Antradienis, 2024.04.16
Reklama

Kojos šąla ne tik dėl speigo

2012-02-12 11:40:24

Stingstančios galūnės įspėja apie organizme pasislėpusią ligą. Kojos ir rankos gali šalti dėl įvairių priežasčių. Dalis žmonių su tuo kovoja visą gyvenimą, kitiems galūnės pradeda šalti susirgus kokia nors liga. Kol nebus surasta tikroji kraujotakos sutrikimo priežastis, teks gelbėtis kontrastinio vandens vonelėmis ir tinkamai parinktais maisto produktais.

Nuo anemijos iki cukrinio diabeto

  „Galūnių šalimas gali būti paveldėtas. Dažniau dėl to kenčia jaunos moterys, kurių žemas kraujo spaudimas. Joms reikėtų stengtis pagerinti kraujagyslių tonusą. Tam puikiai tinka ženšenio ar eleuterokoko šaknų preparatai“, – pasakojo Vilniaus Centro poliklinikos Pirminės asmens sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Daiva Berškienė.

Jeigu kūno galūnių šalimas paveldėtas, užtenka vartoti minėtus preparatus, tačiau jeigu ši problema užklumpa netikėtai, būtina ieškoti tikrosios jos priežasties. „Kojos ir rankos gali šalti ir sergant kitomis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, ateroskleroze ir net anemija. Taip pat tai gali būti vienas iš skydliaukės patologijos požymių“, – vardijo šeimos gydytoja.

Genovaitės Privedienės nuotr.

Galūnių šalimą gali sukelti ir sutrikusi arterinė kraujotaka. Tuomet fizinio krūvio metu kojos, rečiau rankos, ne tik šąla, bet ir skauda. Kojos ir rankos gali šalti ir sutrikus virškinimo trakto veiklai ar susirgus Reino sindromu. „Tai tokia liga, kai dėl šalčio ar nervinio streso kyla priepuolinio pobūdžio plaštakų, rečiau – pėdų pirštų kraujotakos sutrikimai. Rankos pamėlsta tiesiog akimirksniu, neretai jaučiamas skausmas“, – kalbėjo medikė. Lengvos formos Reino sindromas vaistais negydomas – rekomenduojama tik vengti šalčio. Tokie ligoniai taip pat gali mankštintis: judėjimas paskatina kraujotaką ir neleidžia susitraukti kraujagyslėms.

Kada kreiptis į gydytoją

D. Berškienė pabrėžė, kad jeigu kūno galūnės šąla nuo seno, ir padėtis neblogėja, tai nėra liga ir joks gydymas nereikalingas. „Tačiau jeigu šalimą lydi kiti simptomai, pavyzdžiui, skausmas, staigus pamėlynavimas, žaizdelių atsiradimas ar gretutinės ligos, pavyzdžiui, kojų arterijų aterosklerozė ar kraujospūdžio sutrikimai, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją. Tik išgydžius pagrindinę ligą, kojos ir rankos nebešals“, – teigė šeimos gydytoja. Ką daryti, jei galūnės šąla net būnant šiltoje patalpoje? Pasak medikės, nuolat šąlantys žmonės gali išbandyti kontrastinio vandens voneles. „Ši procedūra didina kraujagyslių tonusą, todėl puikiai tinka visiems, kurių galūnės nuolat šąla“, – sakė D.Berškienė. Likus pusvalandžiui iki miego, pasiruoškite dvi voneles: į vieną įpilkite 30–35, o kitą 12–15 laipsnių šilumos vandens. Pirmiausia kojas 5 minutes pamirkykite šilto vandens vonelėje, o po 10 sekundžių – šalto. Procedūrą pakartokite 3–5 kartus ir, nusausinę pėdas, užsimaukite šiltas vilnones kojines.

Kai maistas – vaistas

Jei šąla galūnės, mitybos specialisto Ramūno Babravičiaus teigimu,  ne mažiau svarbu pasirinkti ir tinkamą maistą. „Į savo mitybos racioną įtraukite produktų, kuriuose gausu mineralinių medžiagų ir vitaminų, stiprinančių smulkiąsias kraujagysles. Stenkitės valgyti daugiau apelsinų, kivių, juodųjų serbentų ir kitų vaisių. Juose gausu vitamino C, kuris reguliuoja kraujo krešumą ir didina audinių tamprumą“, – patarė R.Babravičius.

Kapiliarų sieneles taip pat stiprina riešutai ir moliūgų sėklos, saulėgrąžos, daiginti grūdai. Mėsa, kiaušiniai, nesmulkintų grūdų duona, grikių kruopos, pupos organizmui teikia vitamino PP, reguliuojančio nervinę įtampą. „Nevalgykite riebaus ir rūkyto maisto – valgant sunkų maistą kraujas plūsteli į galvą, o galūnės jo gauna mažiau“, – perspėjo mitybos specialistas. Geriau, anot pašnekovo, rinktis lengvai virškinamą maistą, kuriame gausu geležies, pavyzdžiui, liesą mėsą su įvairiomis daržovėmis – pomidorais, morkomis, burokėliais, špinatais. Daug geležies yra ir kiaušinio tryniuose, obuoliuose, razinose, džiovintose slyvose, melionuose, riebioje žuvyje.

Kartais kūno temperatūra krinta po valgio, o pirmiausia nukenčia rankos bei kojos.  Pavalgius  skrandis intensyviai dirba, todėl organizmas maisto virškinimui gerinti siunčia daugiau kraujo. Dėl šios priežasties geriau valgyti dažnai ir po truputį.

Patarimai, padėsiantys sušilti

 Masažuokite rankas ir kojas eteriniu aliejumi, kurio sudėtyje yra juodųjų pipirų, imbiero ar cinamono ekstraktų – prieskoniuose esančios medžiagos plečia kraujagysles.

Vakare drėgnus padus patrinkite druska, ir tik po to nušluostykite rankšluosčiu. Ši procedūra neleis kojoms sušalti.

Pėdų kraujotaka pagyvės ir jos mažiau šals, jeigu į kojines įbersite apie ketvirtadalį šaukštelio sumaltų raudonųjų pipirų.

Atsigulkite ant nugaros ir kelias minutes „pavažiuokite dviračiu“. Po to dešiniosios kojos pėdą uždėkite ant kairiosios kojos kelio ir kairės rankos pirštų krumpliais patrinkite užkeltos kojos pėdą. Masažuokite apie 2 minutes. Po to tokį patį masažą atlikite ir kitai pėdai.

Jeigu dirbate sėdimą darbą, pasistenkite kuo dažniau pajudinti kojų pėdas, pirštus. Rankomis galite paspaudyti ir guminį kamuoliuką.

Almutė Blaževičiūtė

valstietis.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Saugumas kelyje: kodėl svarbu užsisegti saugos diržus
Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto prie...
Lietuvoje vykdomas su demencija susijusių nuostatų tyrimas
Asociacija „Demencija Lietuvoje“ ir pasaulinė organizacija „Alzheimer‘s Disease International&ld...
Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?
Ligonių kasos sulaukia klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus...
Ilgai trunkantis kraujavimas gali pranešti apie sunkią ligą
Patyrus nesunkią traumą, netrukus kraujas pradeda krešėti ir galiausiai nustoja bėgti. Tačiau hemofilija sergantiems žmo...
Klaipėdos universiteto ligoninė tobulins operacinių darbą su tarptautiniu ekspertu
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) ieško sprendimų, kaip trumpinti eiles ne tik gydytojų konsultacijoms, bet ir opera...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų