas. Žmonės, kurie vis dėlto tiki, kad papildai gali padėti sulieknėti, turėtų atidžiai perskaityti jų etiketėje pateiktą informaciją. Maisto  papildus reikia pirkti tik iš legalių prekybos vietų (parduotuvių, vaistinių, specializuotų maisto papildų skyrių). Turgavietėse ir abejotinose internetinėse svetainėse papildų nereikėtų pirkti, nes čia jų kilmė gali būti neaiški, o kokybė – abejotina“, - pabrėžia L. Misiūnaitė.

VMVT primena, kad prieš įsigyjant maisto papildus internetu, būtina įvertinti visą pateikiamą informaciją. Jei svetainėje nėra nurodytas Lietuvos Respublikoje esančio platintojo pavadinimas, adresas, telefono numeris, o maisto papildo reklamoje žadami „stebuklingi rezultatai“, produkto geriau nepirkti.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų