Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Kokius miltus naudoti sveikuoliškiems desertams?

Šaltinis: vlmedicina | 2016-09-08 10:57:24

Sveiko maisto šventėje, kuri vyks rugsėjo 25 d. Pažaislyje įsikūrusiame svetingumo komplekse „Monte Pacis“, konkurso „Desertų mūšis“ dalyviai rungsis dėl įspūdingų prizų, o svečiai galės ne tik sužinoti sveikuoliškų desertų receptų, bet padegustuoti labiausiai patikusius skanumynus. Pyragų, sausainių, tortų dažniausiai pagrindinė sudedamoji dalis – miltai. Kaip išsirinkti miltus sveikuoliškiems kepinimas?

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Kasdieninius desertus galima pagaminti iš sveikatai palankesnių miltų

Kuo miltai baltesni, tuo mums patrauklesni ir jų suvartojame daugiau. Kvietiniai miltai ant kurių pakuočių nurodoma - 405, 550 pyragų, bandelių, šakočių ir tortų gamintojų įvardinami kaip aukščiausios kokybės miltai, o sveikatos specialistai sako – tai miltai, kurie mažiausiai palankūs sveikatai. Kodėl? O gi todėl, kad gaminant tokius miltus iš dalies pašalinama grūdo luobelė t.y. sėlenos ir gemalas, o miltai malami tik iš endospermos. Kuo skaičius ant kvietinių ir ruginių miltų mažesnis, tuo mažiau skaidulinių medžiagų, vitaminų, mineralinių medžiagų ir tuo miltai baltesni.

Sveikatai palankaus maisto technologė ir konkurso „Desertų mūšis“ komisijos narė Raminta Bogušienė teigia, kad gamta ne veltui sukūrė grūdą iš trijų dalių, ne tam, kad gautume tuščių kalorijų, bet dėl vertingų maistinių medžiagų, kurių ypatingai daug pašalinama su gemalais ir sėlenomis gaminant baltus miltus. Žinoma, aukščiausios rūšies miltų reikia, tačiau mūsų senoliai kepė iš jų tik šventinius pyragus, bet ne kasdieninius desertus. Mums derėtų grįžti prie viso grūdo gaminių vartojimo. XIX a. apie 90 proc. gaminių buvo iš viso grūdo produktų, o dabar turbūt tik 5 proc.

Dar svarbu žinoti, kad kuo miltai baltesni, tuo greičiau suvirškiname, tuo greičiau vėl norime valgyti. Pagaminami gaminiai skanūs, greitai pasisavinami ir dar greičiau suteikiantys alkio jausmą. Todėl vis perkame ir perkame. O mūsų sveikatai tai visiškai nepalanku, nes auga svoris, sutrinka virškinimo sistema, dažną lydi tuštinimosi problemos, kaupiasi toksinai.

Kvietiniai miltai taip pat žymimi raidėmis. Kuo raidė A, B, C, D, E, F arba G arčiau abėcėlės pradžios, tuo glitimo daugiau. Kuo glitimo daugiau, tuo kepiniai geriau iškyla, tačiau žmogaus organizmui tai gali būti nepalankiau, nes per didelis kiekis baltymo glitimo gali iššaukti jo netoleravimą ar alerginius susirgimus. Paradoksas: augintojai siekia, kad glitimo būtų kuo daugiau, o gamintojai jį net išima iš gaminių ir rinkoje jau savo vietą atranda gaminiai „be glitimo“.

Kasdieninėje mityboje R. Bogušienė rekomenduoja naudoti viso grūdo miltus ar miltus, kurie įvardinami kaip rupūs miltai, netgi ruošiant desertus. Rupūs kvietiniai ar ruginiai miltai– produktas, gaunamas stambiai sumalus kviečių ar rugių grūdus ir pašalinus nedidelį kiekį arba visai nepašalinus sėlenų. Reikia suprasti, kad su skaidulinėmis medžiagomis gauname ne tik ląstelieną, kuri reikalinga gerai virškinimo sistemai funkcionuoti, bet gauname ir vitaminus, mineralines medžiagas.

„Viso grūdo dalių miltai, malti akmeninėmis girnomis, yra išskirtinio rupumo, tamsesnės spalvos, su aiškiai juntamomis bei matomomis smulkiomis sėlenomis. Tai natūralus produktas, kuriame išsaugotos visos vertingosios medžiagos, esančios grūduose. Gaminant šiuos miltus sumalami valyti sveiki grūdai, t. y. visos grūdo sudedamosios dalys. Taigi, rupiai malti visagrūdžiai miltai yra su sėlenomis (natūralios skaidulinės medžiagos) ir su grūdų gemalais, kuriuose gausu žmogaus organizmui reikalingų mikroelementų ir vitaminų, beveik nėra sočiųjų riebalų. Jie yra tarsi maistinių medžiagų, biologiškai aktyvių junginių ir skaidulinių medžiagų kompleksas, pasižymintis labai efektyviu teigiamu poveikiu mūsų organizmui. Skaidulinės medžiagos, esančios viso grūdo miltuose, laikomos puikia širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto, virškinamojo trakto ligų, svorio sutrikimų ir kitų negalavimų prevencine priemone“, - teigia UAB „Malsena Plius“ kokybės vadovė Laima Jankauskienė, sutikusi būti konkurso „Desertų mūšis“ komisijos nare.

Išdrįskite naudoti ne tik kvietinius miltus!

Spelta kvietiniai miltai gali būti taip pat rafinuoti, kuriuose iš dalies pašalinta sėlenos ir gemalas, tačiau būna ir viso grūdo. Teigiama, kad spelta kvietiniai miltai palankesni sveikatai, nes juose mažiau kviečių baltymo glitimo ir jo struktūra skiriasi nuo įprastinių kviečių glitimo. Jų auginimo metu nereikalaujama daug sintetinių cheminių medžiagų, kadangi jie atsparesni ligoms ir klimato sąlygoms, nes Spelta kviečių grūdelius apsaugo žvyneliai.

Grikių ir avižų miltai ne tik turtingi skaidulinėmis medžiagomis, bet gausu vitaminų, gerai virškinami, tinka įvairiuose kepiniuose. Jei turite tik grikių, avižų ar sorų kruopas namuose, tuomet pasinaudokite kavamale ir po 5 min. turėsite miltus. Taip pat paįvarinkite mitybą ryžių ir kukurūzų miltais, tačiau rečiau, nes pastaruose mažiausiai skaidulinių medžiagų, dažniausiai ryžiai pagaminti iš šlifuotų grūdų, o kukurūzai iš esmės neturi daug skaidulinių medžiagų. Privalumas jų tas, kad nėra glitimo.

Puikius pyragus, sausainius, keksiukus, blynus galima pagaminti ne tik iš kvietinių aukščiausios rūšies miltų. O kur dar beribės riešutų miltų panaudojimo galimybės?!

Sveiko maisto šventėje metu ragausime UAB “Malsena Plius” viso grūdo ruginės duonos su natūraliu raugu, kuri bus kepama iš viso grūdo dalių miltų. Jie malami rankų darbo akmeninių girnų malūnu, pagal visas senovines tokių miltų gamybos tradicijas. Todėl UAB “Malsena Plius” kokybės vadovė ir “Desertų mūšio” komisijos narė Laima Jankauskienė didžiuojasi autentiškais grūdų produktais. Plačių akmeninių girnų malūnas dirba lėtai, todėl malamų grūdų gemalai yra apsaugoti nuo pernelyg didelės temperatūros, kuri sukeltų iš gemalų išsiskyrusių riebalų oksidaciją ir galimą apkartimą ir dalies vitaminų praradimą.

Susitikime Sveiko maisto šventėje

Sveiko maisto šventėje vyksiančiame konkurse „Desertų mūšyje“ komandos turi galimybę pristatyti savo sveikuoliškus desertų stalus ir laimėti vertingus prizus: nuo sveikuolių stovyklos Lietuvoje, poilsio svetingumo komplekse „Monte Pacis“ iki sveikatingumo stovyklos Ispanijoje.

Šventės svečiai galės paragauti ne tik desertų, sužinoti jų receptus, bet ir pasisemti žinių konferencijoje, jaukiai susėsti prie bendro 100 metrų ilgio šventinio stalo Liepų alėjoje. Sveiko maisto degustaciją ruoš „Monte Pacis“ virtuvės šefas Ernestas Viršilas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: miltai
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų