Antradienis, 2024.04.16
Reklama

Kūdikio gimimas depresiją kelia ne tik moterims

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2017-02-22 00:02:06

Daugelis vyrų apibūdina kūdikio laukimą kaip vieną džiaugsmingų etapų gyvenime, bet kai kuriems toks emocijų antplūdis gali lemti depresijos išsivystymą.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Pasak studijos, praėjusią savaitę publikuotos psichiatrijos žurnale (The journal JAMA Psychiatry), būsimieji tėveliai priklauso rizikos grupei susirgti depresija, jei dažnai jaučia stresą, turi sveikatos problemų, o po vaikelio gimimo depresijos simptomai gali išryškėti.

Mokslininkai jau seniai žino apie moterims prieš gimdymą ir po jo išsivystančią depresiją bei geba tai paaiškinti hormonų pokyčių organizme. Tačiau dabar vis daugėja įrodymų apie vyrui gresiančią depresiją ir ją lemiančius veiksnius.

Naujausiame tyrime apklausta 3523 vyrų, kurių partnerės tuo metu buvo nėščios, apklausa pakartota ir po vaikelio gimimo 2009 bei 2010 metais. Jie atsitiktinai atrinkti iš Naujojoje Zelandijoje vykdytos studijos „Growing Up“ dalyvių sąrašo, vyrų amžiaus vidurkis buvo 33 metai. Būsimieji tėveliai dalyvavo interviu, kurio tikslas buvo įvertinti depresijos simptomus, bei atsakinėjo į klausimus apie bendrą savijautą, patiriamą stresą ir gyvenamąją aplinką. Prieš vaiko gimimą depresijos simptomai pastebėti 82 vyrams (atitinka 2,3 proc.), o po vaiko gimimo – 153 vyrams (atitinka 4,3 proc.).

„Šiame tyrime nustatytas depresijos pasireiškimo dažnis sutampa su kitose šalyse, įskaitant JAV, gautais tokių tyrimų rezultatais. Tačiau stebėtina, jog čia neplanuotas nėštumas ar patiriamas kasdienis nuovargis neturėjo įtakos depresijos atsiradimui. Žinoma, mes atlikome trumpą depresijos nustatymo testą ir neturėjome galimybių atlikti išsamaus diagnostinio tyrimo. Su tyrimo dalyviais buvo kalbėtasi tik per trečią nėštumo trimestrą ir prabėgus devyniems mėnesiams po vaikelio gimimo, todėl rezultatuose neatsispindi pirmi du nėštumo trimestrai ir laikotarpis iškart po gimdymo. Tačiau galime teigti, kad mūsų tyrimas atspindi pasaulinę situaciją, taigi negalima numoti ranka į pasireiškiančius simptomus, reikia garsiai kalbėti apie vyrų depresiją ir kaip su ja kovoti“, – komentavo autoriai.

Tai nėra pirmas tyrimas, kuriuo siekta nustatyta depresijos dažnį tarp būsimų ir ką tik „iškeptų“ tėvelių. 2015 metais Amerikos vyrų sveikatos žurnale (The American Journal of Men's Health) publikuoti tyrimo, įtraukusio 622 pirmąkart tėvais tapusius vyrus, rezultatai: depresija, kai jų partnerės buvo 3 nėštumo trimestre, nustatyta 13,3 proc. vyrų. Taip pat pastebėta, jog ją nulėmė patiriamas stresas ir poros santykių ypatumai, o didžiausią įtaką turėjo tuomet atsiradęs miego trūkumas.

2010 metais atliktas tyrimas parodė, kad depresija pasireiškia maždaug 10 proc. vyrų, ir vis dėlto ženkliai dažniau po vaiko gimimo nei prieš.

Praėjusiais metais „The Journal of Affective Disorders“ publikuota metaanalizė skelbė, kad depresija nustatoma vidutiniškai 8 proc. vyrų.

„Tėvelių depresija gali turėti tiesioginį ir netiesioginį poveikį vaikams. Todėl svarbu anksti pastebėti simptomus ir imtis priemonių. Taigi pirmas žingsnis, kurį turėtume padaryti, – didinti aplinkinių pastabumą“, – sakė naujausio tyrimo autoriai.

Tėveliai, kamuojami depresijos, dažnai ima piktnaudžiauti alkoholiu, daugiau rūko, o jei dūmų prisikvėpuoja ir būsimoji mama – daroma tiesioginė žala laukiamam kūdikiui. Taip pat depresija sergantieji yra linkę užsisklęsti, atsiriboti nuo aplinkinių, todėl nėščioji ar ką tik mama tapusi moteris jaučiasi vieniša ir palikta viena rūpintis buitimi.

„Svarbu, kad būsimieji tėveliai, jaučiantys, kad nebesusitvarko su juos slegiančiais kasdieniais rūpesčiais, nebijotų to pripažinti ir siektų pagalbos“, – sakė mokslininkai.

Šaltiniai

https://edition.cnn.com/2017/02/15/health/pregnancy-postpartum-depression-dads-parenting-study/index.html

https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/2601411

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Psichikos ligos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Saugumas kelyje: kodėl svarbu užsisegti saugos diržus
Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto prie...
Lietuvoje vykdomas su demencija susijusių nuostatų tyrimas
Asociacija „Demencija Lietuvoje“ ir pasaulinė organizacija „Alzheimer‘s Disease International&ld...
Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?
Ligonių kasos sulaukia klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus...
Ilgai trunkantis kraujavimas gali pranešti apie sunkią ligą
Patyrus nesunkią traumą, netrukus kraujas pradeda krešėti ir galiausiai nustoja bėgti. Tačiau hemofilija sergantiems žmo...
Klaipėdos universiteto ligoninė tobulins operacinių darbą su tarptautiniu ekspertu
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) ieško sprendimų, kaip trumpinti eiles ne tik gydytojų konsultacijoms, bet ir opera...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų