Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Kavos mėgėjos gimdo vėliau ir mažesnius vaikus

vlmedicina.lt | 2013-02-26 00:02:16

Naujausi duomenys apie tai, kad kava gali būti nuostabus vaistas, atrodo, nėščiosioms netinka. Ekspertai teigia, kad nėščiosios turi riboti kofeino kiekį. Kava ir kiti kofeino turintys gėrimai pailgina nėštumo laiką ir padidina šansą pagimdyti mažesnio svorio naujagimį.

Kava
Jolitos Čiukšytės nuotr.

Kofeinas veikia, bet dar neaišku, kaip

Švedų mokslininkai vertino įvairių produktų, turinčių kofeino, poveikį nėščiosioms: naujagimių svoriui bei nėštumo trukmei. Tyrimui buvo naudojama 60 tūkst. nėščiųjų duomenų bazė, apskaičiuojamas kofeino kiekis kavoje, arbatoje, energiniuose gėrimuose ir maisto produktuose, turinčiuose kakavos ( desertai ir šokoladas).

Rezultatai parodė, kad pagrindinis kofeino šaltinis yra kava. Moterys, geriančios arbatą ar smaližiaujančios šokoladu, kofeino per dieną suvartoja mažiau. Mayo klinikos (JAV) duomenimis, vienas puodelis amerikietiškos kavos turi beveik 95 – 200 mg kofeino. Puodelyje arbatos ar gabalėlyje šokolado yra apie 35 mg kofeino.

Kofeinas, nepriklausomai nuo šaltinio, didina mažesnio svorio naujagimio riziką. Pavyzdžiui, kiekvienas 100 miligramų kofeino per dieną sumažina vaisiaus svorį beveik viena uncija (28,36 gramo). 200 – 300 mg kofeino per dieną padidina vaisiaus hipotrofijos (augimo atsilikimas) atvejų skaičių, lyginant su vartojančiomis  0 – 50 mg  kofeino per dieną.

Be to, kiekvienas 100 mg kofeino per dieną pailgina nėštumo laiką 5 valandomis. Ilgesniam  nėštumui ypač turi įtakos kavos kofeinas, nes jį vartojant nėštumas papildomai pailgėja dar aštuoniomis valandomis.

Kodėl kofeinas veikia vaisiaus augimą ir nėštumo trukmę, kol kas nėra aišku. Manoma, kad kofeinas, praėjęs placentos barjerą, yra nemetabolizuojamas ir veikia vaisiaus augimo faktorius. Nėštumo trukmei įtakos gali turėti ne vien kofeinas, bet ir kiti produktai, esantys kavoje.

Tyrimas paneigė duomenis apie tai, kad kava skatina priešlaikinius gimdymus. Moterys turi riboti kofeino kiekį nėštumo metu. PSO rekomenduoja ne daugiau kaip 300 mg, amerikiečiai - 200 mg kofeino, kas prilygtų dviem mažiems kavos puodeliams, per dieną.

Eglė Kliukaitė
Eglė Kliukaitė. Asmeninio archyvo nuotr.

Puodelis kavos per dieną nepakenks

„Vienas mažas puodelis kavos per dieną nepakenks ir nėščiajai“, - įsitikinusi Vilniaus dietologijos centro gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė. Tačiau ji rekomenduotų geriau kavą keisti žaliąja arbata, kuri taip pat turi kofeino.

Jos nuomone, kava, jei geriama saikingai, žmogaus organizmui gali duoti ir  naudos. Gausiai geriama kava -  keturi ar daugiau puodelių per dieną – gali padidinti arterinį  kraujospūdį. Tiems, kuriems kraujospūdis per žemas, saikingai geriama kava net rekomenduojama.

„Kava yra antioksidantų šaltinis, yra duomenų, kad ją naudinga gerti sergant kepenų ligomis“, - gerąsias šio daugelio mėgstamo gėrimo savybes vardijo dietologė.

Tačiau jei padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujuje, nerekomenduojama gerti kavą su tirščiais – tik perleistą per filtrus.

Kavos mėgėjams žinotina, kad šis gėrimas, vartojamas be cukraus ar užkandžio, padidina alkį. Be to, - priminė dietologė, - jis turi diuretinį poveikį, todėl geriant kavą reikia papildyti organizmą skysčiais – puodeliui kavos stiklinė vandens.

„Kava ir arbata mažina geležies pasisavinimą. Tie, kurie vartoja geležies preparatus ar valgo geležies turtingą maistą, kavą turėtų gerti atskirai, tarpais tarp valgymų“, - dar vieną taisyklę priminė E. Kliukaitė.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Verena Sengpiel, and all “Maternal caffeine intake during pregnancy is associated with birth weight but not with gestational length: results from a large prospective observational cohort study”, BMC Medicine 2013, doi:10.1186/1741-7015-11-42

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Ar visada sportas – sveikata? Kokios rizikos kyla sportuojantiems intensyviau
Intensyviai sportuojančių žmonių organizmas susiduria su neįprastai dideliu fiziniu krūviu, skirtingai nuo tų, kurie tie...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų