Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Kodėl vyrai peršalimo ligomis serga sunkiau

Audrė Bartaševičiūtė | 2014-10-28 00:01:55

Visi žino posakį: „Vyrai – stiprioji lytis“. Tačiau gali būti, jog šis posakis visiškai netinka, kai kalbame apie peršalimą, gripą, įvairias kvėpavimo takų infekcijas. Ar vyrai jautresni tokio pobūdžio susirgimams? O gal visa tai – grynų gryniausias mitas?

Arbata su medumi
Vyrų organizmas sunkiau susidoroja su kvėpavimo takų infekcijomis, nes neturi hormono estrogeno. Algirdo Kubaičio nuotr.

Vyrai į ligą reaguoja jautriau

Iki šiol terminas vyriškas gripas būdavo vartojamas neoficialiuose ir nemedicininiuose tekstuose. Terminas tiesiog nusakydavo būdą, kaip vyrai susidoroja su peršalimu ar juos užpuolusiu gripu. Juk dažna moteris susirgusi ramiai skirs laiko poilsiui, gurkšnos arbatas, įsigys reikiamų medikamentų. Netgi, jei simptomai lengvi, su medikamentais ir arbatomis eis darban ir stengsis nieko nekeisti savo kasdieninėje rutinoje. Esant rimtesniems simptomams, ji tiesiog kreipsis į savo gydytoją.

O dažnas vyras, vos pajutęs pirmuosius peršalimo simptomus, pasijus esąs didelis ligonis, pageidaus būt slaugomas savo antrosios pusės, prašys jos nupirkti vaistų ir t.t. Dar daugiau - skambins šefui ir kolegoms, jog neatvyks į darbą. Ir, žinoma, retai kada sutiks kreiptis į specialistą. Nekalbame apie visus vyrus ir visas moteris, tačiau, sutikite, vyrai tikrai dažnai esti jautresni savo suprastėjusios sveikatos klausimais.

Ko gero, iš tokių ar panašių situacijų ir kilo šis nepiktai ironiškas vyrų gripo terminas. Infekcinių ligų specialistas ir mokslų daktaras William Schaffner iš Vanderbilt medicinos mokyklos (JAV) teigia: „Nėra skirtingų, nuo lyties priklausančių organizmo reakcijos į virusus ir bakterijas būdų. Mat viskas yra tiesiog bendražmogiška ir nuo lyčių nepriklauso“.

Proga paprašyti dėmesio

Tačiau tiesa ir ta, kad vyrai rečiau kreipiasi pagalbos į sveikatos apsaugos specialistus ir dramatiškiau apibūdina savo savijautą. Štai Glasgow universitete (JK) buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo beveik 1700 pacientų – vyrų ir moterų – turinčių paprasto peršalimo simptomų. Nustatyta, jog vyrai ir moterys simptomus apibūdindavo visiškai skirtingai. Tuos pačius simptomus moterys apibūdindavo „švelniau“, o vyrai dažnai hiperbolizuodavo. Kodėl taip gali būti? Psichologas Jean Berko Gleason iš Bostono universiteto (JAV) teigia, jog dažniausiai vyrai nėra linkę kalbėti apie savo jausmus ar išgyvenimus. Retai kalbant apie savo savijautą ir jausmus, jiems tampa sunkiau interpretuoti ir išreikšti tai, kas dedasi jų kūnui. Taigivyrams susirgimas – it savotiška proga nesigėdint ir nesidrovint paprašyti meilės, rūpesčio, dėmesingumo. Visko, ko esant normaliai savijautai ir egzistuojant susiformavusioms nuostatoms apie vyrų stiprybę, prašyti yra tiesiog nevyriška.

Vis dėlto naujausi tyrimai parodo, kad emocinis faktorius gali būti ne vienintelis, kodėl vyrai jautresni savo sveikatos klausimais.

Skirtingi hormonai – skirtingas atsakas į infekcijas

Harvardo universiteto mokslininkai teigia, kad terminas vyrų gripas medicinoje nėra jau toks iš piršto laužtas. Mat toks dalykas iš tiesų gali egzistuoti. Šio universiteto mokslininkai atrado, kad vyrų organizmas išties sunkiau susidoroja su pneumonija, peršalimu, gripu, kitomis kvėpavimo takų infekcijomis. O taip yra todėl, kad jie paprasčiausiai neturi hormono estrogeno.

Estrogenas – moteriškas lytinis hormonas, kuris, be hormoninės funkcijos, pasirodo, atlieka ir kitokią – padeda imunitetui kovoti su bakterijomis, virusais, kitais ligų sukėlėjais.

Tyrimas buvo atliekamas su gyvūnėliais, užkrėstais pneumonijos sukėlėjų. Užkrėtus kvėpavimo takus, vyriškos lyties patinėliams buvo paskirtas gydymas estrogenu. Atrasta, kad moteriškos lyties laboratorinės pelytės pasižymėjo stipresniu imunitetu prieš pneumokokinę infekciją. Lygiai taip pat stipresniu atsparumu ir greitesniu pagijimu pasižymėjo ir pelių patinai, kuriems buvo paskirta estrogeno. Apie tyrimą rašyta „Life Sciences Medical Journal“. Skelbiama, jog tokie rezultatai gauti todėl, kad estrogenas suaktyvino fermentą azoto oksido sintazę 3. Taigi laboratorijos gyvūnėlių, kurie plaučiai paveikti pneumoniją sukeliančia Streptococcus pneumoniae bakterija ir paskirta estrogeno, organizme buvo paskatinta fermento azoto oksido sintazės 3 veikla. Azoto oksido sintazė 3 savo ruožtu padidino atsparumą bakterijoms plaučiuose ir suvaidino svarbų vaidmenį, padedant išvengti rimtesnių ligos simptomų, komplikacijų. Patinėlių, gydytu estrogenu, ir patelių organizme taip pat efektyviai per 24 valandas sumažėjo uždegiminiai procesai. Patinėlių, negydytų estrogenu, grupės rezultatai skyrėsi akivaizdžiai.

Antrojo tyrimo metu buvo pašalintas genas, atsakingas už fermento azoto oksido sintazės 3 gamybą. Tuomet po estrogeno gydymo jokių reikšmingesnių skirtumų nepastebėta. Tai įrodė, jog estrogenas gyvūnėlių organizme skatino fermentų, dalyvaujančių imuniteto atsake, veiklą.

Toks tyrimas gal ir nepadės rasti galutinio ir nenuginčijamo atsakymo, ar egzistuoja „vyrų gripas“, tačiau gali pasitarnauti imuniteto ir organizmo pasipriešinimo paprastoms bei sunkioms plaučių infekcijoms stiprinimui. Arba, pavyzdžiui, gelbėti stabdant paprastų kvėpavimo takų infekcijų peraugimą į pneumoniją, sumažinti antrinės bakterinės pneumonijos riziką, riziką susirgti gripu.

Pagelbėtų statinai?

Mokslininkai džiaugėsi, kad tyrimas juos atvedė prie fermentą azoto oksido sintazę 3 veikiančių vaistų. Estrogenai tyrimo metu aktyvavo fermentą, dėl to stiprėjo imunitetas, atsparumas ligai ir greitėjo pasveikimas po jos. Tai nereiškia, kad vyrams ateityje gali būti rekomenduojama vartoti moteriškus hormonus. Tačiau iš esmės pagelbėti gali vaistai, veikiantys fermentą azoto oksido sintazę, ir šį fermentą veikiančių vaistų jau yra. Tai, pavyzdžiui, kardiologijoje dažnai vartojami statinai.

Taigi toliau reiktų panagrinėti, ar statinai ir kiti minėtą fermentą veikiantys vaistai gali būti efektyvūs vyrų peršalimui, gripui, kvėpavimo takų ligoms gydyti.

O kol kas vyrams turime kelias rekomendacijas konkrečiai jų organizmo stiprinimui.

Kas padeda stiprinti vyrų imunitetą?

Sotūs pusryčiai. Tyrimo Olandijoje metu įrodyta, jog 1200 kalorijas turintys pusryčiai peršalimo sezono metu gali padėti vyrams nesusirgti peršalimo ligomis per tą sezoną. Sveiki ir sotūs pusryčiai padidina prieš virusus veikiančio gama interferono aktyvumą.

Nesibaidykite streso. Streso neišvengsime, tačiau trumpalaikio streso bijoti, baidytis visiškai ir nereikia. Mat trumpalaikis stresas taip pat aktyvina vyrų imuninę sistemą, padidina imunoglobulinų, dalyvaujančių imunitete, koncentraciją kraujyje. Žinoma, neleiskite, jog trumpalaikis stresas taptų nuolatiniu ir lėtiniu, mokėkite atsiriboti po tam tikro laiko nuo stresą sukeliančių veiksnių.

Baikite nesustodami gurkšnoti kavą ir pakeiskite ją žaliąja arbata. Kanados mokslininkai atrado, jog žaliojoje arbatoje yra gausu medžiagų, pasižyminčių puikiomis priešvirusinėmis savybėmis. Ypač veiksminga žalioji arbata prieš adenovirusus, sukeliančius nemažai peršalimų.

Sportuokite 60-90 minučių per dieną. Tinka vidutinio intensyvumo treniruotės, treniruotės su svoriais. Tai stiprina imunitetą ir didina baltųjų kraujo kūnelių koncentraciją organizme. Taip organizmas greičiau pasveiksta, jei susergame.

Šaltiniai:                                 

https://www.gponline.com/statins-boost-male-resistance-respiratory-infection/infections-and-infestations/bacterial-infections/article/1317788

https://elifesciences.org/content/early/2014/10/15/eLife.03711

https://www.nhs.uk/news/2009/05May/Pages/Manflurealormyth.aspx

https://www.webmd.com/cold-and-flu/features/truth-about-man-colds


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų