Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Klaipėdiečiai bankų prašys naujo paskolų paketo - sveikatos priežiūros paslaugoms

Ligita Sinušienė | 2013-09-16 00:03:39

Lietuvos pacientams reikalingos paskolos sveikatos priežiūrai. Tuo įsitikinusi Klaipėdos asmens sveikatos priežiūros komisija, šio mėnesio posėdyje gvildenusi klausimą, kaip padėti žmonėms, kuriems prireikia nemenkų sumų nevaisingumui gydyti ar odontologijos paslaugoms apmokėti. Tokiais atvejais žmonės ima vartojamąsias paskolas, nepaisydami beveik 20 proc. metinių palūkanų.

pinigai
Kadangi už vartojamąsias paskolas tenka sumokėti nemenkas palūkanas, siūloma Lietuvoje įvesti naują paskolų rūšį – sveikatos priežiūros paslaugoms. Algirdo Kubaičio nuotr.

Argi sveikata – prabanga?

„Studentams valstybė kompensuoja palūkanas, tad argi negalėtų ir pacientams kompensuoti tokių paskolų? – kalbėdama su „Vakarų Lietuvos medicina“ svarstė Klaipėdos asmens sveikatos priežiūros komisijos pirmininkė Natalja Istomina. – Jei moteris nusprendžia, kad jos krūtinė per maža ir jai norisi didesnės, gražesnės, suprantama, kad tai – jau prabangos dalykas. Tačiau jei pora negali susilaukti vaikų ir nori būtent savo kūdikio, nejaugi nevaisingumo gydymas – irgi prabanga, kad valstybė negali padėti? Arba jeigu moteriai po krūties vėžio yra pašalinta krūtis, ir jai reikalinga atstatomoji chirurgija, reiktų paskaičiuoti, ar tokios operacijos bent jau palūkanų normos kompensavimas valstybei neatsieitų pigiau nei visą gyvenimą būtinų paslaugų skyrimas, pavyzdžiui, specialaus limfodrenažinio masažo rankomis“.

Tarp valstybės neapmokamų, bet gyventojams būtinų sveikatos priežiūros paslaugų N. Istomina minėjo ir odontologiją. Jos nuomone, bent jau vaikų odontologijos paslaugoms imtinų paskolų palūkanas galėtų kompensuoti valstybė. „Dabar kažkiek valstybė kompensuoja, bet kompensuoja pačias prasčiausias medžiagas. Dar gerai, jei gydytojas pacientui pasako, kad jis gali rinktis – susimokėti, ar ne, bet šiais metais man yra tekę lankytis pas odontologą, ir jis iš karto pasakė: „Nemokamas – tik gydytojo darbas, o už medžiagas reikės mokėti“.

Kalbėdama apie plastinę chirurgiją, komisijos pirmininkė svarstė, jog net atliekant, atrodytų, tik estetinį diskomfortą keliančią išvaizdos korekciją, tam tikrais atvejais irgi galima būtų ištirti, ar be šios operacijos žmogus gali gyventi visavertį gyvenimą. Galbūt tais atvejais, kai tam tikri išvaizdos trūkumai žmogui sukelia depresiją, valstybė irgi galėtų padengti paskolos palūkanas.

Portalo pašnekovei antrino komisijos narė advokatė Indrė Butvilė, savo darbe neretai susidurianti su pacientais. Teisininkė atkreipė dėmesį, kad kitose užsienio šalyse, ypač – Amerikoje, populiarios paskolos sveikatos priežiūros paslaugoms mūsų šalyje pasislepia po vartojamosiomis paskolomis. Abi moterys pabrėžė, kad už vartojamąsias paskolas tenka sumokėti nemenkas palūkanas, ko būtų galima išvengti, Lietuvoje įvedus naują paskolų rūšį – sveikatos priežiūros paslaugoms.

Paskolų pasirinkimo pakanka?

Reaguodama į pacientų poreikius Klaipėdos asmens sveikatos priežiūros komisija nusprendė į kitą posėdį pasikviesti Medicinos banko bei kitų bankų atstovus. Pastarasis bankas paminėtas pirmiausia, nes, pirmininkės N. Istominos nuomone, ir jo pavadinimas leidžia tikėtis didesnio dėmesio pacientams. Tačiau savaitės pabaigoje portalo kalbinti Medicinos banko atstovai atsisakė „Vakarų Lietuvos medicinai“ pateikti oficialų komentarą dėl galimybių suteikti gyventojams paskolas sveikatos priežiūros paslaugoms.

"Swedbank" Privačių klientų finansavimo departamento direktorė Jūratė Gumuliauskienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, kad kitų valstybių patirties analizė rodo, jog kitose šalyse veikiančių bankų paskolų spektras „neretai niekuo nesiskiria nuo Lietuvos rinkoje teikiamų paskolų“: „Dažniausiai tiesiog daugiau akcentuojamos paskolų paskirtys, plačiau pristatoma žmonėms, kokiems tikslams paskolos galėtų būti suteikiamos. Todėl nenorėtume sutikti, kad Lietuvoje žmonės negali gauti paskolų sveikatos priežiūros paslaugoms ar panašioms reikmėms. Nemažai žmonių Lietuvoje skolinasi sveikatos reikmėms ir renkasi vieną iš kelių jiems tinkamų paslaugų. Tai - vartojamosios paskolos, kurios labiausiai tinka vienkartinėms gydymosi procedūroms. Taip pat - asmeninės kredito linijos, labiau tinkamos, jei procedūros atliekamos dalimis, yra tęstinės (pvz., odontologijos paslaugos). Verta paminėti ir paskolas įkeičiant nekilnojamąjį turtą - jei gydymo reikmės yra didesnės, reikalinga didesnė pinigų suma arba norima pasiskolinti su žemesnėmis palūkanomis. Tokia praktika naudojama ir Lietuvoje, ir kitose šalyse. Norėčiau pridurti, jog Lietuvoje galbūt reikėtų ne naujo paskolos produkto, bet platesnio paaiškinimo besidomintiems žmonėms, kokio tipo paskolos kokioms reikmėms yra tinkamiausios“.

Jūratė Gumuliauskienė
Jūratė Gumuliauskienė sakė, kad vienkartinėms gydymosi procedūroms labiausiai tinka vartojamosios paskolos. Asmeninio archyvo nuotr.

O apie galimybes kompensuoti paskolų sveikatos paslaugos priežiūrai palūkanas, finansininkės nuomone, derėtų diskutuoti ne su bankais, bet su atsakingomis valstybės institucijomis. „Nes priimant tokius sprendimus reikia remtis ir esminiais valstybės prioritetais, ir įvertinti valstybės finansines galimybes“, - pabrėžė J. Gumuliauskienė.

Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio minčių šia tema išgirsti nepavyko, nors jo padėjėjas Julius Naščenkovas žadėjo atsakymus pateikti dar praėjusį ketvirtadienį.

Būtų labai gerai

„Aišku, esu tik už paskolas sveikatos priežiūros paslaugoms, - straipsnio autorei sakė Lietuvos odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus, - bet valstybė ir kitiems reikalams neturi, o sveikatinimui apskritai lėšų trūksta. Čia jau idealu būtų, jei dar būtų suteikiamos tokios paskolos, kurių palūkanas kompensuotų valstybė“.

A.Šeikus pastebėjo, kad žmonės neturi pinigų visiems reikalingiems protezams susidėti. Jei, pavyzdžiui, reikalingi keturi, užsisako tik du. „Apskritai Lietuvoje beveik išnyko vidurinioji klasė. Yra arba turtingi, arba tie, kurie net už būsto šildymą nepajėgūs susimokėti. O protezavimą valstybė kompensuoja tik pensininkams ir neįgaliesiems, bet dantis protezuoti tenka net ir vaikams, o jiems per metus kompensuojama tik 37 Lt, pensininkams – 1157 Lt. Protezavimui praktiškai tiek ir reikia, o implantai – gerokai brangesni. Galima surasti vieno danties implantą ir už 2 tūkst. Lt, bet kainos labai priklauso nuo kokybės – ar implantas gamintas Kinijoje, ar yra keraminis. Tad paskolos tokioms paslaugoms būtų tikrai labai naudingos“.

Nevaisingos poros skolinasi iš bankų

Klaipėdos universitetinės ligoninės Nėštumo patologijos skyriaus vedėjas Vytautas Rauba „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, kad besigydantiems nevaisingumą pacientams įprasta imtis paskolas. „Nors, pavyzdžiui, Vokietijoje perkopusiai 35 m. moteriai valstybė apmoka 2 ar net 3 bandymus pastoti. Deja, Lietuvoje šie žmonės palikti likimo valiai, kitaip sakant, jų nevaisingumas – jų pačių asmeninis reikalas“, - sakė ginekologas.

Tad ar vertėtų valstybei padengti bent jau palūkanas imantiems paskolą nevaisingumui gydyti? „Vienu žodžiu į tai neatsakysi. Vieni žmonės moka sveikatos draudimo įmokas, kiti – ne, o medicininę pagalbą privalu visiems suteikti vienodai, tartum komunizmo laikais, kur visi lygūs turėjo būti. Manyčiau, kad reiktų pradėti nuo medicinos paslaugų diferencijavimo pagal valstybei sumokėtus mokesčius, o ne nuo palūkanų dengimo. Tačiau, aišku, visi bijo tokio sprendimo, nes artėja rinkimai, ir visi turi tik po vieną balsą“, - kandžiai kalbėjo V. Rauba.

Specialisto teigimu, Lietuvoje kas dešimta šeima negali susilaukti savo vaikų, tačiau atsakyti, kiek kainuoja nevaisingumo gydymas, nesutiko. Mat kainos labai skiriasi kiekvienu individualiu atveju.

Kiek galima sutaupyti?

Kiek pacientai galėtų sutaupyti, jei paskolas sveikatos  priežiūros paslaugoms, kaip ir studijoms, kompensuotų valstybė, o jų metinė palūkanų norma būtų tokia pati, kaip ir studijoms besiskolinantiems studentams? Palyginimui – vieno populiariausių tarp studentų banko pasiūlymai. Imant 5 tūkst. Lt vartojamąją paskolą, bendra kredito kaina siektų 7 446 Lt, kredito kainos metinė norma – 19 proc. Paskolos grąžinimo terminas – 5 metai, preliminari mėnesinė įmoka – 122 Lt.

Studijoms besiskolinant tokią pačią sumą, jei studijų metu palūkanas už studentą sumoka valstybė, kredito gavėjas bankui sumoka beveik tūkstančiu litų mažiau – 6585 Lt, nors kredito grąžinimo terminas ir keturis kartus ilgesnis (beveik 20 m.), nes studijų paskolos metinė kredito palūkanų norma keliskart mažesnė – tik 3,76 proc.

ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų