Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Klaidos, kurių neturėtų būti, nes jos per daug kainuoja

Vytautas Valevičius | 2014-04-22 19:09:23

Medicinos klaidų studijavimas leidžia sužinoti, kaip joms užkirsti kelią, kontroliuoti ir reaguoti į jas, pakeisti priežiūros standartus. Stengdamiesi šalinti bendras medicinos klaidas, gydytojai gali apsaugoti pacientus, pagerinti savo įvaizdį visuomenėje, išsaugoti daugiau gyvybių ir sveikatos.

Vytautas Valevičius
Vytautas Valevičius. Algirdo Kubaičio nuotr.

Pas mus, Lietuvoje, medicinos klaidomis domimasi vien skandalingai: žiniasklaida domisi jomis tiek, kiek galima kritikuoti ar pakelti savo tiražą. Rimtesnėse šalyse kuriama ar sukurta bendra sistema, kuri siekia apsaugoti medikus ir medicinos įstaigas nuo jų. Pradžioje - bent sumažinti jų galimybę.

Kol kas galiu pasiremti užsienio šalių medžiaga ir nenorėdamas kenkti vietos medikų prestižui, pateikiu tik citatas iš įtakingų medicinos ir kitų sričių leidinių. Jei kas abejoja pateiktų liudijimų teisingumu, gali patys tai patikrint, todėl pridedu nuorodas.

2012 metai. Straipsnis „Medikai padaro per 4000 išvengiamų klaidų kasmet“ (Surgeons Make Over 4,000 Preventable Mistakes Every Year, Study Estimates)

Citata:

Kasmet maždaug 4044 medicininiai „nepageidaujami įvykiai“ pasitaiko Jungtinėse Amerikos Valstijose. (https://www.medicaldaily.com/surgeons-make-over-4000-preventable-mistakes-every-year-study-estimates-244001)

Paaiškinimas:

Pagal Leapfrog Group, nepageidaujami  įvykiai „yra rimti, dažniausiai išvengiami ir kelia nerimą tiek viešojo, tiek privataus sektoriaus sveikatos priežiūros teikėjams“.

2013 metai. Straipsnis: „Medicininės diagnozės klaidos gali jums kainuoti gyvenimą“ (Medical Diagnostic Errors May Cost You Your Life)

Citata:

Pagrindinis studijos autorius Dr. Davidas El Newman-Toker iš Johns Hopkins centro Neurologijos katedros teigia, kad  diagnostikos klaidos JAV ligoninėse kasmet sukelia 40-80 tūkst. išvengiamų mirčių.

Net labiau stebėtina, kad maždaug 41 proc. nekompetentingumo klaidų atvedė iki mirties, o 17 proc. baigėsi didelėmis traumomis. (https://www.medicaldaily.com/medical-diagnostic-errors-may-cost-you-your-life-245158) .

2014 metai. Straipsnis „Mirtys ligoninėse, sąlygotos išvengiamų komplikacijų, apsvarstomos kaip atsiųstų saugos ataskaitų rezultatas“ ( Hospital Deaths Caused By Avoidable Complications Reflect Scores Of Recent Safety Report).

Citata:

Daugėja mirčių, sukeltų išvengiamų ligoninės komplikacijų. 1999 m. Medicinos institutas nustatė, kad dėl medicinos klaidų mirė apie 98 tūkst. žmonių. 2010 m. Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamentas (Department of Health and Human Services) padidino mirčių dėl ligoninės klaidų skaičių iki 180 tūkst. per metus. Tyrimas, atliktas pernai, paskaičiavo, kad 2014 metais bent 210 tūkst. žmonių mirs nuo su ligoninėmis susijusių komplikacijų. Šis skaičius gali padidėti net iki 440 tūkst.  Jei šis aukščiausias skaičius bus pasiektas, tai reikš, kad mirtys nuo su ligoninėmis susijusių komplikacijų taps trečia pagrindinė mirties priežastis Amerikoje po širdies ligų ir vėžio (https://www.medicaldaily.com/hospital-deaths-caused-avoidable-complications-reflect-scores-recent-safety-report-273036).

Tie baisūs mirčių skaičiai nėra skirti gąsdinti. Būtina rasti ir gydymo būdus. Pažvelkime, kokios yra dažniausios tų mirčių priežastys medicinos sistemoje.

2013 m. Straipsnis „Medicinos klaidos pažeidžia 43 milijonų žmonių kiekvienais metais“ (Medical Errors Injure 43 Million People Each Year, Not Even Counting Infected Needles And Tainted Blood).

Citata:

Tyrėjai nagrinėjo septynias pagrindines pasekmes, kurios gali atsirasti ligoninėse:

  1. Pakenkimai dėl  netinkamo vaistų skyrimo ar jų vartojimo.
  2. Infekcijos, susijusios su šlapimo takų kateteriu.
  3. Infekcijos dėl kateterio, susijusios su kraujo perpylimu.
  4. Ligoninėje įgytos pneumonijos.
  5. Kraujo krešulių susidarymas venose.
  6. Kritimai.
  7. Pragulos.

(https://www.medicaldaily.com/medical-errors-injure-43-million-people-each-year-not-even-counting-infected-needles-and-tainted)

Klaidų tipai

Amerikos medicinos institutas (Institute of Medicine (IOM)) bandė klasifikuoti medikų klaidų, kurios padaromos sveikatos priežiūros įstaigose, tipus. Vienas tyrimas pateikia tokias klaidų priežastis:

• techninės klaidos (44 proc.),

• klaidingos diagnozės (17 proc.),

• nesugebėjimas išvengti traumos (12 proc.),

• gydymo vaistais klaidos (10 proc.).

Apie 70 proc. visų klaidų buvo įmanoma išvengti. Likusios buvo greičiausiai neišvengiamos klaidos, pavyzdžiui, paciento reakcija į vaistą, kai neturėta ankstesnės  istorijos apie  alergiją. (https://www.rightdiagnosis.com/mistakes/types.htm)

Vietoje išvadų. Medicina, kaip ir kiekviena sistema, turi savo privalumų ir trūkumų. Apie privalumus visuomet prisimenama per šventes ir pagerbimus. Apie trūkumus mums primena ilgalaikės traumos ir trumpalaikės mirtys. Kiek tų klaidų galima išvengti? Atsakymas gana paprastas - iš klaidų reikia mokytis. Tai tik tereiškia, kad jos turi būti žinomos, tiriamos ir atskleistos jų priežastys. Tuomet jų galima sumažinti arba išvis išvengti.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų