Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Ligoniams – brangių vaistų našta

Vitalija Jalianiauskienė | 2016-09-01 20:48:57

Siekdamos atkreipti Seimo narių dėmesį į būtinybę suvienodinti tarifus vaistams, kai kurios pacientų organizacijos ragina pasirašyti peticiją.

© Graphicstock.com

Lietuvos pacientų organizacijos prašo kuo skubiau keisti Pridėtinės vertės mokesčio įstatymą ir pradėti taikyti lengvatinį 5 procentų pridėtinės vertės mokestį nekompensuojamiems receptiniams vaistams. Dabar už juos tenka mokėti 21 procentą PVM, o kompensuojamiesiems taikomas lengvatinis 5 procentų tarifas.

Noras gyventi nugali viską

Reta sutikti žmogų, kurio niekada nebuvo pakirtęs joks negalavimas. Įvairiausios ligos skaičiuojamos šimtais, o tarp jų vienos pavojingiausių ir sunkiausių – onkologinės. Laimė, pastaraisiais metais jos vis sėkmingiau gydomos ir pagydomos.

Nauji diagnozavimo, terapijos metodai ir pažangūs vaistai suteikia vis daugiau galimybių vėžiu sergantiesiems pasveikti. Diagnozės, kurios vos prieš keletą metų reiškė mirties nuosprendį, jau seniai tokiomis nebelaikomos. Tik, deja, kaip teigia patys pacientai, ne visi vaistai ligoniams prieinami – naujausių ir veiksmingiausių medikamentų kaina būna labai didelė.

Onkologinių ligonių problemas gerai žinanti onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė sako: „Ne visi inovatyvūs vaistai, kurie yra registruoti Europos Sąjungoje bei prieinami ir naudojami daugelyje išsivysčiusių šalių, dėl lėšų trūkumo privalomojo sveikatos draudimo biudžete yra prieinami Lietuvos pacientams. Tol, kol jie tampa kompensuojamieji, laukia ilgas kelias – gali tekti laukti ilgiau nei penkerius metus ar net dešimtmetį, kol vaistai pasiekia ligonius.“

Pirmininkė pasakoja, kad sunkiomis onkologinėmis, retomis ligomis sergantys žmonės tam tikrais atvejais patys išgali nusipirkti jiems gyvybiškai reikalingus vaistus.

„Logika čia paprasta: jeigu valstybė vaisto neperka, o jis yra vienintelė galimybė įveikti ligą, žmogus iš paskutiniųjų stengiasi jį gauti. Ligoniai pasiryžę išleisti paskutinius pinigus. Kartais jiems padeda artimieji, kolegos – juk tai pacientų galimybė pasveikti ir gyventi“, – sako I. Drėgvienė.

Vienintelė viltis

Bendrijos „Kraujas“ pirmininkė pasakoja prieš kurį laiką bendravusi su mažą berniuką auginančia moterimi, kuriai reikalingų vaistų vieno kurso kaina siekė apie 5 tūkst. eurų – tokią sumą nurodė preparato gamintojas.

Naujieji vaistai buvo vienintelė viltis tai moteriai pasveikti, todėl, padedama artimųjų, juos pirko. Bendra suma, pridėjus antkainį didmenininkui ir 21 procentą pridėtinės vertės mokesčio, jau siekė 8,5 tūkst. eurų. Kitam gydymo kursui jai reikalinga tokia pati suma.

„Taigi stebime paradoksalią situaciją: valstybė sunkiam ligoniui nekompensuoja vaisto, ir jis turi laukti, nors visi suprantame, kad žmogus neturi tokios galimybės, – kalbėjo I. Drėgvienė. – Taigi ryžtasi įsigyti vaistą pats, tačiau dar turi valstybei sumokėti 21 procento pridėtinės vertės mokestį. O valstybė už kompensuojamuosius vaistus moka tik 5 procentus. Šioje situacijoje valstybė diskriminuoja pacientą. Pirmiausia dėl to, kad jis negauna reikalingo gydymo, o antra, pirkdamas vaistą turi sumokėti didžiulius mokesčius valstybei.“

Pacientų organizacijos įsitikinusios, kad neturėtų būti taikomi dvejopi standartai: arba valstybė, įsigydama kompensuojamuosius vaistus, pati turėtų mokėti 21 procento pridėtinės vertės mokestį, arba žmonėms, perkantiems vaistą savomis lėšomis, turėtų būti taikomas lengvatinis pridėtinės vertės mokestis.

Konstitucinė teisė

Nekompensuojamiems receptiniams vaistams dabar taikomas 21 procento pridėtinės vertės mokesčio tarifas didina galutinę kainą. Dėl to negalėdami įsigyti brangių gydytojo paskirtų vaistų šalies pacientai tik dėl kainos yra priversti gydytis senesnės kartos, pigesniais vaistais, kurių veiksmingumas neretai yra gerokai mažesnis, arba išvis atsisakyti reikalingo gydymo.

Pasak bendrijos „Kraujas“ pirmininkės I. Drėgvienės, vaistų prieinamumas ir kaina yra labai svarbūs didelei ir pažeidžiamai visuomenės daliai – pacientams. „Gydymo, įskaitant vaistais, prieinamumas yra konstitucinė žmogaus teisė. Piliečiams turi būti užtikrintas reikiamų sveikatos priežiūros paslaugų ir būtinų vaistų finansinis prieinamumas“, – pabrėžia ji.

Pacientams atstovaujančios organizacijos vienija tūkstančius sunkiomis ligomis sergančių Lietuvos piliečių ir jų artimųjų. Organizacijos nuolat gauna ir sprendžia pacientų, neišgalinčių vaistinėse nusipirkti nekompensuojamų receptinių vaistų, prašymus paremti konkrečiais vaistais arba piniginėmis lėšomis vaistams įsigyti.

Huntingtono ligos asociacijos, onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“, Lietuvos sergančiųjų genetinėmis nervų-raumenų ligomis asociacijos „Sraunija“, Lietuvos vaikų vėžio asociacijos „Paguoda“ nariai įsitikinę, kad būtina didinti vaistų prieinamumą mažesnes pajamas gaunantiems pacientams, kuriems gyvybiškai svarbūs tokie vaistai.

O tam būtina keisti Pridėtinės vertės mokesčio įstatymą – numatyti lengvatinį 5 procentų PVM tarifą nekompensuojamiems receptiniams vaistams.

Abejoja galimybėmis

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė sutinka: pakeistas lengvatinis tarifas receptiniams nekompensuojamiems vaistams būtų puiki išeitis daugeliui ligonių. Tačiau ji mano, kad tokios permainos vargu ar gali būti įgyvendinamos. Apie tokią galimybę kalbėta ir anksčiau, tačiau situacija nepasikeitė.

„Receptinių vaistų yra gausybė, ir jeigu būtų pakeistas tarifas, tai būtų padaryta visiems, o toks atvejis neįsivaizduojamas, – atvirai sako V. Augustinienė. – Išskirti vaistus, skirtus kokiai nors vienai ligai gydyti, vienus pardavinėti vienu, kitus kitu tarifu taip pat nerealu.“

Visiems nekompensuojamiems vaistams 21 procento PVM tarifas taikomas nuo 2009 metų.

Seimui anksčiau jau buvo teiktos pataisos siūlančios, kad lengvatinis 5 procentų tarifas būtų taikomas nekompensuojamiems receptiniams vaistams, kurių apmokestinamoji vertė yra didesnė nei 300 eurų.

V. Augustinienė mano, kad reikėtų kuo daugiau svarbių vaistų įtraukti į kompensuojamųjų sąrašą, taip pat sumažinti priemokas šiems vaistams – ir tai jau būtų išeitis.

Įstatymų leidėjų galioje

Pasak Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktoriaus Jono Narbuto, kompensuojamųjų vaistų sąrašas nuolat kinta – vieni įrašomi, kiti išbraukiami. Štai ir nuo šio pirmadienio, rugpjūčio 29 dienos, įsigalioja naujas 2016 metų kompensuojamųjų vaistų kainynas. Jame įrašyta nemažai inovatyvių, sunkioms ligoms gydyti skirtų vaistų. Už 56 vaistus, kai jie kompensuojami 100 procentu, pacientai nemokės jokios priemokos.

Į naująjį kainyną įtraukti turintys visiškai naujų veikliųjų medžiagų vaistai, skirti gydyti išsėtinę sklerozę, idiopatinę plaučių fibrozę, raudonąją vilkligę, ŽIV, lėtinę tromboembolinę plaučių hipertenziją bei idiopatinę dilgėlinę.

Sveikatos apsaugos viceministras Valentinas Gavrilovas tikina, kad ministerija visada pasisako už vaistų prieinamumo didinimą, todėl kasmet į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įrašo naujus, inovatyvius vaistinius preparatus. Naujajame kainyne įrašyta 2 103 kompensuojamųjų vaistų, iš jų 81 naujas vaistinis preparatas.

„Ministerija, siekdama užtikrinti geresnį visų, ne tik kompensuojamųjų, vaistų prieinamumą, prieš porą metų buvo pateikusi siūlymą keisti Pridėtinės vertės mokesčio įstatymą ir lengvatinį 5 procento PVM tarifą taikyti visiems receptiniams vaistams – ir kompensuojamiesiems, ir ne, – tačiau šiam siūlymui nebuvo pritarta. Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo keitimas yra įstatymų leidėjo kompetencija“, – priminė viceministras.

Siekdamos prisibelsti iki Lietuvos Respublikos Seimo narių ir atkreipti jų dėmesį į situaciją dėl Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo keitimo – numatyti lengvatinį tarifą receptiniams nekompensuojamiems vaistams, aktyvios Lietuvos pacientų organizacijos sukūrė peticiją ir ją kviečia pasirašyti visus piliečius.

Anot pacientų organizacijų, lengvatinio PVM praktika atitiktų Europos Sąjungos valstybių, į kurias lygiuojamasi Lietuvoje vertinant vaistų deklaruotų kainų, lygį.

Teigiama, kad bene visos maždaug tokio kaip Lietuva ekonominio išsivystymo valstybės, pavyzdžiui, Estija, Čekija, Latvija, Lenkija, Slovakija, Vengrija, sudaro sąlygas savo pacientams prieinamomis kainomis įsigyti vaistų, kurių nekompensuoja valstybės lėšomis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Ar visada sportas – sveikata? Kokios rizikos kyla sportuojantiems intensyviau
Intensyviai sportuojančių žmonių organizmas susiduria su neįprastai dideliu fiziniu krūviu, skirtingai nuo tų, kurie tie...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų