Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Kodėl miego trūkumo problema gali būti aktualesnė moterims?

Šaltinis: vlmedicina | 2020-09-21 12:39:48

Kokybiškas miegas yra vienas svarbiausių sveikos gyvensenos veiksnių – tai puikiai suprantama, net jei nesate susipažinę su Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis. Apstu mokslinių tyrimų, atskleidžiančių, kad ilgalaikiai miego sutrikimai neigiamai veikia žmogaus sveikatą, psichinę būklę, o taip pat kognityvinius gebėjimus.

Pranešimo autorių nuotr.

Tyrėjai atkreipia dėmesį, kad vyrai ir moterys nevienodai dažnai patiria nemigą, pastebimas ir skirtingas miego sutrikimų poveikis vyrų ir moterų sveikatai bei savijautai. Pasirodo, moterų rizika susirgti nemiga yra net 40 proc. didesnė nei vyrų.

Didesnę nei vyrai nemigos riziką moterys patiria specifiniais gyvenimo tarpsniais – brendimo metu, laukiantis kūdikio bei per menopauzę. Šiais laikotarpiais moters organizme vyksta reikšmingi hormoniniai pokyčiai, kurie gali sąlygoti ir miego kokybės suprastėjimą. Nėštumo metu gerai išsimiegoti dažnai trukdo dažnas šlapinimasis ar vaisiaus judesiai, o paskutinio trimestro metu tampa tikru iššūkiu rasti patogią miegojimo pozą. Po gimdymo mamos miego režimas tampa priklausomu nuo naujagimio miego ypatumų ir dažnai tenka palaukti, kol visa šeima vėl gali ramiai ilsėtis naktimis.

Staigūs estrogeno svyravimai menopauzės metu moterims sukelia karščio bangas, gausų prakaitavimą nakties metu, galvos skausmą bei kitus nemalonius pojūčius. Šie negalavimai neigiamai veikia tiek miego kokybę, tiek trukmę. Tai patvirtina ir tyrimai – vyresnės moterys miega vidutiniškai 20 minučių trumpiau nei vyrai ir kur kas dažniau nei pastarieji skundžiasi mieguistumu dienos metu.

Jautrus laikotarpis moterims yra prieš menstruacijas – net trečdalis moterų skundžiasi miego sutrikimais savaitę prieš mėnesines arba jų metu. Dažnai moteriai šiuo laikotarpiu miego kokybę trikdo mėšlungis, pilvo pūtimas, galvos skausmas ir kiti menstruacijas lydintys nemalonūs pojūčiai.

Dėl skirtingais gyvenimo etapais moterų patiriamų trukdžių gerai pailsėti nakties metu, gali kilti prielaida, kad jos yra biologiškai atsparesnės miego sutrikimų daromai žalai. Deja, mokslininkų išvados priešingos – miego sutrikimus patiriančios moterys dažniau nei vyrai jaučiasi pavargusios, mieguistos bei prislėgtos. Pastebimi ir didesni sunkumai sutelkti dėmesį, lėčiau veikia atmintis. Moterys, kurios dirba pamaininį darbą, iš dalies dėl problematiško miego, lėčiau prisitaiko prie darbo grafiko. Prastai išsimiegančioms pamainomis dirbančioms moterims padidėja tikimybė susirgti krūties vėžiu, sutrumpėja menstruacijų ciklas, taip pat padidėja persileidimo bei nevaisingumo rizika. Svarbu nepamiršti, kad moterys vis dar dažniau nei vyrai rūpinasi vaikais, seneliais bei kitais šeimos nariais, todėl jų patiriami negalavimai neigiamai veikia ir visos šeimos gyvenimo kokybę.

Skirti deramą dėmesį nakties poilsiui turėtų tiek moterys, tiek vyrai. Vis tik, susipažinus kaip skirtingai miego sutrikimus patiria abi lytys, savo sveikatą tausojančioms moterims verta ypač dėmesingai pagalvoti kaip galėtų pagerinti savo miego kokybę. Mažiausia ką galima padaryti – pasirūpinti miego higiena. Specialistai rekomenduoja:

  • Eikite miegoti bei kelkitės tuo pačiu metu tiek darbo dienomis, tiek savaitgaliais.
  • Atsisakykite įpročio prieš miegą žiūrėti televizorių, filmus ar naršyti internete – ekranų skleidžiama šviesa sutrukdo miegą reguliuojančio melatonino išsiskyrimą.
  • Vakare venkite maisto ir gėrimų, kuriuose yra kofeino, alkoholio, cukraus ir kitų tonizuojančių medžiagų.
  • Prieš miegą išvėdinkite patalpas – gaivus, keliais laipsniais vėsesnis oras užtikrina geresnę miego kokybę.
  • Miegant vilkėkite laisvais, iš natūralaus pluošto medžiagos pasiūtais miego rūbais.

Daugelis miego higienos punktų nieko nekainuoja, nedaug išleisti teks ir atnaujinant miego rūbų garderobą – dailūs medvilniniai naktinukai kainuoja nedaug.

 

Reklama

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų