Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Kas antras mūsų kraštietis savo organizmą „sudėvėjęs“ per daug(2)

2011-10-13 23:45:35

Praėjusį savaitgalį vykusioje parodoje "Grožis ir sveikata" Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras (VSB) kartu su „Vakarų Lietuvos medicina“ visiems to pageidaujantiems atliko kūno masės analizę. Ant specialių svarstyklių per dvi dienas užlipo beveik du šimtai savo sveikata besidominčių mūsų tautiečių.

"Jei valgyčiau tiek, kiek man rekomenduojama, kelnių nebeužsisegčiau", - sakė D. Kepenis. Genovaitės Privedienės nuotr.

Vertino kūno sudėtį

Kūno masės analizatorius (taip vadinasi šis specialus prietaisas) parodė, kas antras mūsų tautietis turi rūpesčių dėl antsvorio. Deja, realybė gal ir dar skaudesnė, nes ne vienas apkūnus vyras ar moteris tiesiog neišdrįso užlipti ant kūno masės analizatoriaus svarstyklių. Prietaisas parodė ne tik žmogaus kūno svorį, bet ir procentinę riebalų bei raumenų išraišką, pažymėdamas tiek perteklių, tiek trūkumą.

"Daugelis žmonių dažnai žiūri į svarstyklių parodymus, tačiau paprastos svarstyklės neparodo santykio tarp riebalų ir raumenų. Jei sportuojant priaugama svorio, tai galvojama, kad tai raumenų augimo rezultatas, jei jo netenkama - nykstantys riebalai. Ypač tuo įsitikinusios moterys, bet prieš pradedant sportuoti ar laikytis dietos, siekiant mažinti kūno svorį, visų pirma reikalinga įvertinti kūno sudėtį", - aiškinama Klaipėdos miesto VSB anketoje, kuri buvo įteikta kiekvienam, atlikusiam savo kūno analizę.

O šio tyrimo kulminacija - biologinio kūno amžiaus (BA) nustatymas. Prietaisas esamą kūno sudėtį palygino su idealia būkle, įskaitydamas ir amžių, ir lytį. VSB direktorės pavaduotoja Ineta Pačiauskaitė "Vakarų Lietuvos medicinai" pasakojo, jog paprastai antsvorio turinčių vyrų ir moterų didesnis ir BA. "O visų, kurių rodikliai buvo idealūs, biologinis amžius arba atitiko realų, arba metais dvejais buvo mažesnis", - pasakojo sveikatos specialistė.

D. Kepenis "sutaupė" 6 metus

Vienas pirmųjų kūno masės analizatoriaus analizei atsidavė Sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis. "Pažiūrėsiu, ar prietaisas geras", - prieš audamasis batus juokėsi sveikuolis. Kadangi kompiuterinė analizė nustatė, jog šešiasdešimtmetis D. Kepenis "sutaupė" šešerius metus, šis su šypsena pripažino: "Neblogas aparatas, bet jei valgyčiau tiek, kiek man rekomenduojama, kelnių nebeužsisegčiau". Mat kūno masės analizatoriaus rekomendacijomis, sveikuolių vadovas galėtų šiek tiek viršyti ir 2 tūkst. kalorijų per dieną, bet, paaiškėjo, jis į burną įsideda tik tiek, kiek pakanka gyvybinėms funkcijoms palaikyti - vidutiniškai 1500 kcal. "O dar aš ne tik sėdžiu prie stalo, bet ir bent po tris valandas kasdien bėgioju, - pabrėžė pašnekovas. - Tiesiog mano organizmas labai racionaliai naudoja maistines medžiagas".

Kaip sveikuolis vertina tokį tyrimą ir jo naudą sveikatai bei ką patartų kitiems, taip pat norintiems atjaunėti? "Žinoma, tai ekspresinis tyrimas, bet sveiko gyvenimo pradžiai jo pakanka. O patariu tiesiog atvažiuoti į sveikatos mokyklą, bet kelis apibendrintus patarimus galiu pateikti ir dabar - kasdien pasidėti kilogramą daržovių - 50 kcal, 100 g sausų kruopų - 300 kcal, dar porą riekių duonos, galite užsitepti ir gabaliuką sviesto, bet kalorijų kiekis išaugs. Tai kasdienė maisto norma, ir ją atsidėti reikia tam, kad iš tiesų žinotumėte, kiek suvalgote. Žinoma, kruopas išsivirkite ir gerkite daug vandens. Jei praalkote - irgi gerkite, nepulkite tuoj valgyti. Vanduo malšina alkio jausmą, -  savo patirtimi nemokamai dalijosi sveikuolių vadovas. - Dar reikia anksčiau atsikelti ir ryte pabėgioti".

Baigdamas pokalbį D. Kepenis pašmaikštavo: "Jei būčiau nusimovęs kelnes, dar metais būčiau jaunesnis".

Jaunesnis dešimtmečiu

Tiesa, gerokai už sveikuolių prezidentą vyresnis vienas senolis net ir su visais drabužiais parodė geresnius savo sveikatos duomenis. 67-erių metų pensininko, - atskleidė kūno masės analizatorius, -biologinis amžius net 10 metų mažesnis, nei įrašyta jo pase. "Tai buvo geriausias šių dviejų dienų rezultatas, - "Vakarų Lietuvos medicinai" sakė I. Pačiauskaitė. - Šis vyras nėra sveikuolis ar vegetaras, bet žiūri, ką ir kiek valgo, niekada nepersivalgo. Sakė, jog  kartkartėmis pasidaro iškrovos dienas bei kasdien mankštinasi".

Sveikatos specialistė pabrėžė, kad kiekvienas, kurio sveikatos rodikliai buvo idealūs, paklausti atsakė, jog vienaip ar kitaip sportuojantys - ar bėgiojantys, ar reguliariai atliekantys rytinę mankštą, ar lankantys baseiną. Tai nepriklausė nuo amžiaus - fiziškai aktyvių pasitaikė ir  penkiasdešimtmečių, ir jau minėtas senolis, vos už trejų metų švęsiantis 70-metį. "Daugelis žmonių, ypač moterys, labai stebėjosi, negalėdami patikėti, kad tiek nedaug pastangų pakanka sveikatai ir idealiam svoriui palaikyti", - pasakojo I. Pačiauskaitė.

Per dvi parodos dienas kūno sudėtį išsityrė 188 lankytojai. Genovaitės Privedienės nuotr.

Išsityrė 188

Apibendrindama dviejų dienų darbą Klaipėdos miesto VSB direktorės pavaduotoja pasakojo, kad pirmąją parodos dieną buvo "išanalizuotas" 71 vartotojas, antrąją - 116. "Dažniausios problemos - vyresnio amžiaus žmonių sukauptas per didelis pilvo riebalų sluoksnis, net 60 proc. jų yra viršiję normą. Tokiu atveju jų ir biologinis amžius didesnis. O nesulaukusių 40 metų biologinis amžius  paprastai yra toks, koks įrašytas pase, arba kiek mažesnis", - pasakojo I. Pačiauskaitė.

Pasitaikė, nors ir nedaug - 5-7 proc. visų, per mažo svorio atvejų. Paaiškėjo, su tokia problema dažniausiai susiduria jaunos panelės, ne vyresnės nei 27 metų.

O koks rodiklis blogiausias? "Vienai moteriai mūsų prietaisas nustatė šešeriais metais didesnį biologinį amžių. Jos 89 kg svorio didžiąją dalį sudaro riebalai, bet vis tiek noriu pasidžiaugti, kad koks ketvirtadalis moterų, vyresnių nei 50 metų, rūpinasi savo sveikata ir reguliariai sportuoja, kreipia dėmesį į maistą. Kita vertus, buvo nemažai tokių, kurios tiesiog bijojo lipti ant svarstyklių, nors problemos matomos plika akimi".

Raumenys vartoja kalorijas

Kūno masės analizatorius ne tik nustato žmogaus svorį bei riebalų ir raumenų santykį, bet ir bazinę medžiagų apykaitą, tai yra kalorijų kiekį, reikalingą kūno gyvybinėms funkcijoms palaikyti (širdies, skrandžio, smegenų veiklai, nervų transmisijai, kvėpavimui ir t. t.). Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, bazinė medžiagų apykaita yra proporcinga raumenų masei, nes riebalai tiekia kalorijas, gaminančias energiją, o raumenys vartoja kalorijas. Taigi net esant tokiam pat svoriui medžiagų apykaita gali padidėti, jei padidėja raumenų masė.

Kūno masės analizė buvo ypač naudinga, kad ne tik įvertino esamą padėtį, bet ir pateikė rekomendacijas. Jei žmogaus rodikliai idealūs, nedideliame ekrane pasirodydavo angliškas užrašas, skelbiantis tik viena - pakanka palaikyti įprastą fizinę būklę bei neviršyti rekomenduojamo kalorijų kiekio per parą. Jei rezultatai buvo liūdnesni, kompiuteris prietaise akimirksniu apskaičiuodavo ne tik maksimalią bei minimalią dienos kalorijų normas, bet ir fizinio krūvio trukmę bei dažnį, reikalingą numesti ar priaugti atitinkamam svoriui. Analizatorius apskaičiuodavo ir laiką, per kurį, laikantis jo rekomendacijų, pasiektinas laukiamas rezultatas.

Visuomenės sveikatos biuro specialistai atkreipia dėmesį, kad riebalų susikaupimas juosmens ir pilvo sritje kelia grėsmę sveikatai, nes yra susijęs su medžiagų apykaitos sutrikimais, padidėjusia rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu. Todėl I. Pačiauskaitė rekomenduoja kiekvienam, kurio pilvo riebalų lygis viršija normas, kreiptis į medikus ir pasitikrinti cholesterolio kiekį kraujuje.

Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų