Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Kasmet skiriama vis daugiau PSDF biudžeto lėšų odontologijos sričiai

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-09-25 14:41:58

Kasmet iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto vis daugiau skiriama lėšų odontologijos paslaugoms. Pernai joms išleista 51,4 mln. eurų, tai yra net 3,6 mln. eurų daugiau nei užpernai.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) duomenimis, PSDF lėšomis apmokamos pirminės odontologijos paslaugomis kasmet naudojasi daugiau kaip 700 tūkst. žmonių, kuriems suteikiama daugiau kaip 2 mln. paslaugų. Už šias paslaugas, kurios yra teikiamos apdraustiesiems pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigose (poliklinikose, šeimos medicinos centruose) prirašytiems pacientams, gydymo įstaigoms, sudariusioms sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, yra mokama nustatytomis metinėmis bazinėmis kainomis.

PSDF išlaidos baziniam mokėjimui už prirašytus gyventojus kasmet didėja. Pavyzdžiui, 2014 m. šios išlaidos sudarė 30,85 mln. eurų (iš jų vaikams – 6,9 mln. eurų), 2015 m. – 31,55 mln. eurų (iš jų – vaikams daugiau kaip 7 mln. eurų), o 2016 m. – 32,9 mln. eurų (iš jų vaikams daugiau kaip 7 mln. eurų).

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad gydymo įstaigos už pirminę odontologiją gauna bazinį apmokėjimą nepriklausomai nuo to, kokia dalis prisirašiusiųjų prie gydymo įstaigos pacientų kreipiasi. Pavyzdžiui, 2016 m. pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugas gavo 58 proc. vaikų ir 17 proc. suaugusiųjų (nuo prirašytų gyventojų). Taigi ne visi pacientai vienodai lankosi pas gydytoją odontologą, tai yra vieni dažniau, kiti – rečiau, treti – visai nesilanko, tačiau gydymo įstaigos apmokėjimą gauna už visus prisirašiusius žmones.

Šiuo metu yra nustatytos dvi prie gydymo įstaigos prisirašiusio gyventojo pirminės odontologinės priežiūros metinės bazinės kainos: 14,10 euro mokama už vaikų ir 11,35 euro už suaugusiųjų pirminę odontologinę priežiūrą. Suma gali atrodyti nedidelė, tačiau jei gydymo įstaiga turi, pavyzdžiui, 1000 pacientų, iš kurių 300 naudojasi odontologo paslaugomis, bazinį apmokėjimą ji gaus už 1000 pacientų.

„Tokia solidarumo principu paremta tvarka leidžia užtikrinti reikalingas odontologijos paslaugas labiausiai pažeidžiamoms socialinėms grupėms. Ji dešimtmečius sėkmingai taikoma daugelyje Europos Sąjungos šalių, taip pat ir Lietuvoje“, – sako sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė. „PSDF biudžetas yra ribotas, jo rodikliai kasmet tvirtinami įstatymu, todėl išlaidos pagal sritis yra paskirstomos taip, kad finansavimas būtų užtikrintas visoms teisės aktais nustatytoms paslaugoms. PSDF biudžetui kasmet didėjant, išlaidos odontologijos paslaugoms apmokėti taip pat didėja. Taigi odontologija nėra kažkuo išskirtinė ar skriaudžiama sritis“, – patikino viceministrė.

Atkreipiame dėmesį į tai, kad iš PSDF apmokamos ne tik pirminės odontologinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos, bet ir vaikų dantų silantavimo paslaugos, gydytojų odontologų specialistų konsultacijos, ortodontinis gydymas, dantų protezavimo, stacionarinės odontologinės paslaugos.

Yra numatyti papildomi finansiniai skatinimai už atliktas paslaugas. Pavyzdžiui, gydymo įstaigoms papildomai mokama už vaikų paruošimo mokyklai – gydytojo odontologo bei jo padėjėjo suteiktas paslaugas. 2016 m. buvo suteiktos 159 544 gydytojo odontologo ir 124 224 odontologo padėjėjo paslaugos už 333 tūkst. eurų. Taip pat mokama už būtinosios pagalbos teikimą asmenims iki 18 metų. Papildomai už šių paslaugų suteikimą gydymo įstaigoms iš PSDF biudžeto lėšų 2016 m. buvo sumokėta virš 2200 eurų.

Taip pat įstaigai, teikiančiai pirminės odontologijos paslaugas, papildomai mokama už gerus pirminės odontologinės asmens sveikatos priežiūros darbo rezultatus (vaikų dantų profilaktinių tikrinimų intensyvumą). 2016 m. už šio gerų darbo rezultatų rodiklio vykdymą gydymo įstaigoms sumokėta per 406 tūkst. eurų.

„Dėl dantų gydymo pirmiausia reikia kreiptis į gydymo įstaigą, prie kurios žmogus yra prisirašęs. Jei įstaigoje odontologo nėra, ji turi informuoti, koks odontologijos kabinetas teikia nemokamas odontologines paslaugas prirašytiems toje įstaigoje asmenims. Gydantis dantis gali tekti mokėti už plombines ar kitas odontologines medžiagas, vaistus, vienkartines priemones. Išimtis taikoma vaikams, moksleiviams, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, kol jiems sukanka 24 metai, bei socialiai remtiniems asmenims. Jiems mokėti už dantims gydyti sunaudotas medžiagas ir vienkartines priemones nereikia“,– primena VLK Sveikatos priežiūros paslaugų departamento direktorius Viačeslavas Zaksas.

VLK atkreipia dėmesį, kad ligonių kasos už visas paslaugas (pagal sutartis su gydymo įstaigomis ir kitais tiekėjais) moka tik teisės aktų nustatyta tvarka, t. y. negali sumokėti už tas paslaugas, kurios nėra kompensuojamos PSDF biudžeto lėšomis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų