Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Karščius lydi peršalimo ligos, sukeltos skersvėjų, temperatūrų svyravimų

2012-07-13 10:11:14

Įsisiūbavus vasariškiems karščiams, specialistai poilsiautojus perspėja saugotis saulės. Pernelyg aukšta aplinkos temperatūra yra žalinga žmonių sveikatai. O bandant atsivėsinti, neretai susergama peršalimo ligomis.

Specialistai pataria saugotis saulės

Kaip teigia vietiniai gydytojai, palangiškiai yra pratę prie karščių pajūryje ir žino, kaip elgtis. Kur kas neatsargesni yra atvykėliai, kurie per atostogas nori pasinaudoti saulės voniomis kuo daugiau.

Pavojingos valandos

Perkaisti galima ne tik ilsintis pajūryje, bet ir sportuojant ar intensyviai dirbant.

„Bloga gali pasidaryti ilgai būnant karštoje aplinkoje, kur mažiau gryno oro, tarkime, automobilyje”, – teigė Palangos savivaldybės gydytoja Irma Babičaitė.

Ji patarė gerti daug negazuoto paprasto vandens, rengtis plonais šviesiais drabužiais, stengtis dažniau būti pavėsyje. Įsigyti apsaugos priemonių nuo deginimosi saulėje.

Pasak jos, geriausiai degintis iki 11 valandos ryto ir po pietų, pavyzdžiui, nuo15 valandos, nes tada saulė nėra tokia kenksminga.

Nereikia pamiršti ir kuo mažiau piktnaudžiauti alkoholiu.

Svarbus vanduo

Palangos pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Egidijus Rimkus pasakojo, kad per karščius neretai susergama peršalimo ligomis.

„Peršalimo ligos atsiranda nuo didelių skersvėjų. Taip pat, jei iš karštos vietos pereinama į šaltą patalpą. Tada prasideda ligos – pakyla temperatūra, žmogus pradeda karščiuoti, skauda gerklę, sukyla angina“, – vardino gydytojas.

Žmogus gali sau padėti gerdamas daug vandens bei vartodamas vaistus temperatūrai numušti.

Tačiau sunegalavus vaikui iki vienerių metų ar garbaus amžiaus žmogui, anot pašnekovo, geriau būtų kreiptis į medikus.

Karščių tipai

Veikiant karščiui, žmogaus organizmas turi sunkiai dirbti, normalios kūno temperatūros palaikymui. Dažniausiai normali kūno temperatūra yra palaikoma prakaituojant, tačiau kartais to nepakanka, termoreguliacijos sistema perkraunama, ir kūno temperatūra ima sparčiai kilti. Normalią termoreguliacijos veiklą trikdo per didelė aplinkos drėgmė, senyvas amžius, karščiavimas, skysčių netekimas, širdies ligos, sutrikusi kraujotaka, alkoholio vartojimas, kai kurie vaistai ir taip toliau.

Specialistai nurodo, kad aplinkos temperatūra iki 30 laipsnių šilumos yra sąlyginai komfortabili, daugiau nei 34 laipsniai šilumos – ekstremali, daugiau nei 38 laipsniai šilumos – žalinga sveikatai, o daugiau nei 42 laipsniai šilumos – pavojinga.

Ekstremalus karštis veikia iš lėto, ir pavojus sveikatai dažnai išryškėja, kai padėti jau per vėlu – labai aukšta kūno temperatūra gali pakenkti smegenims ir kitiems gyvybiškai svarbiems organams.

Dėmesys mažiesiems

Ypač nuo saulės reikia saugoti mažuosius. Nudegimai vaikystėje gali atsiliepti vėlesniame amžiuje. Taip pat padidėja rizika vystytis įvairioms odos ligoms. Geriausia apsauga nuo saulės yra kepurė ir drabužiai. Vyresnius kaip 6 mėn. amžiaus vaikus taip pat galima saugoti naudojant kosmetines apsaugos nuo saulės priemones. Kūdikiai iki 6 mėnesių turi būti apsaugoti vengiant tiesioginių saulės spindulių, kadangi jų odoje nėra melanino, apsaugančio gilesnius odos sluoksnius.

Saugant vaikus nuo ultravioletinių spindulių poveikio,

reikėtų kruopščiai parinkti drabužėlius, kad vaikui nebūtų karšta ir jie patikimai dengtų visą kūną; ant vežimėlių naudoti apsauginius gaubtus, skėčius; vengti vidurdienio pasivaikščiojimų; kai saulė yra aktyviausia stengtis ilgiau būti pavėsyje; naudojant kosmetines apsaugos nuo saulės priemones, būtina atidžiai perskaityti gamintojo nurodytus įspėjimus.

Saulės ir karščio poveikis:

Saulės nudegimas;

Perkaitimas;

Mėšlungis;

Šilumos (saulės) smūgis.

Siekiant išvengti žalingo šilumos ir saulės poveikio, Visuomenės sveikatos centras pataria:

Saugokite odą nuo žalingo saulės spindulių poveikio, naudodami apsauginius kremus, kuriais reikia pasitepti 30 min. prieš išeinant į atvirą saulę. Odos apsauginius kremus reiktų rinktis pagal odos tipą ir apsaugos nuo saulės faktorių (SPF), kuris nurodytas ant pakuočių. SPF skaičius nurodo kiek kartų priemonė padidina saugaus buvimo saulėje laiką. Mūsų klimato juostoje rekomenduojama naudoti 15-20 SPF ultravioletinių spindulių filtrus turinčias kosmetikos priemones.

Nepalikite ilgai vienų mažamečių vaikų, senyvo amžiaus ir silpnos sveikatos žmonių automobilyje (net ir tuomet, jei visi langai atviri) – valandą išbuvus tvankiame automobilyje, gali ištikti šilumos smūgis.

Karštą dieną dažniau užsukite į patalpas, kuriose oras yra kondicionuojamas (pavyzdžiui, prekybos centrus) – bent keletą valandų per dieną pabuvus vėsioje aplinkoje, ženkliai sumažėja su perkaitimu susijusių negalavimų atsiradimo tikimybė.

Gina Kubiliūtė

palangostiltas.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų