Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Lietuvos moksleivių fizinis aktyvumas mažėja

2016-11-30 11:02:15

Moksleiviams vis daugiau laiko praleidžiant prie planšečių ar kompiuterių ekranų, kyla vis didesnė grėsmė jų fizinei ir emocinei sveikatai, tampa sunkiau socializuotis ir netgi nukenčia pasiekimai moksle. Pasak Lietuvos kūno kultūros mokytojų asociacijos viceprezidento, kūno kultūros mokytojo eksperto ir vieno iš „Lietuvos mokyklų žaidynių“ vykdytojo Bronislavo Šimokaičio, moksleiviai fizine veikla užsiima nepakankamai, o su amžiumi susidomėjimas sportu apskritai mažėja.

VLMEDICINA.LT archyvo nuotr.

„Jaunam žmogui keliami vis didesni mokymosi reikalavimai, daug laiko užima namų darbų ruošimas, todėl nelieka laiko sportinei veiklai. Pavyzdžiui, pradinių klasių mokiniai privalomų kūno kultūros pamokų turi tik tris per savaitę, 6-12 klasių moksleiviai – vos dvi. Tai nepakankamas krūvis jaunam žmogui, kuriam fizinis aktyvumas yra būtinas organizmo augimui bei vystymuisi. Dėl to labai svarbu didinti vaikų ir jaunimo susidomėjimą sportu, aktyvumą kūno kultūros pamokose”, – sakė B. Šimokaitis.

Sportuojantys moksleiviai – pažangesni

Pasak kūno kultūros mokytojo-eksperto, sportas padeda jaunam žmogui geriau realizuoti save, o kartu per sportą ugdomos ir charakterio savybės, formuojama vaiko asmenybė. Taip pat moksliškai įrodyta, kad sportuojantys jaunuoliai geriau mokosi, jiems lengviau susikoncentruoti, kas atsispindi tiek mokslo, tiek sporto pasiekimuose.

„Sportuodami vaikai ne tik tobulina savo kūną, gerina sveikatą, siekia asmeninių rezultatų, bet ir mokosi komandinio darbo, ugdosi kaip asmenybės. Aktyvi sportinė veikla lavina jėgą, greitumą, ištvermę, lankstumą, pusiausvyrą, vikrumą ir kitas fizines savybes. Taip pat tokie moksleiviai pasižymi aukštesne saviverte, labiau pasitiki savimi”, – vardijo B. Šimokaitis.

Jo teigimu, šiuolaikiško ir modernaus kūno kultūros mokytojo misija yra skleisti žinią apie fizinio aktyvumo naudą kūno kultūros pamokų metu ir taip skatinti moksleivių norą būti fiziškai aktyviems visą gyvenimą. Taip pat didele dalimi prie to prisideda ir neformalusis moksleivių ugdymas, mokyklų dalyvavimas nacionalinio masto sportiniuose renginiuose, pavyzdžiui, „Lietuvos mokyklų žaidynėse”, kurios apjungia per 200 tūkst. moksleivių iš daugiau nei 1100 Lietuvos mokyklų.

„Tokiu būdu fizinis aktyvumas pateikiamas kaip patraukli laisvalaikio praleidimo forma, o moksleiviams sudaromos sąlygos išbandyti savo jėgas skirtingose sporto šakose, tarp jų ir olimpinėse, bei atrasti labiausiai jiems patinkančią”, – pridūrė B. Šimokaitis.

Berniukai sportuoja daugiau nei mergaitės

B. Šimokaičio teigimu, moksleivių mėgstamiausios sporto šakos – komandinės, pavyzdžiui, krepšinis ar kvadratas, įvairios olimpinės sporto šakos. O nemėgstamiausios tos, kurios reikalauja didelės fizinės ištvermės ir intensyvių treniruočių.

„Greičiausiai taip yra todėl, kad komandinėse sporto šakose visą darbą, jo pasekmes ir rezultatus daliniesi kartu su komanda, o ištvermės rungtys dažniausiai yra individualios, reikalaujančios daug pastangų ir asmeninio įdirbio”, – aiškino B. Šimokaitis, pridurdamas, jog moksleivių tarpe sportuojančių berniukų yra kur kas daugiau nei mergaičių.

Sprendžiama moksleivių užimtumo regionuose dilema

Dar viena opi problema – moksleivių sportinis užimtumas regionuose, kurią, pasak B. Šimokaičio, padėtų spręsti didesnis pačių tėvų įsitraukimas ir kūno kultūros mokytojų rodomas tinkamas pavyzdys.

„Miestuose kur kas geriau išvystyta sporto infrastruktūra, didesnis neformaliojo ugdymo būrelių pasirinkimas. Regionuose ši problema sprendžiama moksleivius integruojant į masiškesnius sporto renginius, kurių metu jie gali varžytis su mokiniais iš kitų miestų, susirasti naujų draugų ir pasinerti į sportinę veiklą”, – pasakojo B. Šimokaitis, pats jau daugiau nei 10 metų prisidedantis prie didžiausio sporto renginio Lietuvoje, „Lietuvos mokyklų žaidynių”, organizavimo skirtinguose Lietuvos miestuose.

Į žaidynių programą įtrauktos net 24 sporto šakos: nuo legendinių estafečių „Drąsūs. Stiprūs. Vikrūs“ iki olimpinių sporto šakų – lengvosios atletikos ar krepšinio. Projekto tikslas – per sportą ugdyti sveiką, atsakingą ir pilietišką jauną žmogų. „Lietuvos mokyklų žaidynių” laidą galima stebėti kiekvieną šeštadienį 9:30 val. per TV6, kur su moksleiviais savo sėkmės istorijomis dalijasi iškiliausi Lietuvos sportininkai.

Projektą globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Žaidynes organizuoja Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija ir Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK).

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika vaikystė
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais
NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų