Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Kaune daugėja meningokokinės infekcijos atvejų

vlmedicina.lt | 2014-05-15 17:38:24

Š. m. gegužės 12-14 dienomis iš Kauno miesto asmens sveikatos priežiūros įstaigų gauti trys pranešimai apie įtariamus meningokokinės infekcijos atvejus. Du iš jų diagnozuoti Kauno miesto gyventojams: 9 mėn. berniukui ir 25 m. amžiaus merginai, bei vienas įtariamas atvejis - 2 m. amžiaus mergaitei iš Kauno rajono. Visi ligoniai hospitalizuoti, paimti tiriamosios medžiagos (kraujo, likvoro) mėginiai meningokokinės infekcijos diagnozei patvirtinti. Atliekant židinių epidemiologinius tyrimus nustatyta, kad atvejai tarpusavyje epidemiologiškai, vietos ir laiko atžvilgiu, nesusiję.

Epidemija
© Fotolia.com

Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rima Bagdonavičiūtė primena, kad meningokokinė infekcija, tai – ūmi bakterinė, oro lašeliniu būdu plintanti infekcija, kurią sukelia bakterija Neisseria meningitidis.

Vienintelis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis įvairiomis formomis meningokokine infekcija bei bakterijų nešiotojai. Sergantis žmogus yra gerokai pavojingesnis negu bakterijų nešiotojas. Į aplinką meningokokai išsiskiria su smulkiausiais seilių lašeliais kalbant, kosint arba čiaudint. Imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus.

Meningokokine infekcija serga įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai vaikai, ypač jaunesni nei 5 m. ir paaugliai. Susirgimai šia liga dažnesni rudens – žiemos – pavasario mėnesiais.

Ligos slaptasis periodas trunka nuo vienos iki dešimties dienų, dažniausiai apie 3–4 d.

Meningokokinės infekcijos ankstyvieji ligos požymiai yra nespecifiniai ir panašūs į virusinę infekciją, tačiau jai progresuojant prasideda karščiavimas, stiprūs galvos skausmai, pykinimas, vėmimas, sprando raumenų nelankstumas ir atsiranda šiai infekcijai būdingas hemoraginis (kraujas iš kapiliarų patenka į aplinkinius audinius, susidaro tarsi nedidelės kraujosruvos) kūno bėrimas – požymis, skiriantis ją nuo kitų bėrimu pasireiškiančių ligų.

Meningokokinės infekcijos profilaktikai būtinas kompleksinis visų galimų prevencinių priemonių naudojimas.

Meningokokinės infekcijos profilaktinės priemonės:

Susirgusiojo izoliacija. Nustačius arba įtarus susirgimą meningokokine infekcija, sergantysis izoliuojamas iki 24 val. nuo antibiotikų vartojimo pradžios. Praėjus šiam laikotarpiui, sergantysis tampa nepavojingas aplinkiniams.

Artimą sąlytį su meningokokine infekcija sirgusiu ligoniu turėjusiems asmenims – šeimos nariams, asmenims, gyvenantiems ir miegantiems toje pačioje patalpoje (kareivinėse, globos namuose ir kt.), kitiems asmenims, turėjusiems artimą sąlytį (bučiniai, kontaktas su seilėmis, valgymas iš bendrų indų, naudojimasis susirgusiojo dantų šepetuku, gaivinimas „burna į burną“, intubacija ir kt.), klasės suolo draugams ir kitiems artimai bendraujantiems, ikimokyklinėje vaikų įstaigoje artimą sąlytį turėjusiems vaikams – rekomenduojama profilaktika:

Antimikrobinė chemoprofilaktika skiriama asmenims, kurie turėjo glaudų sąlytį su ligoniu 7 dienų laikotarpiu iki pirmųjų ligos simptomų, kol jam dar nebuvo skirti antibiotikai arba nuo jų vartojimo pradžios buvo praėję mažiau kaip 24 val. Ikimokyklinėje vaikų įstaigoje, jei per 4 savaites toje pačioje grupėje išaiškinamas antrasis atvejis, chemoprofilaktika rekomenduojama visiems tą pačią grupę lankantiems vaikams ir įstaigos personalui. Dėl antibiotikų paskyrimo būtina nedelsiant kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kurią esate pasirinkęs. Jei yra praėję 10 ar daugiau dienų nuo kontakto su susirgusiuoju, antibiotikai neskiriami.

Patariama 10 dienų po paskutinio kontakto su susirgusiuoju stebėti sveikatos būklę (kasdien matuoti kūno temperatūrą). Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams (stipriam galvos skausmui, sprando nelankstumui, vėmimui, hemoraginiam odos bėrimui) būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Nosiaryklės mėginių bakteriologiniai tyrimai sąlytį turėjusiems asmenims nėra tikslingi ir nerekomenduojami. Vakcinacija sąlytį turėjusiems asmenims nerekomenduojama.

Aplinkos valymas. Patalpų dezinfekcija nerekomenduojama (meningokokai aplinkoje greitai žūsta: +10ºC temperatūroje jie žūsta per 2 val.; +50ºC – per 5 min., ultravioletiniai spinduliai sukėlėją sunaikina nedelsiant). Tačiau būtina užtikrinti tinkamą patalpų valymą ir vėdinimą, ypač jei jose gyvena ar dirba daug žmonių.

Skiepijimas:

Keliautojų skiepijimas. Lietuvoje meningokokinės vakcinos skiepijimas rekomenduojamas asmenims, vykstantiems į didelės meningokokinės infekcijos (toliau – MI) rizikos šalis. Lietuvoje galima pasiskiepyti polisacharidine vakcina nuo MI A ir C bei konjuguotomis vakcinomis nuo MI A, C, W 135 ir Y bei C serologinių grupių.

Rizikos grupių skiepijimas. Šioms grupėms priskiriami vaikai/paaugliai, asmenys sergantys lėtinėmis ligomis (turintiems funkcinę ir anatominę aspleniją (blužnies nebuvimas)). Vakcina nuo B grupės meningokokų (rDNR, komponentinė, absorbuota) Europos vaistų agentūroje registruota 2013 m. sausio 14 d.

Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kauno visuomenės sveikatos centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų