Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Kepenų vėžio epidemijos grėsmė

2012-04-24 00:05:47

Japonijoje atliktas tyrimas parodė, jog kepenų vėžys iš palyginti retos ligos civilizuotose šalyse ateityje gali pasiekti epidemijos lygį. Sergamumas juo nuolat didėja, o pagrindiniai rizikos faktoriai keičiasi.

Rizikos faktoriai

Organai
Redakcijos archyvo nuotr.

Iki šiol kepenų vėžio riziką labiausiai padidindavo kepenų cirozė, kurią dažniausiai sukelia alkoholis ir virusiniai hepatitai.

Paskutinių epidemiologinių tyrimų duomenys rodo, jog nutukimas ir antro tipo cukrinis diabetas tiesiogiai susiję su rizika susirgti kepenų vėžiu. Ši rizika padidėja dėl medžiagų apykaitos sąlygoto nealkoholinio steatohepatito. Ši liga paprastai diagnozuojama pernelyg retai, kadangi galutinei diagnozei reikalingas kepenų audinio mėginys – biopsija. Galutinė steatohepatito stadija yra kepenų cirozė, tokiu atveju jos priežasties atsekti dažnai ir nebėra įmanoma.

Pagal japonų duomenis, nealkoholinio hepatito sąlygotas kepenų vėžys sudaro apie 5 proc. visų kepenų vėžio atvejų ir šie skaičiai didėja. Nerimą kelia faktas, jog nuo 10 iki 75 proc. atvejų kepenų vėžys išsivysto dar nesant cirozės, tai yra pradinėse hepatito stadijose.

Pasiskirstę nevienodai

Gydytojas gastroenterologas Žilvinas Šukys „Vakarų Lietuvos medicinoje“ paaiškino, jog skirtinguose žemynuose kepenų vėžio faktoriai pasiskirstę nevienodai.

„Japonijoje, Azijos žemyne dominuoja virusinis hepatitas C, išplitęs po 2-ojo pasaulinio karo per kraujo transfuzijas. Ten ir pasireiškia didžioji banga hepatocininės karcinomos, kuri susijusi su hepatitu C, bet  ji slūgsta. Afrikoje ir Azijoje dominuoja virusinis hepatitas B, kaip pagrindinis  hepatocininės karcinomos etiologinis  faktorius.   O Amerikoje ir Europoj – ir hepatitas C, šiek tiek – hepatitas B, bet į pirmą vietą, kaip vėžio rizikos faktorius, išeina alkoholinė kepenų liga. Alkoholinę kepenų ligą sudaro alkoholinės kilmės kepenų suriebėjimas, alkoholinės kilmės riebalinis hepatitas, ir alkoholinės kilmės fibrozė ir cirozė. Lietuvoje šie faktoriai užima pirmą vietą“,  - vardijo gydytojas.

Jo pateiktais duomenimis, pastarąjį dešimtmetį alkoholinės ir nealkoholinės kilmės kepenų suriebėjimas kepenų cirozės atsiradimo faktorių eilėje užima trečią po virusinių hepatitų C ir B.

Rizikos sąraše – antsvoris

Anot Ž. Šukio, nealkoholinės kilmės kepenų suriebėjimą sąlygoja metabolinis sindromas, antsvoris, skydliaukės, paraskydinės liaukos ligos, cukrinis diabetas.  Antsvorio pagrindinės priežastys - persivalgymas, fizinio aktyvumo stoka, greitojo maisto vartojimas.

Jei žmogus serga kepenų ciroze, siekiant laiku diagnozuoti vėžį, dukart per metus jam atliekamas ultragarsinis tyrimas, o radus mazginį darinį tiriamas vėžio žymuo alfasetoproteinas. Jei žmogus serga hepatitu C, jis sekamas pagal atskiras rekomendacijas.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Hashimoto E et al. Hepatocellular carcinoma in non-alcoholic steatohepatitis: Growing evidence of an epidemic? Hep Res. 2012, Vol 42, 1, 1-14.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų