Trečiadienis, 2024.04.24
Reklama

Kietosios dalelės – transporto priemonė bakterijoms ir virusams

www.lrt.lt | 2014-11-20 14:46:37

Tvyrant smogui, jame esančios kietosios dalelės yra kaip transporto priemonė aplinkos teršalams, bakterijoms, virusams ir vėžį sukeliančioms dalelėms, „nuvežanti“ jas į kvėpavimo takus, teigia Asta Razmienė, Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja.

Smogas
© Fotolia.com

„Kietosios dalelės yra smulkios dalelės, apkibusios įvairiais kitais teršalais: tiek organinėmis, tiek neorganinėmis cheminėmis medžiagomis, taip pat sunkiaisiais metalais, bakterijomis ir virusais. Tai palengvina, tarkim, gripo viruso, bakterijų patekimą. Taip atsiranda bronchitai, plaučių uždegimai. Jeigu aplinkoje yra vėžį sukeliančių medžiagų ir jos patenka ant kietųjų dalelių, tai jos bus nuneštos į plaučius“, – aiškina A. Razmienė.

Anot jos, kietosios dalelės sukelia tiek ūminius, tiek lėtinius susirgimus: gali išprovokuoti bronchinės astmos priepuolius, viršutinių kvėpavimo takų uždegimus, naujus bronchinės astmos atvejus.

Šeimos gydytoja Jurgita Volčatskienė sako, kad dėl smogo gali atsirasti akių perštėjimas ir sausumas, gerklės perštėjimas.

„Labai pavojinga, jei žmogus serga lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, tai gali provokuoti kosulį, dusulį. Tam labai jautrūs yra vaikai, pagyvenę žmonės, nėščiosios moterys“, – sako gydytoja J. Volčatskienė.

Kai kurių teršalų iš organizmo išvis neįmanoma pašalinti

Jeigu kietosios dalelės patenka į viršutinius kvėpavimo takus – nosį, nosiaryklę, tai per keletą dienų žmogus čiaudėdamas, kosėdamas jas pašalina. Tačiau kuo giliau į kvėpavimo takus patenka kietosios dalelės, tuo sunkiau jas pašalinti, tikina A. Razmienė.

„Jei kietosios dalelės patenka giliai į plaučių alveoles, kartais reikia daugiau nei metų, kad jos pasišalintų. O kai kurių teršalų išvis neįmanoma pašalinti. Manoma, kad dalis teršalų, kurie labai giliai patenka į alveoles, lieka“, – sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro atstovė.

Ji atkreipia dėmesį, kad kietąsias daleles giliau į kvėpavimo takus įkvepiame tada, kai giliai kvėpuojame: sunkiai fiziškai dirbame ar sportuojame lauke.

„Esant smogui reikia riboti bet kokį fizinį aktyvumą lauke, nevesti vaikų sportuoti ar žaisti į lauką“, – sakė A. Razmienė.

Aušra Jakubonytė,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų