Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Maisto papildai: kliūtis ar atviras kelias vėžiui?(1)

Rita Banevičienė, Ligita Sinušienė | 2012-05-17 00:05:31

Maisto papildai užkerta kelią vėžiui ar, priešingai, gali sąlygoti šios sunkios ligos atsiradimą? Atsakymų į šiuos klausimus mokslininkai nuolat ieško, atlikdami įvairius klinikinius tyrimus ir sudaužydami į šipulius pernelyg optimistinį požiūrį į šiuos maisto produktus, kuriems taip norima priskirti gydomųjų savybių.

Šviežios daržovės ir vaisiai vertingesni nei maisto papildai, - teigia specialistai. Algirdo Kubaičio nuotr.

Kur kas geriau – daržovės

Praėjusią savaitę straipsnyje „Jautrių“ prekių sąraše – maisto papildai, nepajėgūs pateisinti vartotojų lūkesčių“ pateikėme dalies užsienyje atliktų tyrimų rezultatus, kuriais nepavyko įrodyti, kad papildų forma gaunamos tam tikros maistinės medžiagos padeda išvengti onkologinių ligų. Kai kuriais atvejais jų poveikis netgi priešingas.

Maisto papildai – maisto produktai, turintys koncentruotą tam tikrų medžiagų kiekį, kuriuo galime papildyti savo mitybos racioną.

Nors maisto papildų sudėtis yra griežtai reglamentuojama, tačiau sudedamųjų dalių kiekis nėra apibrėžtas. Neretai vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekis toks mažas, kad suvalgę vaisių ar daržovių, jų gautume žymiai daugiau. „Kasdien suvalgydami po pusę kilogramo šviežių daržovių gautume pakankamą kiekį antioksidantų, kurie gali padėti išvengti vėžio“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė gydytoja dietologė Žana Antonova.

Suvartojama šimtais tonų

Lietuvos ir Europos teisės aktai draudžia reklamuojant maisto papildus teigti apie jų gydomąsias ir profilaktines savybes, tačiau šio draudimo neretai nesilaikoma. Todėl daugelio vartotojų supratimas apie maisto papildų paskirtį yra klaidingas, ir maisto papildų vartojimas gana plačiai paplitęs. Dar 2003-2006 metais JAV vykdytos apklausos  parodė, kad daugiau nei pusė suaugusių gyventojų vartoja vieną ar daugiau maisto papildų, visų pirma multivitaminų arba multimineralų. Tai bilijoninė industrija, savo biudžetą papildanti vidutiniškai 30 bilijonų dolerių per metus.

Maisto papildų vartojimas auga ir Lietuvoje. 2010 m. į mūsų šalį įvežta 180 t, 2011 m. - 250 t maisto papildų. Ž. Antonovos teigimu, apie 60 proc. lietuvaičių vartoja vienokius ar kitokius maisto papildus.

Straipsnio bendraautorė Kauno klinikinės ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja medicinai Rita Banevičienė įsitikinusi, kad maisto papildai yra pernelyg sureikšminti ir nepagrįstai aukštinami, tapę absoliučiai komerciniu įrankiu nuo tada, kai išnyko iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) registrų ir nebelaikomi vaistais. Kadangi registruojami Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, o ne SAM, reikalavimai jiems įvežti, registruoti, pristatyti, platinti ir reklamuoti yra daug liberalesni. Daugelio jų kokybė yra abejotina, nes papildai nėra pakankamai ištirti, jų poveikis neįrodytas, dozės nežymimos, žaliavos, iš kurių pagaminti preparatai, nenurodomos. Sudėtyje gali būti ir sveikatai žalingų medžiagų dėl netinkamai pagamintos taros (prisiminkime skandalą dėl mišinėlio kūdikiams iš Kinijos), dažų. Maisto papildai gali pakenkti ir tada, kai naudojami neribotai, neįvertinus, jog vienu metu vartojami keli gali nederėti ar sudėtinės medžiagos dubliuotis. Visa tai gali sukelti alergines reakcijas ar hipervitaminozę.

Maisto papildų vartojimui didžiausios įtakos turi reklama, kuriai skiriami didžiuliai pinigai ir kuria pasikliaudami žmonės apsirūpina šiais produktais. Gerai veikia ir pasidalinimo informacija vienas kitam mechanizmas: ką vartoja kolegė, draugė, kaimynė.  Dėl maisto papildų gausos bei didelio užimtumo gydytojai svaraus žodžio čia neturi, nors turėtų būti priešingai.

Tačiau vitaminų, maisto papildų negalima visai nurašyti. Jie gali būti skiriami esant įvairioms organizmo deficitinėms būklėms, taip pat atminčiai gerinti, cholesterolio kiekiui kraujuje mažinti, nutukimo korekcijai, sunkiai išsekusiems ligoniams, širdininkams, nėščiosioms. Nepakeičiami mikroelementai: kalcis, magnis, kalis, geležis, folinė rūgštis, vitaminai, nesočios riebalinės rūgštys. Naudingi ir įvairūs jų deriniai bei kompleksai su žoliniais komponentais. Nėščiosioms naudingi kompleksai su foline rūgštimi, polivitaminais, magniu viso nėštumo laikotarpiu.

Vartotojams būtina atidžiai studijuoti maisto papildų pakuotes. Reikėtų atkreipti dėmesį į patikimus gamintojus, kuriais laikomos vokiečių, skandinavų, slovakų kompanijos, t.y. valstybių, kuriose farmakopėjos reikalavimai yra griežti. Be to, svarbu įvertinti būtinas dienos normas ir dozes, pažymėtas ant pakuotės, preparato sudėtį. Pavyzdžiui, lecitinas gali būti modifikuotas ir ne; žuvų taukai - gryni, išgrynintos nesočios riebalinės rūgštys arba kapsulėse, kurių nauda yra skirtinga. Gryni žuvies taukai nepakeičiami žiemą, sergant akių, sąnarių ligomis, o kapsulėmis jie sunkiai pasisavinami.  Neretai perkamas kalcis, pagamintas iš austrių kriauklelių, kuris be vitamino D3  praktiškai nepasisavinamas. Be to, kriauklelėse esančios medžiagos gali dirginti kepenis.

Apie maisto papildų pasirinkimą visais atvejais reikėtų atsakingai pasitarti su patyrusiu vaistininku, taip pat – ir su savo gydytoju.

Antivėžinis poveikis neįrodytas

 Plačiai viešinamas maisto papildų, dažniausiai antioksidantų, priešvėžinis poveikis. Sunerimę mokslininkai teigia, kad patikimų duomenų apie tai nėra. Šito nepatvirtino ir nė vienas „Vakarų Lietuvos medicinos“ šnekintas gydytojas. Specialistų teigimu, maisto papildų vartojimas gali būti reikšmingas ne vėžio profilaktikai, bet esant tam tikriems virškinimo sistemos sutrikimams ar dėl kokių nors priežasčių išoperavus skrandį. „Jei dėl onkologinės ligos pašalinamas skrandis, pacientui rekomenduojama vitamino B12 injekcija“, - aiškino gydytoja onkologė Laura Kairevičė.

Dietologė Ž. Antonova įsitikinusi, kad sveikiems žmonėms papildus vartoti netikslinga. „Tikrai nėra įrodymų, kad maisto papildai apsaugotų nuo vėžio“, - tvirtino pašnekovė. Gydytojos teigimu, jie reikalingi nebent sergantiems virškinamojo trakto ligomis, nėščioms moterims, blogai augantiems ar dažnai sergantiems vaikams, vyresniame amžiuje tikslinga vartoti kalcio preparatus osteoporozės profilaktikai. „Tačiau dažniausiai žmones veikia reklama, todėl visais atvejais rekomenduoju

pasitarti su gydytoju, - aiškino Ž. Antonova. – Maisto papildai rekomenduojami ir besilaikantiems itin mažo kaloringumo dietos, bet moterys dažnai vartoja liekninančius preparatus, kurie ne visada veiksmingi. O įsigyti turguje ar internetinėje parduotuvėje gali net ir pakenkti“.

Pati gydytoja sakė vartojanti tik omega-3 rūgštis. Savo klientams maisto papildus skirianti tik atsižvelgdama į jų mitybą. „Tačiau visų pirma rekomenduoju vartoti natūralų maistą, o ne sintetines medžiagas, nes su maistu vitaminai ir mineralinės medžiagos pasisavinamos daug geriau – iki 80 proc. Iš sintetinių maisto papildų – tik iki 40 proc.“, - kalbėjo portalo konsultantė.

„Nekalčiausias“ – ryklio kremzlių ekstraktas

Laura Kairevičė onkologinėms ligoms išvengti rekomenduoja vienintelį receptą – sveiką gyvenseną. Asmeninio archyvo nuotr.

Onkologė L. Kairevičė, kalbėdama su „Vakarų Lietuvos medicina“, save įvardijo kaip indiferentišką maisto papildams. „Manau, kad nėra tokio dalyko, kaip maisto papildai – vėžio profilaktikai. Sveika gyvensena, nerūkymas, sportas, įvairus ir sveikas maistas, streso vengimas – visa tai gali padėti išvengti vėžio. Tačiau pas mane atėję pacientai dažniausiai atsineša daugybę japoniškų, kiniškų, amerikietiškų maisto papildų ir rodo, klausinėja. Žinoma, kad viso pasaulio maisto papildų nesu išanalizavusi, bet niekada jų neskiriu pacientams. Jeigu jau žmogus labai nori, nebent kategoriškai nedraudžiu vartoti  skystą ryklių kremzlių ekstraktą, nes žinau tik apie su juo atliktus tyrimus“.

Tačiau plačiai reklamuojamus seleną, fermentą Q10 gydytoja vertina kritiškai. Nerekomenduoja net ir vitaminų E ir A – girdėjusi, jog jie gali sukelti krūties vėžį. „Nieko blogo neteko girdėti turbūt tik apie vitaminą C“, - sakė L. Kairevičė.

Todėl onkologinėms ligoms išvengti gydytoja rekomenduoja vienintelį receptą – sveiką gyvenseną. „Dar esu skaičiusi apie pomidorų sulčių ir špinatų poveikį prostatos vėžio profilaktikai“, - prasitarė pašnekovė.

Sveikatinimo sistemos dalis

Šeimos gydytojas Ričardas Sabūnas – vienintelis iš pašnekovų nepasakė nieko blogo apie maisto papildus, nors prisipažino pats jų nevartojąs. Tiesa, kiekvienam savo pacientui jų nerekomenduojantis. „Svarbiausia – žmogaus motyvacija, kuri visų pirma pasireiškia per sveiką gyvenimo būdą. Tik tada galima pasiūlyti ir tam tikrų maisto papildų, - įsitikinęs pašnekovas. – Protingai naudojamas kiekvienas daiktas gali suteikti naudos. Tačiau maisto papildai – tik sveikatinimo sistemos dalis“.

Paprašytas paminėti konkrečius preparatus, R. Sabūnas išskyrė trauklapį, anot jo, labai naudingą prostatos ligų profilaktikai. Raumenims auginti ir apetitui didinti gydytojas rekomenduoja apynį.

Paneigė profilaktinį poveikį

Pateikiame kelių užsienio mokslininkų atliktų klinikinių tyrimų rezultatus, paneigusius teiginius apie tam tikrų maisto papildų savybes, leidžiančias išvengti vėžio: beta karotinas ir alfa tokoferolis nesumažino odos vėžio atsiradimo tikimybės; vitaminas C nesumažino storosios žarnos adenomų išsivystymo tikimybės; beta karotinas, alfa tokoferolis ir vitaminas C neužkirto kelio plaučių vėžiui; vitaminai C ir E alfa tokoferolis nesumažino tikimybės sirgti vėžiu; vitaminas C ir beta karotinas neturėjo jokios įtakos vėžio profilaktikai ir mirtingumui nuo jo sumažinti; beta karotinas, vitaminai A, C ir E neužkirto kelio virškinamojo trakto piktybiniams augliams išsivystyti; alfa tokoferolis ir selenas nesumažino tikimybės susirgti prostatos vėžiu.

Todėl, mokslininkų įsitikinimu, „daugiau anaiptol nereiškia geriau“. Nesant išsamios, moksliškai pagrįstos maisto papildų poveikio analizės, reklaminis abejotinų jų savybių propagavimas turi būti kontroliuojamas valstybės.

Rita Banevičienė,

Ligita Sinušienė

 Šaltinis:

Martinez ME, et al "Dietary supplements and cancer prevention: Balancing potential benefits against proven harms" J Natl Cancer Inst 2012; DOI: 10.1093/jnci/djs195.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Ar visada sportas – sveikata? Kokios rizikos kyla sportuojantiems intensyviau
Intensyviai sportuojančių žmonių organizmas susiduria su neįprastai dideliu fiziniu krūviu, skirtingai nuo tų, kurie tie...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų