Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

L-karnitinas: pavojingas ar naudingas? (3)

vlmedicina.lt | 2013-04-17 00:01:19

Neseniai prestižiniame žurnale „Nature Medicine“ paskelbti duomenys verčia rimtai suabejoti plačiai reklamuojamo ir vartojamo maisto papildo L-karnitino efektyvumu. Teigiama, kad šis svoriui mesti ir raumenų masei didinti skirtas maisto papildas gali padidinti aterosklerozės riziką.

Arūnas Maksvytis
Arūnas Maksvytis nemano, kad karnitinu ar kitais maisto papildais galima apsinuodyti ar kaip nors pakenkti sveikatai. Algirdo Kubaičio nuotr.

Rezultatas – vegetarų naudai

Liesas jautienos kepsnys, turintis mažai riebalų ir cholesterolio, paprastai priskiriamas gana sveikam maistui. Tačiau dideli kiekiai tokio maisto taip pat ženkliai padidina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Pasirodo, jog žarnyne esantys mikroorganizmai taip pat svarbūs mitybai, kaip ir mūsų suvartojami maisto produktai. Bakterijos maiste esančias medžiagas paverčia visiškai kitais junginiais, kurie gali stipriai paveikti organizme vykstančius procesus.

Mokslininkai davė daug mėsoje esančio L-karnitino savanoriams, kurių dalis maitinosi įprastai, o kita dalis buvo vegetarai. Pasirodė, jog L-karnitino vartojimas padidino kraujuje trimetilamino-N-oksido kiekį - medžiagos, kuri skatina cholesterolio kaupimąsi kraujagyslių sienelėse.

Tyrimai parodė, jog vegetarams netgi vartojant L-karnitiną minėtos medžiagos išsiskirdavo kur kas mažiau, negu įprasta dieta besimaitinantiems asmenims.

Taigi mokslininkai padarė išvadą, kad reguliariai vartojant mėsą žarnyne skatinamas bakterijų, L-karnitiną paverčiančių trimetilamino-N-oksidu, augimas.

Žarnyno bakterijų reikšmė

Siekdami patikrinti šią hipotezę mokslininkai ištyrė L-karnitino koncentraciją beveik 3 tūkst. širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių pacientų kraujuje. Paties L-karnitino kiekis neturėjo įtakos kraujagyslių ligų sunkumui, tačiau L-karnitino ir trimetilamino-N-oksido koncentracija kartu paėmus buvo tiesiogiai proporcinga širdies ir kraujagyslių ligų rizikai.

Tyrimuose su pelytėmis nustatyta, kad L-karnitinas didino kraujagyslių ligų riziką tuo atveju, kai pelės žarnyne turėjo normalias bakterijas. Išnaikinus žarnyno bakterijas antibiotikais, L-karnitinas aterosklerozės rizikos nebepadidino.

Dauguma straipsnių – apie L-karnitino naudą

Gydytojas kardiologas medicinos mokslų daktaras Arūnas Maksvytis atkreipė dėmesį, kad interneto paieškos sistemose visgi galima rasti kur kas daugiau straipsnių ne apie L-karnitino pavojingumą sveikatai, o apie jo naudą ir jo trūkumo žalą įvairių ligų atveju.

„Ši medžiaga ir jos forma, gaminama maisto papildo pavidalu, greičiausiai žinoma siauram ratui sportininkų, užsiimančių kultūrizmu ir fitnesu, o plačiosios masės tikrai nieko nėra apie ją girdėję ir bent jau man nėra tekę sutikti ją vartojančių pacientų“, - pasakojo medicinos mokslų daktaras.

Kas yra L-karnitinas? Kaip teigia Wikipedija, tai medžiaga, sintezuojama organizme iš amino rūgščių lizino ir metionino ir atliekanti riebiųjų rūgščių transportavimą į mitochondrijas. Tik atrastas karnitinas buvo pavadintas vitaminu Bt, nors tai nėra vitaminas tikrąja prasme.

Nemano, kad galima apsinuodyti

„Šios medžiagos yra daugelio maisto produktų sudėtyje, tačiau didžiausia jos koncentracija yra raudonoje mėsoje (pvz., 100 g jautienos yra 95 mg karnitino, o 100 ml pieno - 3,3 mg).

Apie mėsos kiekį dienos racione yra daug kartų rašyta ir kalbėta, ir žinoma apie jos įtaką kardiovaskulinei rizikai. Su maistu žmogus vidutiniškai gauna nuo 20 iki 200 mg karnitino per dieną. Vis dėlto karnitinas, kaip ir dauguma maisto papildų, neturi absoliučiai vienareikšmiškų vertinimų dėl jo vartojimo naudos ar žalos, ir jo vartojimas lieka kiekvieno individo asmeninis reikalas“, - sakė dr. A. Maksvytis ir pabrėžė nemanąs, kad karnitinu ar kitais maisto papildais galima kaip nors apsinuodyti ar kaip nors pakenkti sveikatai, nes tam turbūt jo reikėtų suvartoti sunkiai įsivaizduojamus kiekius. Be to, yra nustatyta, kad suvartojus didesnę nei 2 g dozę vienu kartu ji  nepasisavinama.

„Manau, kiekvienas maisto produktas yra gerai, jei jis valgomas su saiku ir nėra susijęs su nutukimu. Maisto papildai, jei jie vartojami atsakingai ir pasikonsultavus su specialistu, neturi neigiamos įtakos sveikatai“, - sakė „Vakarų Lietuvos medicinos“ konsultantas.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Koeth, R. A. et al. Nature Med. https://dx.doi.org/10.1038/nm.3145 2013).

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų