Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Kova su korupcija: ar atsivers naujos Vyriausybės akys? (1)

Ilona Petrovė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-11-30 00:02:41

Korupcijos barometras parodė, kad nors ir labai lėtai, tačiau situacija sveikatos apsaugos sektoriuje gerėja: prieš trejus metus gydymo įstaigoje kas trečias Lietuvos gyventojas davė kyšį, dabar taip elgiasi tik kas ketvirtas. Nors tai – dar vieni prasčiausių skaičių Europos Sąjungoje, tačiau pažanga yra. Situacijai pakeisti reikalingos esminės reformos. Kol kas naujasis sveikatos apsaugos ministras negalėjo įvardinti konkrečių žingsnių, bet šia tema surengtoje tarptautinėje konferencijoje pažadėjo, kad kova su korupcija bus prioritetinių darbų sąraše.

© Fotolia.com

Bus ryžtingų žingsnių

Pasak naujojo sveikatos apsaugos ministro prof. Aurelijaus Verygos, „iš tiesų kyšio davimas žemina tiek pačius gydytojus, tiek pacientus. Tačiau dar yra ir didžioji korupcija: viešieji pirkimai, vaistų pirkimai, jų kainos ir panašūs dalykai. Ir tikrai čia bus ryžtingų žingsnių, stengsiuosi, kad skaidrumo priemonių atsirastų kuo daugiau“.

Paklaustas apie konkrečius darbus, ministras kol kas negalėjo tiksliai atsakyti.

„Šiandien sunku kalbėti apie konkrečius žingsnius, nes nesu susipažinęs su tuo, kas jau yra suplanuota ministerijoje, kaip planai įgyvendinti. Turiu idėjų: tai ir nepakantumo ugdymas, ir visuomenės švietimas, ir aiškinimas žmonėms, kuo korupcija yra pavojinga. Taip pat priemonės, susijusios su didžiąja korupcija. Tai – efektyvesnis sistemos valdymas. Dar esu Audito komiteto narys, taigi tie klausimai ten bus keliami. Yra idėjų, kaip dar labiau išskaidrinti farmacijos kompanijų veiklą ir santykius su gydytojais, su parama jų kvalifikacijai kelti. Planuoju bendrauti su nevyriausybinėmis organizacijomis, „Transparency International“ ir pan.“, – sakė A. Veryga.

Valstybė užsimerkė

Sveikatos apsaugos ministras pripažino, kad viena iš smulkiosios korupcijos priežasčių gydymo įstaigose – maži gydytojų ir slaugytojų atlyginimai. Kova su ja bus beprasmė, jei neišspręsime šio klausimo.

„Tai, ko gero, ir buvo viena iš kliūčių, neleidusių efektyviai spręsti šios problemos. Valstybė savotiškai užsimerkdavo arba susitaikydavo su situacija, ne tik gydytojams, bet ir visam sveikatos sektoriui mokėdama algas, neleidžiančias oriai gyventi žmonėms, kurie daugybę metų mokėsi, dirba labai kvalifikuotą darbą. Turbūt tai savotiškai reikšdavo, kad politikai susitaiko su tuo, jog žmonės susirinks kažkokiais kitais būdais sau antrą ar trečią atlyginimą, – teigė A. Veryga. – Netinkamas atlyginimas susijęs ir su darbu keliose vietose, o tai lemia prastesnę darbo kokybę, prastesnius paciento ir gydytojo santykius. Medikai yra perdegę, pervargę. Jei mes, kovodami su korupcija, neišspręsime šio klausimo, liksime be medikų, kurie jau ir taip laukiami užsienio šalyse“.

Kyšių nėra

Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) prezidentas Liutauras Labanauskas žurnalistams pareiškė, kad jei sutvarkytume įstatymus, nereikėtų kalbėti apie kyšius ir korupciją: „Kyšių medicinos srityje nėra. Yra sumaišytas įstatymas, kuris bet kokį žmogaus atsidėkojimą (o šiandien tai yra visuomenės nuostata) įvardija kaip kyšį. Normaliame pasaulyje šitas principas irgi yra. Ne kyšio, be abejo, bet padėkos galimybė. Manau, kad pas mus reikėtų sutvarkyti įstatymus, ir mes tada be reikalo nekalbėtume apie kažkokius kyšius ir korupciją“.

LGS prezidentas tvirtino, kad gydytojai neprašo padėkų, tik visuomenė nori jiems atsidėkoti. Tačiau medikai nesiims auklėti pacientų.

„Ne kartą esame sakę, kad gydytojai neprašo padėkų, bet yra tokia visuomenės nuostata. Net įsižeidžia, jei to negali padaryti. Jei visuomenė pakeis savo nuostatą, vadinasi, bus pakeista. Mes, kaip gydytojai, tikrai nenorėtume dalyvauti visuomenės auklėjime, tegu auklėja tie, kurie galvoja, kad ją reikia auklėti“, – teigė L. Labanauskas.

Nori permainų

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas sakė, kad tokios LGS prezidento pozicijos net neverta komentuoti, nes korupcija sveikatos apsaugos srityje yra milžiniška problema. Tačiau patys gydytojai nori permainų.

„Neseniai buvau Šilutės ligoninėje, prieš tai bendravau su Vilniaus miesto Lazdynų poliklinika. Gydytojai ir slaugytojai tikrai nori permainų. Jie yra pavargę, kad jau 25 metus valstybė, Sveikatos apsaugos ministerija, jų sektoriaus vadovai neskiria jiems tinkamo dėmesio ir jie negali gyventi oriai. Jie nori gauti atlyginimą oficialiai, jaustis gerai. Jie pavargo nuo to, kad apie juos neigiamai kalba žiniasklaida ir žmonės. Ir, manau, tai yra šios Vyriausybės atsakomybė. Ji turi ketverius metus, per kuriuos iš esmės gali sutvarkyti sistemą, juolab vis garsiau girdime, jog ji yra ties žlugimo riba“, – sakė S. Muravjovas

Tarnyba nesugaudys

Kalbėdamas apie didžiąją korupciją, S. Muravjovas mano, kad reikia daugiau gydymo įstaigų vadovų atsakomybės skaidriai organizuoti konkursus.

„Turime atsisakyti idėjos, kad Viešųjų pirkimų tarnyba pagaus visus nusikaltėlius ir padarys taip, kad korupcijos sveikatos apsaugos viešuosiuose pirkimuose nebebus, – kiek ironizavo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas. – Turime aiškiai įsisąmoninti, kad tai yra perkančiųjų organizacijų atsakomybė. Tai reiškia, kad pirmiausia kiekvienos ligoninės ir poliklinikos vadovybės atsakomybė padaryti taip, kad jų viešieji pirkimai vyktų skaidriai, atskaitingai ir su kuo mažesne korupcine rizika. Yra gairės, metodika, aiškios taisyklės, kurių galima laikytis. Padaryti taip, kad kiekviename konkurse dalyvautų kuo daugiau dalyvių. O mes aiškiai žinotume, kad už geriausią kainą gaunama geriausia paslauga“, – įsitikinęs S. Muravjovas.

Nepakantumo kultūros ugdymas

Sveikatos apsaugos viceministras Valentinas Gavrilovas kalbėjo, kad rezultatų galėtų duoti bendros nepakantumo korupcijai kultūros ugdymas bei vieša atsakomybė.

„Labai svarbus vaidmuo tenka bendros nepakantumo korupcijai kultūros ugdymas. Paskutinieji Kauno įvykiai dėl anestezijos gimdant, kai buvo nepagrįstai prašoma pinigų, parodė, kad žmonės patys reaguoja ir iškelia į viešumą. Tai yra labai geras dalykas. Tikėtina, kad tai mažins patį reiškinį ir jo paplitimą, – įsitikinęs V. Gavrilovas. – Turime ir didžiosios korupcijos bylų. Pats faktas, kad didžiųjų ligoninių vadovai yra įtariami ir traukiami atsakomybėn, turėtų mažinti didžiosios korupcijos apraiškas“.

Viceministro nuomone, viena iš korupcijos suvaldymo priemonių yra viešų ir privačių interesų deklaravimas, kuris, tiesa, „kol kas tik įgauna pagreitį ir kol kas tikrai ne šimtu procentų atitinka mūsų lūkesčius“.

Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė buvo griežtesnė: „Gydytojų viešųjų ir privačių interesų deklaravimas yra didžiulė problema. Iki šiol masė gydytojų nedeklaravo interesų arba deklaravo tik pirmąjį puslapį su savo vardu ir pavarde, be kitų duomenų“.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų