Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Kovai su vėžiu - profilaktinės vėžio rizikos mažinimo operacijos

vlmedicina.lt | 2014-09-17 00:01:51

2013 metais JAV nustatyta per 800 tūkst. naujų vėžio atvejų, iš kurių 40 proc. sudaro krūties vėžys kartu su lyties organų vėžiu. 40-59 metų moterų kategorijoje tai pagrindinė mirties priežastis.

Operacija
Algirdo Kubaičio nuotr.

Atsiradus galimybei įvertinti asmeninę genetinę riziką sirgti vėžiu, ankstyvą jo diagnostiką lenkia radikali profilaktika, kurią pasitelkus siekiama išvengti vėžio dar jam nepasireiškus.

Nors Holivudo aktorės Angelinos Jolie sprendimas dėl padidėjusios rizikos susirgti vėžiu ryžtis abiejų krūtų šalinimo operacijai atrodė neįprastas ir sukėlė karštas diskusijas, kai kuriose valstybėse tam tikrais paveldimo vėžio sindromais sergančių pacientų standartine priežiūros dalimi laikomos profilaktinės chirurginės vėžio rizikos mažinimo operacijos.

Pvz., sergant šeimynine adenominepolipoze (dėl APC geno mutacijos) ir esant 100 proc. storosios žarnos vėžio galimybei, pacientams rekomenduojama storojo žarnyno profilaktinė operacija, daugybinės endokrininės neoplazijos sindromo (MEN2) atveju profilaktiškai šalinama skydliaukė, didelę krūties ir kiaušidžių vėžio riziką turinčioms moterims (BRCA1/2 genų mutacijos-paveldimas krūties ir kiaušidžių vėžio sindromas) pirmo pasirinkimo kiaušidžių vėžio rizikos mažinimo priemonė yra profilaktinis kiaušidžių ir kiaušintakių šalinimas - ovarektomija, kuri kiaušidžių vėžio riziką sumažina 95 proc., o krūties vėžio riziką 50 proc. Profilaktinis abipusis krūtų pašalinimas krūties vėžio riziką sumažina 85–100 proc.

Tiek piktybinių, tiek gerybinių navikų ginekologijoje atvejais dažniausiai atliekama operacija histerektomija - gimdos pašalinimas, kurios metu nuolat keliamas klausimas, ar moteriai šalinti kiaušintakius ir kiaušides, t.y. atlikti abipusę ovarektomiją.

Amerikiečių mokslininkai atliko kohortinę studiją, kurioje 66 802 moterims buvo vertinamas abipusės ovarektomijos efektas atokiai kiaušidžių ir krūtų vėžio rizikai.

Moterų, kurioms operacijos metu buvo pašalintos kiaušidės, bendra vėžio rizika buvo 10 proc. mažesnė nei tų, kurioms buvo šalinama tik gimda. Iki 21 proc. rizika sirgti vėžiu mažėjo toms, kurioms operacija buvo atliekama iki 45 metų amžiaus.

Histerektomija su kiaušidėmis sumažino kiaušidžių vėžio riziką bet kokiame amžiuje, taip pat 27 proc. sumažino riziką sirgti krūties vėžiu.

Mokslininkų teigimu, jaunoms, vidutinę vėžio riziką turinčioms moterims abipusė ovarektomija taikytina rečiau, tačiau artėjančioms ar perkopusioms 40, profilaktinė abipusė ovarektomija krūties ir kiaušidžių vėžio rizikos mažinimo tikslu verta rimto medicininio svarstymo.

Plačiau:

Gaudet MM, Gapstur SM, Sun J, Teras LR, Campbell PT, Patel AV, Obstet Gynecol. 2014;123:1247-1255


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų