Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Kiek sveria žmonija? Sunkiausios ir lengviausios pasaulio tautos

2012-06-21 10:30:54

Kiek sveria žmonija? Mokslininkai paskaičiavo kitą, kiek aktualesnį žmonijos kūno svorio parametrą – antsvorį. Pasirodo, žmonijos antsvoris siekia 17 mln. tonų – toks svoris prilygsta 170 karinių lėktuvnešių svoriui, rašo „Livescience.com“. Arba, perėjus prie žmogaus svorio mastelio, tai prilygtų papildomų 242 mln. vidutinio svorio žmonių skaičiui. O štai visi planetos suaugėliai sudėti krūvon svertų 316 mln. tonų. Gal būtų įdomu sužinoti, kurios pasaulio tautos yra labiausiai nutukusios, o kurios – liesiausios?

Kolektyvinis žmonijos svoris gali padėti geriau suprasti populiacijos augimo efektus, tvirtina tyrimą atlikę Londono higienos ir tropinės medicinos (London School of Hygiene and Tropical Medicine) tyrėjai.

„Pagal JT prognozes, 2050 m. Žemėje gyvens 2,3 mlrd. žmonių daugiau nei dabar, – rašoma birželio 17 d. žurnale „BMC Public Health“ publikuotoje tyrimo ataskaitoje. – Ekologines augančio populiacijos skaičiaus implikacijas pasunkins vidutinio kūno svorio augimas.“

Aritmetika paprasta: kuo didesnė kūno masė, tuo daugiau tokio kūno funkcionavimui ir judėjimui reikia energijos. Kitaip tariant, kuo didesnis kūno svoris, tuo daugiau tam kūnui reikės kalorijų. Vadinasi, išaugs ir poreikis energijos ištekliams (maistui, geriamam vandeniui ir t. t.).

„Nors didžiausio populiacijos skaičiaus augimo tikimasi Azijoje ir Sacharos regiono valstybėse, mūsų skaičiavimai rodo, jog populiacijos augimas JAV lemtų apčiuopiamesnį kolektyvinio žmonijos svorio didėjimą“, – rašoma tyrimo ataskaitoje.

Tyrimo rezultatai byloja, jog labiausiai nutukusių valstybių dešimtuko viršūnėje – JAV, o liesiausių pasaulio piliečių dešimtuke dominuoja Afrikos ir Azijos tautos (dešimtukai pateikiami rašinio pabaigoje).

Labai įdomu ir tai, jog Šiaurės Amerikoje gyvena 6 proc. žmonijos populiacijos, tačiau Šiaurės Amerikos gyventojų antsvoris sudaro 34 proc. bendro žmonijos antsvorio. Tai byloja apie labai rimtas nutukimo bėdas šiame kontinente. Palyginimui, Azijoje gyvena apie 61 proc. žmonijos populiacijos, tačiau šio kontinento gyventojų antsvoris sudaro tik 13 proc. bendro žmonijos antsvorio.

Naudodami 2005 m. duomenis iš viso pasaulio (kūno masės indeksą (KMI) ir ūgį) tyrėjai pamėgino nustatyti vidutinį suaugusio žmogaus svorį. Gautas skaičius (62 kg) buvo padaugintas iš kiekvienos valstybės gyventojų populiacijos skaičiaus ir gauta bendroji valstybių populiacijų masė. Šiaurės Amerikoje vidutinis svoris – 80,2 kg (kūno masės indekso vidurkis JAV – 28,7. Paprastai priimta manyti, jog didesnis nei 25 KMI rodo, jog asmuo turi antsvorio, didesnis nei 30 – jog jis yra nutukęs), Azijoje – 57,7 kg.

„Jei visų pasaulio tautų piliečiai svertų tiek, kiek sveria amerikiečiai, Žemėje svorio požiūriu atsirastų papildomas milijardas vidutinio svorio (62 kg) gyventojų“, – aiškina vienas iš tyrimo autorių Janas Robertas (Ian Roberts).

Sunkiausios pasaulio tautos (kurių populiacija ne mažesnė kaip 100 tūkst. individų)

1. JAV

2. Kuveitas

3. Kroatija

4. Kataras

5. Egiptas

6. Jungtiniai Arabų Emyratai

7. Trinidadas ir Tobagas

8. Argentina

9. Graikija

10. Bachreinas

Lengviausios pasaulio tautos (kurių populiacija ne mažesnė kaip 100 tūkst. individų)

1. Šiaurės Korėja

2. Kambodža

3. Burundis

4. Nepalas

5. Kongo Demokratinė Respublika

6. Bangladešas

7. Šri Lanka

8. Etiopija

9. Vietnamas

10. Eritrėja

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų