Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Lieknėjimo papildų pavojus sveikatai. Kaip sulieknėti?

Emilija Miliauskė ("Kuras kūnui") | Šaltinis: vlmedicina | 2019-06-23 00:07:32

Šiandien socialinių tinklų platformos mirga nuo pasiūlymų greitai sulieknėti. Reklamuojamos įvairios arbatos, papildai, milteliai ir t.t. Užkibti ant kabliuko labai lengva. Teigiama, kad papildai 100 proc. natūralūs, o komentaruose gausu sulieknėjusių ir laimingų žmonių džiūgavimų. Tačiau ar tikrai ir toliau valgydami cepelinus su ledais galime sėkmingai mesti svorį užgerdami juos stebuklinga arbata ar piliulėmis ?

© Fotolia.com

Kyla klausimas, kaip tam tikros medžiagos, esančios šiuose gaminiuose, veikia. Pirmiausia pakalbėkime apie produktus, kurių sudėtyje yra medžiagų, slopinančių apetitą. Dažniausiai tai yra alkaloidai.

Kas tie alkaloidai ir kaip jie veikia?

Alkaloidai aptinkami augaluose. Augalams alkaloidai tarnauja kaip apsaugos priemonė nuo įvairių išorinių veiksnių, pradedant parazitiniais grybais, apninkančiais augalus, ir baigiant medžiagomis, saugančiomis nuo kenksmingo UV spinduliavimo. Štai, pavyzdžiui, aporfino eilės alkaloidas liriodeninas, susidarantis tulpėse, yra aktyvi medžiaga prieš daugelį rūšių parazitinių grybų.

Daugelis alkaloidų yra toksiški (nuodingi). Jie aptinkami įvairiose augalo dalyse: sėklose, lapuose, žievėje, šaknyse, vaisiuose. Šiuo metu išskiriama daugiau kaip 10000 skirtingų alkaloidų rūšių.

Nedidelės dozės alkaloidų nekenkia organizmui, tuo tarpu vartojant tuos pačius alkaloidus kasdien, galima apsinuodyti. Vadinasi, jei kasdien bus vartojamas tas pats produktas, su ta pačia alkaloidų rūšimi ir kiekiu (kuris dažniausiai nenurodomas), sistemingai nuodysime organizmą.

O apsinuodijus apetitas sumažėja - tiesa ? Taigi, net jei alkaloidai yra natūralūs, augalinės kilmės, jų vartoti ilgą laiką tikrai nerekomenduojama.

Kita papildų lieknėjimui grupė savo sudėtyje turi diuretikų. Diuretikai - tai skysčius šalinantys cheminiai arba natūralūs gaminiai. Diuretikai didina šlapimo išsiskyrimą iš organizmo. Įprastai diuretinių savybių turintys vaistai vartojami skysčių sankaupoms, kurios susidaro organizmo audiniuose ir skysčių sankaupoms kūno ertmėse dėl širdies ar inkstų veiklos sutrikimo. Sutrikimų priežastis ir reikiamą vaistų rūšį paskiria gydytojas, atlikęs tyrimus. Diuretinių vaistų vartojimas gali sukelti šalutinius poveikius: šarmų ir rūgščių pusiausvyros organizme sutrikimą, šlapimo rūgšties ir gliukozės, taip pat lipidų (trigliceridų, cholesterolio) koncentracijos padidėjimą kraujyje, kalio netekimą (hipokalemija). Priklausomai nuo vaisto dozės ir vartojimo trukmės gali atsirasti vandens ir elektrolitų pusiausvyros sutrikimų, pvz., kalio ir natrio netekimas. Tai sukelia galvos skausmus, nuovargį, silpnumą. Skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimai: apetito stoka, skrandžio skausmas, pykinimas ir vėmimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas.

Toks scenarijus taip pat atrodo ilgainiui sumažins apetitą.

Aptartos medžiagos - alkaloidai ir diuretikai nėra pavojingiausios, kurias galima rasti lieknėjimo preparatuose. Ypač, jei jie įsigyjami iš nepatikimų šaltinių.

Kauno klinikų profesorius V. Kuzminskis įspėja, kad būtina itin saugotis įvairių egzotinių žolių. Pasitaikė kiniškų žolynų sukeltų nefropatijos (inkstų funkcijos nepakankamumo) atvejų. Jei pažeidimai negrįžtami, inkstus tenka persodinti arba visą gyvenimą kas keletą dienų atlikti hemodializės procedūras.

Kenčia ir kepenys. Kauno klinikų profesorius L. Kupčinskas pažymi, kad su vaistažolių maisto papildų sukeltais sunkiais kepenų pažeidimais Gastroenterologijos klinikoje pacientų buvo jau prieš kelerius metus.

Kiti pacientai nurodo tokius sveikatos sutrikimus kaip širdies ritmo padažnėjimas, nerimas, verksmingumas, apetito stoka, pykinimas, galvos svaigimas ir kt.

Taigi, kyla klausimas ar keli numesti kilogramai verti tokios kainos. O gal galime natūraliai pasiekti tokių rezultatų be žalos sveikatai? Tikrai taip. Aptarkime šiuos būdus.

Kaip sumažinti apetitą ir kas kaltas dėl nuolatinio alkio jausmo?

Tam, kad sumažintume apetitą, turime valgyti daug šviežio, skaidulų turinčio maisto. Tai žalios daržovės, nekepti natūralūs vaisiai ir uogos, įvairūs žalėsiai, viso grūdo grūdai, ankštiniai. Su kiekvienu valgymu suvalgius tokių produktų, sotumo jausmas išliks ilgai. Pavyzdžiui, pirmoje dienos pusėje, galima išgerti vaisių, vandens ir kanapių baltymų kokteilį su didele sauja špinatų, sultenių ar kitų žalėsių. Per pietus prie ankštinių ar žuvies paruošti saldžių bulvių, moliūgų, burokėlių ar grūdų garnyrą. Prie vakarienės patiekti šviežių morkų ar raudonųjų kopūstų salotų ir pan. Skaidulos suteikia ilgą sotumą, žalias maistas turi enzimų, reikalingų virškinimui.

Taip pat galime pavartoti balkšvųjų gysločių sėklų luobelių (jų galima įsigyti vaistinėse palyginti nedidele kaina). Gysločio luobelės - puikus pasirinkimas ne tik apetitui reguliuoti, bet ir žarnynui valyti.

Reikėtų atsisakyti perdirbto maisto, aukštą glikeminį indeksą turinčių produktų. Pastarieji užuot suteikę sotumo jausmą, sutrikdo leptino (sotumo hormono) ir grelino (alkio hormono) išsiskyrimą ir pavalgę jaučiamės dar alkanesni nei buvome prieš valgydami. Tai tokie produktai kaip balti miltai ir jų gaminiai, cukrus ir saldumynai, valyti ryžiai, greitas maistas, įvairūs pusfabrikačiai ir kt.

Kaip sumažinti patinimus ir atrodyti liekniau?

Skysčius organizme labiausiai kaupia angliavandeniai: bulvės, grūdai, vaisiai, ankštiniai. 1 gramas angliavandenių organizme sulaiko apie 3 gramus skysčių. Todėl suvalgius bulvių vakare, ryte greičiausiai pabusite patinusiu veidu ir akių vokais. Vakare venkite angliavandenių. Valgykite juos dienos metu. Kaip bebūtų - šis skysčių palaikymo procesas reikalingas energijai, vitaminams ir mineralams palaikyti. Todėl angliavandenių nerekomenduojama atsisakyti labai ilgam laikui. Jei laukia šventė ir norite vizualiai atrodyti liekniau - 2 ar 3 dienas galima nevalgyti angliavandenių. Rinktis baltyminį maistą (kiaušinius, žuvį, paukštieną), geruosius riebalus (avokadus, kokosus, alyvų aliejų) ir nekrakmolingas daržoves (salotas, agurkus, cukinijas, žiedinius kopūstus, brokolius ir kt.). Galima truputį uogų. Kaip bebūtų, šventei praėjus, grįžkite prie visavertės mitybos.

Skysčius padeda greičiau pašalinti natūralūs produktai. Šlapimo išsiskyrimą skatina salierai, petražolės, svogūnai, česnakai, krienai, arbūzai, moliūgai, kukurūzai, serbentai, vynuogės, spanguolės. Vaistinėse galima įsigyti beržų lapų arbatos ar spanguolių kapsulių. Tačiau papildų nereikėtų vartoti ilgą laiką. Taip pat nerekomenduojama ilgą laiką laikytis baltymų, Atkinso, Keto ar kitų dietų, visiškai pašalinančių iš raciono angliavandenius. Tai ilgainiui sukels tokius pat šalutinius poveikius kaip diuretiniai vaistai. Jei dietą be angliavandenių paskyrė gydytojas - nepamirškite vartoti elektrolitų papildų (jie būtini), reguliariai atlikti tyrimų.

Lieknėkite protingai. Saugokite sveikatą. Jei jos nebus - lieknos kūno linijos tikrai nedžiugins. Jei priaugote svorio, būtina suprasti, kad tai nutiko ne per vieną naktį. Vadinasi, svoriui numesti turite skirti laiko. Pasirinkti sveikos mitybos racioną, pradėti mankštintis, atrasti naują gyvenimo režimą. Tai yra kelias į ilgalaikius pokyčius.

Nusprendus vartoti papildus, skirtus lieknėjimui, tebūna tai trumpalaikis sprendimas, nespėjus numesti vieno ar kito kilogramo, prieš svarbų renginį ar ypatingą gyvenimo šventę, o ne kasdienis įprotis.

Prieš perkant papildus, patikrinkite ar jie registruoti Lietuvoje. Taip būsite tikri, kad sudedamosios dalys ir / ar jų koncentracija nepakenks sveikatai. Geriausia papildus pirkti vaistinėse. Tačiau jeigu pirksite internete - pirma užsukite į dvi interneto svetaines. Įvežant preparatus iš Europos ekonominei bendrijai nepriklausančių šalių, reikia notifikuoti Vilniaus visuomenės sveikatos centre, pateikiant pakuotės ženklinimo pavyzdį lietuvių kalba. Prekyba nenotifikuotais maisto papildais (taip pat ir internetu) yra neteisėta. Apie ją būtina pranešti.

Ar maisto papildas notifikuotas, galima patikrinti čia: https://www.vet.lt/maisto-papildai/

Norint prekiauti maisto papildais internetu, būtina registruotis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) ir turėti VMVT išduotą maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą. Ar platintojas jį turi, galima patikrinti adresu: https://vmvt.lt/opendata/mtsr/index.php

Neregistruotų produktų vartojimas gali negrįžtamai pakenkti širdžiai, nervų sistemai, sutrikdyti kepenų ir inkstų veiklą, sukelti kitus sunkius sveikatos pakitimus.

Šaltiniai:

1. Carbohydrates. 2018. De Anza College.

2. Jei organizme kaupiasi skysčiai. https://www.manosveikata.lt/lt/temos/sveikas-gyvenimas-spa/jei-organizme-kaupiasi-skysciai

3. Žilinskas A. Alkaloidai. Mokomoji knyga. Vilnius: Vilniaus universitetas

4. A. Carter. 2019. What to Know About Diuretics

5. Diuretics. 2004. Mayo Clinics. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/in-depth/diuretics/art-20048129

6. R. Masiokaitė. 2012. Nelegalių preparatų kaina – pažeistos kepenys ir inkstai. https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/4246/nelegaliu-preparatu-kaina-pazeistos-kepenys-ir-inkstai

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų