Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Kvapiosios nasturtės – ir grožiui, maistui, ir vaistui

2011-10-06 21:07:37

Didžioji nasturtė (lot. Tropaeolum Majus, sanskritu Raktabija) kilusi iš Pietų Amerikos. 1500-aisiais nasturtės buvo atgabentos į Ispaniją, vėliau tapo populiarios visoje Europoje. Naudojamos visos antžeminės augalo dalys:lapai, žiedai ir sėklos.

Nasturtė virtuvėje

 Valgyti galima šviežius didžiosios nasturtės lapus, žiedinius pumpurus ir nesubrendusias sėklas. Švieži ir konservuoti jie yra geras priedas prie daržovių patiekalų.

Žilvino Užkuraičio nuotr.

  Nasturtės sėklomis bei žiedų pumpurais patariama skaninti marinuotus agurkus, pomidorus, patisonus, Briuselio ir Savojos kopūstus.

 Didžiųjų nasturčių lapus maistui taip pat galima džiovinti bei sūdyti, o žiedų pumpurus ir neprinokusias sėklas marinuoti su krapais.

 Nasturčių smulkintus  žiedus  dedame į sriubas, salotas, sviestą, sūrius, sumuštinius, pyragus – suteikia itin malonų, saldų ir aštrų skonius.

Nasturčių padažas: 1 puodelis grietinės, ketvirtadalis šaukštelio asafetidos, trečdalis šaukštelio citrinos sulčių, 2 šaukšteliai  smulkintų nasturčių lapų ar sėklų.

Nasturtės subalansuoja ekosistemą darže: sodinama tarp pomidorų, bulvių, kopūstų, agurkų, taip pat aplink vaismedžius, nes atbaido amarus, kopūstinukus ir kitus kenkėjus.

Sveikatinančios nasturčių savybės

 Peru indėnai nasturtės lapus naudojo kaip arbatą nuo peršalimo, gripo ir kvėpavimo takų ligų.  Nasturtės, kaip natūralus antibiotikas, naudojamos nedidelių įpjovimų ir įbrėžimų dezinfekavimui.

 Ajurveda nasturčių lapais pataria trinti dantenas, norint pagyvinti kraujotaką ir dezinfekuoti.  Sergantiesiems burnos gleivinės uždegimu Ajurveda pataria burną skalauti didžiosios nasturtės nuoviru, pasaldintu medumi.

 Didžiosios nasturtės žolėje bei žiedų pumpuruose yra vitamino C, karotino, glikozido tropeolino, rauginių medžiagų.

 Didžioji nasturtė apsaugo nuo skorbuto, skatina šlapimo išsiskyrimą, valo kraują, pagerina širdies ritmą, sergančiųjų stenokardija kraujotaką bei savijautą.

 20 gramų didžiosios nasturtės žolės užpilkite 1 stikline verdančio vandens, termose leiskite nusistovėti 2 valandas, po to antpilą nukoškite.

 Sergantiems lėtiniu bronchitu, hipertonija, skorbutu, anemija bei inkstų akmenlige šio antpilo patariama gerti po 2 ar 3 valgomuosius šaukštus 4 ar 6 kartus per dieną.

Plaukams pastiprinti kas antrą dieną į galvą įtrinkite didžiosios nasturtės sulčių.

Kai kuriose šalyse iš žalių nasturčių lapų gaminamas vitamino C koncentratas.

Parengė Žilvinas Užkuraitis

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 4 / 5 (3). Jūs dar nebalsavote
(3)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų