Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Kovai su mirtina infekcija lietuviams nepakanka kultūros ir lėšų(2)

Ligita Sinušienė | 2011-10-16 23:31:47

Meningokokinė infekcija spalio pradžioje nusinešė penkiolikmečio vilniečio gyvybę, netrukus ta pati diagnozė nustatyta Palangos Senosios gimnazijos vienuoliktokui, praėjusią savaitę – dar vienam sostinės paaugliui. Tačiau užbėgti nelaimei už akių, regis, nesiimama net paprasčiausių higienos priemonių.

Apsisaugoti nuo mirtį sėjančios infekcijos galima tik skiepais ir imuniteto stiprinimu. Tačiau reikalinga vakcina dar net nesukurta. Algirdo Kubaičio nuotr.

Palangiškis dar ligoninėje

Palangiškis gimnazistas dar tebegydomas ligoninėje. “Vakarų Lietuvos medicinos” kalbintas Palangos senosios gimnazijos direktorius Algirdas Karačionka tvirtino negalįs pasakoti apie jaunuolio būklę. Trečios gimnazijinės klasės moksleivio artimieji atsisakantys bendrauti su žiniasklaidos atstovais, tad juo labiau gimnazijos vadovas negalįs komentuoti gimnazisto būklės. Paprašytas atskleisti bent tiek, ar visą savaitę medikų prižiūrimas mokinys jaučiasi geriau, teatsakė: “Viliuosi, kad taip”.

Ketvirtadienį meningokine infekcija užsikrėtė dar vienas paauglys Vilniuje ir paguldytas į Santariškių kliniką.

Atvejis neišskirtinis

Deja, net gyvybes nusinešančiai infekcijai siaučiant, regis, nesiimama priemonių nelaimėms užbėgti už akių. “Meningokinės infekcijos atvejų diagnozuojama kasmet ir jau ne vieną dešimtmetį. Tik šiemet mirus paaugliui ir žiniasklaidai paviešinus šį atvejį, kilo toks susidomėjimas šia liga“, - “Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė.

Pašnekovė pabrėžė jokiu būdu nesumenkinanti nelaimės masto, bet, pasak jos, tai neišskirtinis atvejis ir meningokokinė infekcija šiemet nesanti išskirtinai agresyvi. Pasak D. Razmuvienės, kasmet ši liga diagnozuojama 50-80 mūsų šalies gyventojų, kasmet pasitaiko ir mirties atvejų. Minėtasis sostinės gimnazistas – šiemet irgi ne pirmasis. “ Iki spalio 6 d. šiemet užregistruoti 56 atvejai, iš kurių 6 ligoniai mirė, pusė jų - naujagimiai, kiti – metukų vaikas ir penkiolikmetis, ir tik vienas – suaugęs, keturiasdešimties metų, žmogus, - pasakojo epidemiologė. - Kasmet miršta vaikai, nes meningokinė infekcija – vaikų infekcija, labiausiai paplitusi tarp vaikų iki 5 m., kurių imuninė sistema dar nebūna galutinai susiformavusi“.

Specialistė aiškino, kad meningokinė infekcija savo sudėtyje turi vieną - polisacharidinį- baltymą, kurio dar nesugeba atpažinti mažo vaiko imuninė sistema.

Meningokinės infekcijos atvejų diagnozuojama kasmet ir jau ne vieną dešimtmetį, - informavo D. Razmuvienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Vakcinos lietuviams nėra

“Kodėl vieni perserga lengviau šia liga, o kitiems ji baigiasi mirtimi – neaišku, bet žinome viena, jog tai priklauso nuo imuninės sistemos“, - kalbėjo D. Razmuvienė. Jos teigimu, mėginti apsisaugoti nuo mirtį sėjančios infekcijos galima tik skiepais ir organizmo imuniteto stiprinimu. Tiesa, paaiškėjo, reikalinga vakcina dar net nesukurta, o apie nespecifines apsaugos priemones nelabai kalba net tie, kurie ir turėtų.

“Meningokokinės infekcijos yra įvairių tipų. Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, cirkuliuoja B ir C tipai, bet Europoje yra gaminama vakcina nuo C, Y, W ir A – agresyviausio, paplitusio Afrikoje - tipo. Meningokokas yra ne virusas, o bakterija, ir labai sudėtinga pagaminti rekalingą vakciną“, - aiškino pašnekovė.

Taigi, tvirtino specialistė, saugotis šios infekcijos belieka paprastomis priemonėmis -  stiprinant imunitetą česnakais,

dažnai plaunant rankas, vėdinant patalpas. “Bet vėdinimas neturėtų būti tik atėjus į mokyklą ir pradarius langą - turi būti sudarytas skersvėjis, - pabrėžė vedėja. – Reikia ir priminti paprastus, bet svarbius dalykus, netgi kaip išsipūsti nosį. Tam būtina naudoti tik vienkartines nosinaites ir po panaudojimo iš karto jas išmesti į šiukšlių dėžę. Deja, lietuviai juk yra tokie taupūs, nori tą pačią nosinaitę panaudoti ne vieną kartą, todėl įsikiša ją į švarko kišenę ar rankinę, kur nuo šilumos tos pačios meningokoko bakterijos labai staigiai dauginasi. Ir visi žinome, kad prieš išsipūsdami nosį, mes pirmiausia labai giliai įkvepiame. O naudodami jau panaudotą nosinaitę, pirmiausia ir gauname didžiulę dozę tų bakterijų”.

Genialumas paprastume

D. Razmuvienė įsitikinusi, kad teisingai išsišnypšti nosį, nusiplauti rankas (šiltu vandeniu su muilu ir ne trumpiau nei 30 sekundžių) turi būti mokomi jau maži vaikai – tiek namuose, tiek darželyje. Deja, anot jos, plaudamiesi rankas mažieji sugeba sušlapti iki alkūnių, bet vis tiek lieka nenusiprausę. “Genialumas yra paprastume, - kalbėdama apie apsisaugojimą nuo neretai mirtinos infekcijos pažymėjo moteris. - Tačiau susiduriame su Lietuvos socialinėmis problemomis. Mokyklose net ne visuomet būna higienos priemonių. “Pavagia”, - mums taip paaiškinama. O apsisaugoti nuo ligos dažnai ir gali pakakti žmogiškojo faktoriaus. Tačiau kas darosi transporto priemonėse! Žmonės kosti net neprisidengdami. Mums, lietuviams, tiesiog labai trūksta kultūros”.

ULAC darbuotoja įsitikinusi, kad aktyvesnę informacijos sklaidą turėtų vykdyti ir visuomenės sveikatos biurai.

"Mokykloms paaiškinome, kas tai per liga, kokie jos simptomai ir kokios yra profilaktinės priemonės“, - pasakojo I. Pačiauskaitė. Asmeninio archyvo nuotr.

Palangos darželinukai nemokomi

“Vakarų Lietuvos medicina“ pasidomėjo, kaip į meningokokinės infekcijos atvejį pajūryje sureagavo Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras, kurio viena iš veiklos sričių – visuomenės informavimas. “Kad nekiltų panika, mokykloms pirmiausia paaiškinome, kas tai per liga, kokie jos simptomai ir kokios yra profilaktinės priemonės“, - pasakojo biuro direktorės pavaduotoja Ineta Pačiauskaitė.

Pasidomėjus, ar mokiniai ir ikimokyklinio amžiaus vaikai specialistų mokomi elementarių asmens higienos normų, kas ypač aktualu siaučiant minimai infekcijai, I. Pačiauskaitė paaiškino biuro darbuotojas lankantis vaikų darželiuose ir pagal nustatytą programą vedant užsiėmimus. Tačiau visuomenės sveikatos biuro specialistai taip bendraujantys tik su uostamiesčio ikimokyklinio ugdymo įstaigomis, o palangiškiai darželinukai, nors jų gyvenamame mieste ir nustatytas meningokokinės infekcijos atvejis, paaiškėjo, tokių programų šiemet nesulauksią. Kaip ir kretingiškiai. Tam neskirta lėšų.

Piniginis faktorius veikia ir mokyklose. Palangos senoji gimnazija, praėjusį ketvirtadienį paleidusi visus moksleivius namo, savaitgalį buvo intensyviai dezinfekuojama ir vėdinama. Buvo atidaryti visi langai, nors įprastai būdavo pasitenkinama vėdinimu ir be skersvėju. Tačiau muilo prie praustuvių nors ir yra ir, anot direktoriaus, stengiamasi, kad būtų, vis dėlto švietimo įstaiga negalinti  to užtikrinti nuolat. Finansiškai neišgalima.

 ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų