Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Kalcis itin svarbus norint išvengti osteoporozės (1)

vlmedicina.lt | 2013-10-01 10:52:22

Kalcis yra itin svarbus menopauzę išgyvenančių moterų kaulams, o vitamino D vartojimas daugiau nei rekomenduojama norma papildomos naudos nesuteikia, parodė JAV atliktas tyrimas.

Kaulas
Algirdo Kubaičio nuotr.

„Mūsų gauti duomenys rodo, kad vitamino D papildų vartojimas daugiau nei rekomenduojama paros norma nesaugo kaulų sveikatos, tačiau kalcio papildai poveikį iš tiesų turi“, - sako tyrimui vadovavęs dr. John Aloia iš Winthrop universitetinės ligoninės Niujorko valstijoje.

Mokslininkai ištyrė 159-ių menopauzę išgyvenančių moterų kaulų formavimąsi. Naujų kaulo struktūrų susidarymas yra natūralus procesas, taip kaulai atsinaujina. Jauniems žmonėms kaulų audiniai atsinaujina nesunkiai, tačiau moterims pasiekus 30 metų, kaulų masė ima mažėti, o pasiekus menopauzę, šis procesas pagreitėja.

Kai kaulų susidarymas ima lenkti kaulų nykimą, išsivysto osteoporozė.

Tirtos moterys buvo suskirstytos į keturias grupes. Pirmojoje grupėje buvo vartojamas vitaminas D ir kalcis, antrojoje – 1200 miligramų kalcio kasdien, trečiojoje – 100 mikrogramų vitamino D, ketvirtojoje – placebas. Kaulų formavimosi rodikliai, tokie kaip priešskydinės liaukos hormonų kiekis kraujyje, buvo vertinami pusę metų.

Pastebėta, kad kalcis turėjo didžiausią teigiamą poveikį tiriamųjų kaulams, o itin dideli vitamino D kiekiai jokio poveikio kaulų formavimosi rodikliams neturėjo.

„Vitaminas D ir kalcis sąveikauja, kad slopintų kaulų nykimą sumažindami priešskydinės liaukos hormonų kiekius“, - pastebi dr. J. Aloia. Tai gali padėti moterims, kurioms trūksta vitamino D, tačiau kurios jo suvartoja rekomenduojamą paros normą, tyrimo duomenimis, dar didesni vitamino D kiekiai nesuteikia pranašumo.

Mokslininkas taip pat perspėja, kad moterys turi būti atsargios dėl pernelyg didelių kalcio kiekių šalutinio poveikio kraujagyslių sistemai, ir ragina pasikonsultuoti su gydytoju, ar pakanka su maistu gaunamo kalcio, ar reikia vartoti papildus.

Tyrimo ataskaitą paskelbė žurnalas „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism“, praneša medicalnewstoday.com.

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, rekomenduojama kalcio paros norma yra 800 miligramų, o vitamino D – 5 mikrogramai. Tačiau mokslininkai nesutaria, kiek per dieną žmogus turi gauti vitamino D.

Visai neseniai Vidurio Europos ekspertų kolegija parengė naujas vitamino D vartojimo šioje Europos dalyje rekomendacijas, kurios svyruoja nuo 10 mikrogramų kūdikiams iki 50 mikrogramų suaugusiems.

Apibendrinę turimus duomenis, mokslininkai dabar mano, kad vitamino D trūksta daugiau nei trečdaliui pasaulio gyventojų.

Tačiau JAV nacionalinio osteoporozės fondo skaičiavimais, 2020 metais pusė vyresnių nei 50 metų amerikiečių turės per mažą kaulų tankį arba sirgs osteoporoze.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų