Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Kuo daugiau raukšlių ir kuo jos gilesnės – tuo blogesnė jūsų kaulų būklė?

2011-09-09 20:02:02

Jei pasitvirtins naujausi L. Pal vadovaujamos mokslininkų grupės duomenys, tai gydytojai neturės daug vargo įtarti vieną iš dažniausių vyresniojo amžiaus žmonių problemų – kaulų išretėjimą (osteoporozę). Tiesiog bus galima pažvelgti į paciento veidą ir nustatyti, kuriuose kauluose yra osteoporozės požymių.

 JAV vykusiame kasmetiniame endokrinologų suvažiavime pristatyti L. Pal  ir kt. vadovaujamo tyrimo, kuriame dalyvavo 114 moterų, rezultatai. Tyrimo KEEPS metu buvo vertinama hormonų terapija ankstyvuoju menopauzės laikotarpiu.

 Kiekvienai iš  114 moterų 11-oje veido ir kaklo vietų pagal specialią metodiką buvo vertinamos raukšlės, taip pat odos rigidiškumas kaktoje ir žanduose. Kiekvienos moters kaulų tankis buvo tikrinamas pačiu geriausiu “auksinio standarto” metodu – rentgeno absiopmetrija juosmens, šlaunies srityse bei visame kūne.

 Mokslininkai nustatė, kad kuo daugiau turima raukšlių, tuo mažesnis kaulų tankis stubure, šlaunikaulio galvutėje bei visame kūne. Kita vertus,  kuo oda buvo rigidiškesnė, tuo kaulų tankis šiose vietose buvo geresnis.

 Kuo daugiau raukšlių yra tarpuakyje arba kaktoje, tuo mažesnis yra kaulų tankis šlaunikaulio galvutėje. Ir atvirkščiai - kuo geresnis odos rigidiškumas veide ir kaktoje, tuo geresnis  šlaunikaulio ir stuburo kaulų tankis.

A. Levinger, A. Kubaičio nuotr.

 Oda ir kaulai turi daug bendrų biocheminių mechanizmų (kolageno formavimasis ir kt). Tai galėtų būti vienas iš galimų studijos rezultatų paaiškinimų.

 Tyrimo autoriai mano, kad  šie duomenys yra labai svarbūs,  nes veido raukšlių vertinimas yra rentabilus ir daug finansinių lėšų nereikalaujantis metodas. Jie mano, kad reikia atlikti tolesnius tyrimus, ir kelia klausimą, ar raukšlių gylis gali koreliuoti su osteoporozės progresavimo greičiu. Jie taip pat siūlė ištirti, ar gydymas estrogenais (moteriškaisiais hormonais) galėtų sulėtinti raukšlių progresavimą.

 Nusiteikę skeptiškai

 Klaipėdiečiai gydytojai Andrej Levinger ir Ričardas Sabūnas nemano, kad osteoporozės nustatymas pagal raukšles būtų patikimas metodas.

 Gydytojas endokrinologas A. Levinger stebėjosi: “Jeigu yra auksinis standartas ir jis Klaipėdoje atliekamas bent dviejose vietose ir kainuoja pusšimtį litų, kam reikalingas techniškai sudėtingas, netikslus ir tik tokioje mažoje grupėje  patikrintas metodas?”.

 Gydytojo endokrinologo  žodžiais, osteoporozė - sunki progresuojanti, dažnai  mirtina liga,  paplitusi labiau nei baisus miokardo infarktas.

R. Sabūnas, A. Kubaičio nuotr.

 “Todėl svarbus nuolatinis ilgalaikis gydymas, o ne įdomios metodikos”, - sakė A. Levinger.

 Šeimos gydytojas Ričardas Sabūnas patikino, jog šia metodika savo praktikoje taip pat nesivadovautų.

 “Juk raukšlių atsiradimas dar priklauso nuo odos, poodinio sluoksnio savybių. Pažįstu nemažai žmonių, ypač sportininkų, kurie daug laksto ir išprakaituoja,  tad sulaukę vos 20 metų jau turi raukšlių, nes odai trūksta drėgmės.  O yra moterų, ypač atvažiuojančių iš Vokietijos, kurios taip jaunai atrodo, kad sunku spręsti apie amžių. Taigi jei naudojamos kosmetinės  priemonės, galima apsirikti,  ypač dėl moterų.  Kita vertus, jei žmogus staigiai meta svorį, oda susiraukšlėja – kartu tai greitina ir osteoporozę. Dar odos būklė priklauso nuo kepenų būklės - jei žmogus naudoja daug stimuliatorių, rūko, geria kavą, oda būna labiau raukšlėta. Kartu reiškiasi ir osteoporozė, nes kava išplauna kalcį”, - svarstė jis.

vlmedicina.lt

Šaltinis

 Pal L, et al "Skin wrinkling and rigidity are predictive of bone mineral density in early postmenopausal women" ENDO 2011; Abstract P3-126.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais
NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų