Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Lietuvos sveikatos apsaugos mitai: asmeninė patirtis (2)

Dr.Audrius Šimaitis | 2011-10-24 20:55:44

Trečiasis mitas, sklandantis Lietuvoje: čia gerai parengiami gydytojai. Tai dažnai kartoja aukšti pareigūnai bei kiti įtakingi sveikatos apsaugos sistemos asmenys. Tačiau jei kokį nors produktą ar paslaugą  norime apibūdinti žodžiu “geras” – tai dažniausiai turi būti praktikos ar patirties patikrintas dalykas. Pamąstykime drauge.

© michaeljung - Fotolia.com, © Fotolia VIII - Fotolia.com, © 3d world - Fotolia.com

Patys pajunta savo pasirengimo spragas

Pirmas šokas, kurį patyriau ir kurį patiria visi, susidūrę su anglosaksiška sistema (Australija, Jungtinė Karalystė), yra gydytojų rezidentų pasirengimas. Vidutinis specialybės rezidentas Anglijoje pasirengimu, žiniomis, įgūdžiais ir sugebėjimais pranoksta Lietuvos vidutinį specialistą (ne rezidentą!).  Bet kuris Lietuvos gydytojas, vos pradėjęs dirbti vakarietiškoje sistemoje, pajunta nemenkas visapusiško pasirengimo spragas.

Lietuvoje dirbantys rezidentūros vadovai ir kiti sveikatos apsaugos lyderiai vienu iš motyvų, jų nuomone, įrodančiu gerą gydytojų parengimą, nurodo tai, kad daug Lietuvos gydytojų sėkmingai dirba užsienio šalyse.

Tačiau emigruojančių gydytojų dalis yra labai nedidelė. Jau vien tik todėl negalima daryti konkrečių išvadų. Kita vertus, niekas nekalba apie tuos Lietuvos gydytojus, kurių karjera kitose šalyse nesusiklostė. Yra ir tokių gydytojų, dėl kurių vyko ir vyksta užsienio šalių valstybinių institucijų pradėti tyrimai dėl jų kompetencijos. Yra nemažai tokių, kurie suvokę savo parengimo trūkumus, tyliai ir ramiai susikrovė lagaminus ir grįžo į Lietuvą.

Iki šiol nežinau nė vieno Lietuvos rezidento, kuris tik baigęs Vilniaus ar Kauno rezidentūrą būtų įsidarbinęs konsultantu  Jungtinėje Karalystėje.  Dauguma jų gauna žemesnio rango pareigas. Vėliau, padirbėję žemesnio rango specialistais ir šiaip ne taip užkamšę parengimo Lietuvoje spragas, jie pretenduoja į aukštesnio rango pozicijas. Taip dažnai elgiasi ir tie, kurie turi ilgametę gydytojo darbo Lietuvoje patirtį.

Dauguma Lietuvos gydytojų sėkmingą karjerą užsienyje padarė ne todėl, kad Lietuvos sistema yra gera, bet  didelėmis asmeninėmis pastangomis tiek dirbdami Lietuvoje, tiek  užsienyje. Jie yra ne sistemos taisyklė, o sistemos išimtis.

Rezidentūros kokybės neįmanoma įvertinti

Jei kalbėtume moksline kalba, tai Lietuvos rezidentūros kokybės nėra įmanoma įvertinti. Objektyviai gali įvertinti tik nepriklausoma studijų kokybės institucija. Tokios Lietuvoje nėra, todėl moksliškai ir objektyviai argumentais remtis negalime. Negalime, nes Lietuvoje nėra tinkamos šiuolaikinius standartus atitinkančios rezidentūros kokybės vertinimo sistemos. Pagal UEMS (Europos medicinios specialistų organizacija) rekomendacijas, turėtų būti bent dvi rezidentūros kokybės vertinimo pakopos: vidinė ir išorinė.  Anglijoje yra net trijų pakopų sistema. Lietuvoje yra tik vidinė sistema: kai rengianti institucija vertina rengimo kokybę. Išorinės kokybės vertinimo sistemos nėra.

Dauguma kokybės vertinimo sistemų pasaulyje atėjo iš industrijos: daugiausiai iš japonų automobilių pramonės ir aviacijos.

Japonai pirmi suvokė, kad jų išorinis kokybės vertintojas yra klientas ir kad reikia sukurti tokį produktą, kad jis atitiktų kliento dabarties ir ypač ateities lūkesčius. Įdiegę modernias kokybės vertinimo ir užtikrinimo

sistemas, jie tapo šios srities lyderiais, kuriuos pasaulis bando vytis iki šiol. Tai labai geras pavyzdys, kaip kokybės vertinimo sistemos buvo įdiegtos pačių produkto gamintojų iniciatyva ir jų sąmoningumo dėka.

© Fotolia VIII - Fotolia.com

Galimybė keisti požiūrį į darbą ir darbo aplinką

Į kai kurias aviacijos paslaugų įmones tai atėjo kiek kitokiu būdu. Šiuolaikinių ir pažangių kokybės sistemų postūmiu aviacijoje tapo didelis Pietų Korėjos avialinijų  incidentų ir net lėktuvų katastrofų skaičius 8-ajame, 9-ajame dešimtmetyje. „Korėjos avialinijos” pasamdė aviacijos ekspertą David Greenberg iš “Delta Air Lines”. Jis atėjo su labai paprasta filosofija: nėra nesvarbių mažų įvykių ar incidentų – viskas turi būti fiksuojama ir analizuojama  bei daromos išvados. Antra, kultūrinio paveldo suvokimas ir senų elgsenos stereotipų, kurie apsunkindavo Korėjos pilotų bendravimą su pasaulinių oro uostų dispečeriais,  atsisakymas. David Greenberg neatleido nė vieno Korėjos piloto, tačiau suteikė visiems galimybę pasikeisti ir transformuotis pagal tuometinius tarptautinės aviacijos standartus. Jis manė, kad jei Korėjos avialinijų pilotai kritiškai įvertins save ir Korėjos kultūrinio paveldo įtaką jų elgsenai, tai jie sugebės pasikeisti ir transformuotis. Tokiu būdu David Greenberg Korėjos pilotams pasiūlė galimybę pakeisti požiūrį į darbą ir darbo aplinką.  Nuo 1999 metų Korėjos avialinijos dirba nepriekaištingai.

Išėjęs iš Korėjos avialinijų, David Greenberg įsteigė krovinines avialinijas „Cargo 360“. Į komandą jis priėmė daug korėjiečių. Apie Korėjos  pilotus ir inžinierius David Greenber vėliau rašė: “Visi jie turėjo 15-18 metų darbo stažą. Jie vaidino paklusnių vykdytojų vaidmenis. Mes juos parengėme iš naujo. Jų visų karjera tapo itin sėkminga, jie visi išmoko rodyti iniciatyvą ir nebelaukdavo, kol kas nors duos nurodymus. Jie sugebėjo ištrūkti iš savo kultūrinių gniaužtų”.

Mažų įvykių registracija ir analizė padėjo užkirsti kelią didelėms katastrofoms.  Kultūrinio paveldo bei fono suvokimas bei išsivadavimas iš tų kultūrinių stereotipų, kurie tampa kliūtimi sėkmingai veiklai šiuolaikiniame versle, tapo Korėjos avialinijų sėkmės pagrindu ir pavyzdžiu kitoms įmonėms.

Kokiu keliu pasuks Lietuva?

Kokiu keliu eina ar eis gydytojų rengimas Lietuvoje?  Japonų automobilių pramonės keliu, kai iššūkiai ir problemos yra numatomos į priekį ir sukuriami būdai jiems spręsti (proaktyvus  kelias),  ar seks Korėjos avialinijų  pavyzdžiu (reaktyvinis sprendimo būdas), kai klausimas sprendžiamas tik tada, kai pribręsta rimtos problemos?

Klausimas tik retorinis, nes kol kas rezidentūros vadovai, universitetai ir ministerijos atstovai arba ignoruoja geros kokybės sistemos poreikį, arba net nesupranta, kodėl ta sistema reikalinga apskritai.

Tad kokiu pagrindu ir kodėl yra teigiama ir vis bandoma formuoti nuomonę, kad gydytojai yra rengiami gerai? Atsakymas paprastas. Kai sakai, kad viskas yra gerai, tuomet nieko keisti nereikia. Tačiau pasakius, kad mes į šį klausimą atsakyti negalime, nes neturime tam įrankių, tektų pripažinti, kad tuos įrankius reikia sukurti.

Dr. Audrius Šimaitis

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų