Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Kasmet 77 tūkst. europiečių suserga pernešėjų sukeliamomis ligomis

vlmedicina.lt | 2014-04-04 09:53:28

Žmonėms, gyvenantiems Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) Europos regione, nepavyksta išvengti ligų, kurias perneša įvairūs užkrato nešiotojai. Pasaulinę sveikatos dieną, 2014 m. balandžio 7 d., PSO kviečia kiekvieną saugoti save nuo pernešėjų sukeliamų ligų.

Uodas
© Fotolia.com

Per dešimtį metų nuo 1990 m. iki 2010 m. uodai, moskitai ir erkės užkrėtė daugiau kaip 1,5 milijono europiečių.

Egzotinių ligų, tokių kaip čikungunija, protrūkiai dabar registruojami PSO Europos regione.

Vėl atsinaujino vietinio perdavimo dengės karštinės atvejai, kurie daugiau kaip šešiasdešimt metų Europoje nebuvo registruojami.

Nepaisant greitos pažangos išnaikinant vietiniu būdu perduodamą maliariją, pastaraisiais metais registruojami vietiniai protrūkiai, o įvežtinės maliarijos atvejų skaičius vis dar didelis.

Poveikis sveikatai ir geografinis paplitimas kai kurių Europos regione seniai žinomų ligų, tokių kaip leišmaniozė ir Laimo liga, didėja.

„Europos regione stebimi aiškūs perspėjimo signalai, kad pernešėjų sukeliamos ligos gali ateityje plisti ir jų daugės. Globalios kelionės ir prekyba bei didėjanti urbanizacija Europoje ir besikeičiantys orai, prisideda prie šio reiškinio plitimo“, - sako PSO Europos regiono biuro direktorė Zsuzsanna Jakab. „Istorija rodo, kad kai pastangos perspėti ir kontroliuoti plitimą yra tikslingos ir ryžtingos, mes galime stabdyti ar net atsikratyti kai kurių ligų. Kitu atveju, jos (ligos) gali grįžti ir vėl kelti riziką Europos gyventojams. Mes turime išlikti budrūs ir stiprinti apsaugą“.

Uodų sukeliamų ligų grėsmė

Keliautojai, grįžtantys iš šalių, kuriose tam tikros ligos yra plačiai paplitusios, atveža maliariją, dengę ir čikunguniją į Europos regioną.

Nors dauguma europiečių mano, kad maliarija jų nepasieks, 2013 m. Europoje buvo registruoti 5 000 atvežtinių atvejų. Priešingai, vietiniu būdu sukeliamos maliarijos atvejų žymiai sumažėjo nuo 90 712 atvejų 1995 m. iki 37 atvejų 2013 m. Atvežtiniai atvejai ir pastarųjų metų protrūkiai rodo maliarijos potencialą vėl įsikurti anksčiau laisvose nuo maliarijos teritorijose, ir apsunkina Europos regiono tikslą eliminuoti ligą iki 2015 m.

Globalizacija, didėjančios prekybos ir kelionių apimtys, besitęsianti urbanizacija ir aplinkos bei klimato kaita prisidėjo prie uodų rūšies Aedes – dengės karštinės ir čikungunijos – atsiradimo ir įsikūrimo PSO Europos regione. Ten kur šie įvežtiniai uodai prigijo ar vėl įsikūrė yra rizika, kad ligos pradės plisti jau nuo Europoje savo gyvavimą pradėjusių pernešėjų.

Dengės karštinės protrūkio grėsmė dabar jau yra ir Europoje; 2010 m. pirmą kartą buvo registruoti vietinių pernešėjų sukelti atvejai Prancūzijoje ir Kroatijoje, o įvežtiniai atvejai registruojami trijose kitose Europos šalyse. 2012 m. pirmasis dengės protrūkis registruotas Madeiros saloje, Portugalijoje, kai buvo nustatyta 2 000 atvejų. Pirmąjį čikungunijos protrūkį Europoje, uodai sukėlė Italijoje 2007 m., kai buvo registruota beveik 200 atvejų.

Trys pernešėjų ir ligos kontrolės etapai

Pernešėjų priežiūra ir kontrolė bei ankstyva atvejų diagnostika yra gyvybiškai svarbi siekiant išvengti uodų įvežimo ir įsikūrimo, jų platinamų ligų plitimo. Išskiriami trys pagrindiniai kontrolės etapai:

1. Užkrato pernešėjų kontrolė, reiškianti, kad bus išvengiama pernešėjų įvežimo, įsikūrimo ir plitimo,

taip pat bus užtikrintas ankstyvas jų aptikimas ir plitimo stabdymas. Informacijos apie galimą riziką skleidimas ir visuomenės sutelkimas yra esminiai veiksniai.

2. Ligų prevencija. Tose teritorijose, kuriose pernešėjai vis tik įsikuria, būtina imtis invazinių uodų, erkių ar moskitų stebėsenos ir kontrolės priemonių, kurios būtų koordinuojamos su susijusių ligų stebėsena, siekiant išvengti protrūkių.

3. Plitimo ribojimas. Siekiant išvengti didelių protrūkių, ypač teritorijose, kuriose tai yra nauja grėsmė, būtina užtikrinti visuomenės mokymą, sveikatos priežiūros specialistų supratimą, tinkamus laboratorijų pajėgumus pernešėjų sukeliamų ligų ankstyvai diagnostikai ir efektyviam gydymui.

Bendra Europos strategija kovai su uodų pernešamomis ligomis

2013 m. rudenį Europos šalys pritarė naują septynerių metų Europos regiono strategiją[1], kuria siekiama tobulinti invazinių uodų stebėseną ir kontrolę bei vėl atsirandančių ligu prevenciją ir kontrolę. PSO Europos regiono biuras, kartu su partneriais – be kitų ir Europos Komisija, Europos uodų kontrolės asociacija ir Europos ligu prevencijos ir kontrolės centru – dirba, kad pagerintų supratimą apie problemą ir padėtų šalims ją spręsti.

„Europos regiono biuro kvietimas imtis veiksmų yra labai savalaikis, atsižvelgiant į Europos regiono didėjantį pažeidžiamumą, iš dalies susijusį su padažnėjusiomis kelionėmis ir tarptautine prekyba bei oro temperatūros šiltėjimu ir ekstremaliais meteorologiniais reiškiniais, kurie pagrindžia didėjantį rūpestį dėl visuomenės sveikatos ir tarpvalstybinį vėl atsirandančių uodų sukeliamų ligu pobūdį“,- pažymi Guénaël Rodier, PSO Europos regiono biuro Užkrečiamųjų ligų, sveikatos saugos ir aplinkos departamento direktorius. „Europos regiono strategija suteikia sprendimų priėmėjams aiškią informaciją apie esamas ir dėl Aedes uodų kylančias grėsmes, padedančią šalims parengti arba atnaujinti savo planus, suderinti galimą atsaką ir koordinuoti tarpvalstybinius veiksmus“.

Strategijoje ypatingas dėmesys skiriamas sveikatos priežiūros specialistų dalyvavimui diagnozuojant ir gydant naujas ligas bei visuomenės paskatinimui fiksuoti naujų uodų rūšių atsiradimą, namų aplinką padaryti netinkamą uodų išgyvenimui ir apsaugoti save nuo vabzdžių įkandimų.

Papildoma informacija

Pasaulinė sveikatos diena kasmet švenčiama balandžio 7 d. pažymint PSO įkūrimą 1948 m. Kiekvienais metais pasirenkama tema, susijusi su svarbia visuomenės sveikatos problema. Pasaulinė sveikatos diena sudaro galimybę kiekvienam žmogui ir bendruomenei dalyvauti veiklose siekiant geresnės sveikatos. 2014 m. metų tema yra pernešėjų sukeliamos ligos.

PSO yra Jungtinių Tautų agentūra, atsakinga už žmogaus sveikata. PSO Europos regiono biuras yra vienas iš šešių regioninių biurų įsikūręs Kopenhagoje, Danija. Jis dirba 53 šalims, kurių teritorijos driekiasi nuo Atlanto iki Ramiojo vandenyno, o jose gyvena beveik 900 milijonų gyventojų.

PSO Europos regiono biuro internetinėje svetainėje galima rasti duomenų ir faktų apie pernešėjų sukeliamas ligas ir daugiau informacijos.

ulac.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų