Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Kosulys jus kamuos ilgiau nei manote, tvirtina mokslininkai

www.lrt.lt | 2013-01-15 11:12:18

Jau viena savaitė, kai kamuoja sausas kosulys, atrodo tarsi amžinybė, tačiau ekspertai tvirtina, jog greičiausiai teks laukti dar ilgiau, kol jis praeis.

Arbata
Redakcijos archyvo nuotr.

Kaip rodo naujas tyrimas, kosulys, dažnas peršalimo ar kitų kvėpavimo takų ligų palydovas, vidutiniškai trunka beveik 18 dienų, rašo MyHealthNewsDaily.com.

Tačiau mokslininkai taip pat nustatė, kad žmonės tikisi, jog kosulys praeis daug greičiau. Apklaustieji tvirtino manantys, kad jų kosulys truks apie 6–9 dienas.

Šis lūkesčių ir tikrovės neatitikimas gali reikšti, kad kosintys žmonės į medikus pagalbos kreipiasi greičiau nei reikėtų, todėl yra gydomi be reikalo, tvirtina tyrėjai.

Jei pacientas tikisi, kad kosulys tuks 6 ar 7 dienas, suprantama, kad jis pagalbos kreipsis anksčiau nei reikia, leidinyje „Annals of Family Medicine“ rašo mokslininkai.

Apie 50 proc. žmonių, kurie į medikus kreipiasi dėl stipraus kosulio, bus skirti antibiotikai, nors daugelį šių ligų sukelia virusas, kuris į vaistus nereaguoja.

Pateikus pacientams tikslią informaciją apie tai, kiek paprastai trunka kosulys, būtų galima sumažinti bereikalingą antibiotikų naudojimą, pastebi tyrėjai.

„Turime aiškinti pacientams, kad stiprus kosulys, kamuojantis kitais atžvilgiais sveiką suaugusįjį, dažniausiai yra virusinis, jam gydyti antibiotikų nereikia. Ir jis gali trukti keletą savaičių“, – teigia tyrimo autorius Markas Ebellis iš Džordžijos sveikatos mokslų universiteto.

Anot jo, pacientams nebūtina kreiptis į gydytoją vien todėl, kad kosulys trunka savaitę ar ilgiau. Į medikus kreiptis reikėtų anksčiau nei po kelių savaičių, jei kamuoja chroniška plaučių liga ar kitas rimtas chroniškas susirgimas, trūksta oro ar kvėpuojant girdėti švokštimas, kosėjant pasirodo kraujo ar rudų skreplių, jei simptomai staiga pablogėja, pastebi M. Ebellis.

Tyrimą atlikę mokslininkai peržiūrėjo 19 ankstesnių tyrimų, vykdytų 1976–2010 metais, kuriuose tirta suaugusiųjų kosulio trukmė. Sergantieji chroniška kvėpavimo takų liga ar tie, kurių kosulį sukelia plaučių uždegimas, tuberkuliozė, astma, alergijos ar sinusitas, tyrimuose nedalyvavo.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: kosulys
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų