Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Kaip lieknėti nepataria sveikatos specialistai(1)

Audrė Bartaševičiūtė | 2013-10-14 00:01:31

Ruduo ir žiema smarkiai  keičia mūsų gyvenimo būdą. Rečiau išeiname pasivaikščioti, ilgiau drybsome lovoje savaitgaliais. Apsimuturiuojame šiltais megztiniais ir mėgaujamės vakarais namie prie televizoriaus ekrano, žurnalų ar sočios vakarienės. Renkamės „sunkesnius“, riebesnius patiekalus, dažniau pasmaližiaujame saldumynais. Pavyzdžiui, rudeniškam slogučiui nuvyti išsikepame gardų sviestinį obuolių pyragą. Tokie pokyčiai atsiliepia ir mūsų kūnui – vienas kitas priaugtas kilogramas, sunkiau užsisegantys džinsai. Galiausiai ir mintys, kaip greičiau ir efektyviau to svorio nusikratyti.

Dešros
Didelių stebuklų nebūna – pirmiausia patariama sureguliuoti mitybą, atsakingai pasirinkti maisto porcijas, įsiklausyti į savo kūną ir pojūčius. Algirdo Kubaičio nuotr.

Pradedame ieškoti naujausių ir madingiausių dietų, Holivudo žvaigždžių trenerių patarimų ir pasižadame - nuo pirmadienio ar kito mėnesio pirmosios dienos šventai visko laikysimės. Visgi prieš tai pasidomėkime, ko tikrai nerekomenduoja joks sveikatinimo specialistas. Juk kai kurie lieknėjimo metodai pridaro daugiau žalos nei naudos. Ir gali rimtai sugadinti mūsų sveikatą, pabloginti savijautą.

Pasninkavimas ir kiti badavimo sinonimai

Badavimas (kai kurių žmonių skambiai vadinamas „pasninkavimu“), mažą kalorijų kiekį leidžiančios dietos ir kiti panašūs svorio metimo būdai turėtų būti atmetami pirmiausiai. Taip, staigiai sumažinamas kalorijų kiekis greičiausiai leis greitai numesti svorio, tačiau tai turi didelę kainą. Pirmiausia, sumažėja ne riebalų, o raumenų masė, organizmas netenka vandens. Po to lėtai ir po truputį pradeda nykti riebalai. Visi šie veiksniai slopina organizme vykstančius metabolinius procesus, lėtina medžiagų apykaitą. Tad kūnui prireikia daugiau kalorijų tam, kad organizmas išgyventų. Kūnas pasidaro imlesnis kalorijoms. Kas nutinka po to? Net nedaug kalorijų yra pasisavinamos maksimaliai ir riebalų kiekis organizme vėl didėja. Kitaip tariant, protingasis mūsų kūnas prisitaiko išgyventi su mažesniu kalorijų kiekiu ir tą mažą kiekį panaudoja optimaliai. Svoris po truputį gali augti vėl. Jei grįšite prie normalios mitybos ir kalorijų kiekio režimo, svoris per trumpą laikotarpį padidės dar labiau. Be to, atsiranda metabolinio sindromo rizika. Organizmas įgyja atsparumą insulinui ir prasideda visa virtinė sveikatos sutrikimų: arterinė hipertenzija, išeminė širdies liga, antrojo tipo diabetas .

Specialistai rekomenduoja didesnį nei 1400 kalorijų kiekį kasdien. Priešingu atveju nepatenkinsite net minimalių organizmo mitybinių poreikių, greitai pristigsite energijos. Taip, kaip greitai numesite svorio (pradedant raumenų masės netekimu), taip greit jis ir ataugs. O ataugs riebalų pavidalu.

Stebuklingos piliulės

Internetiniuose puslapiuose pilna pasiūlymų ir neva sveikatinimo reklamų, žadančių liekną taliją ir stulbinantį patrauklumą už keliasdešimt – kelis šimtus litų. Mažytis patarimas: jei įvairūs pažadai skamba per daug gerai, kad būtų tiesa, greičiausiai tiesos ten ir nėra. Dietinės piliulės, stebuklingi gėrimai, užsakomi internetu, vargiai bus efektyvūs ir, svarbiausia, dažnai esti nesaugūs.

Vašingtono universiteto Mitybos skyriaus direktorius Connie Diekman tvirtina, kad daugelio tokių piliulių sudėtyje yra kofeino ir diuretikų, skatinančių pasišalinti skysčius iš organizmo (natūraliai krinta ir svoris). Organizmas greičiau dehidratuoja.   Kai kurie neaiškūs gamintojai įsigudrina į savo produkciją įdėti nelegalių psichotropinių medžiagų. Šios medžiagos pradžioje kelia nuotaiką, mažina apetitą. Po truputį mažėja svoris. Tačiau vėliau įmanomos priklausomybės, įvairūs psichikos sutrikimai, galiausiai net mirtis dėl vidaus organų veiklos sutrikimo. Vien JAV per pastaruosius metus buvo keliolika atvejų, pasibaigusių mirtimi. Vartojant būtent internete įsigytus pavojingus papildus lieknėjimui.

Vaistinėse parduodami maisto papildai svoriui mesti esti saugesni, bet nebūtinai veiksmingi. Net jei gamintojas teigia, jog sudėtis natūrali, komponentų veikimas moksliškai įrodytas, tai nebūtinai tinka jums individualiai ar garantuos svorio kritimą.

Kitaip tariant, didelių stebuklų nebūna – pirmiausia sureguliuokite savo mitybą, įtraukite šviežių vaisių, daržovių ir  tada nuspręskite, ar tikrai reikia papildų.

Lieknėjimui kuriami ne tik papildai, bet ir registruoti vaistai. Dėl šių preparatų būtina pasitarti su savo gydytoju, išsiaiškinti vaistų veikimo principus, šalutinius poveikius, kontraindikacijas, pasverti visas galimas rizikas ir naudą.

Visagaliame internete plinta ir nelegalių vaistų, kurie, kaip ir papildai, dažnai turi psichotropinių medžiagų ir daug žalingų poveikių sveikatai. Didžiausi jų pavojai susiję su širdies, inkstų, plaučių  ir kitų organų funkcijos, skydliaukės sutrikimais, diabetu. Žmonės, vartoję tokius vaistus lieknėjimui, skundėsi dažnu galvos skausmu, pykčio priepuoliais, depresija. Ženkliai išauga širdies smūgio ar miokardo infarkto rizika, atsiranda pavojus išsivystyti fizinei ar psichinei priklausomybei, socialinėms bei finansinėms problemoms. Taigi  vartoti nelegalius vaistus svoriui mesti griežtai nerekomenduojama, o tuos, kuriuos galite įsigyti vaistinėse, rekomenduojama vartoti tik su gydytojo priežiūra.

Organizmas valosi ir pats

Organizmo valymas ir kolonoskopija reikalingi atliekant žarnyno tyrimus, o ne metant svorį. Po šių procedūrų svoris sumažėja tik todėl, kad išplaunamas vanduo ir išmatos. Organizmui netekti skysčių ir taip yra labai pavojinga. Be to, atsiranda elektrolitų disbalanso rizika, prarandamos gerosios žarnyno bakterijos. Gali sutrikti visa virškinimo bei šalinimo sistema. Tiesą sakant, mūsų organizmas sukurtas taip, kad pats išskirtų ir šalintų toksinus, išsivalytų. Todėl papildomas valymas yra nereikalingas ir gali sutrikdyti bendrą organizmo pusiausvyrą. Galiausiai sutriks ir paties organizmo gebėjimas detoksikuotis ir atsinaujinti. Vietoj detoksikacijos planų geriau atkreipkite dėmesį į savo mitybą. Patartina gerti daugiau skysčių ir valgyti daugiau ląstelienos turinčio maisto.

Maisto pasišalinimo skatinimas

Paprastai tariant, tai vėmimo sukėlimas ir bet kokių laisvinamųjų priemonių vartojimas. Šis nesveikas ir nesaugus elgesys sukelia ritmų sveikatos problemų ir yra pirmas žingsnis į valgymo sutrikimų išsivystymą. Skrandžio rūgštis yra labai stipri, reikalinga maistui paruošti virškinti ir absorbuoti. Skrandžio rūgštimi paveiktas maistas privalo likti skrandyje ir toliau keliauti virškinamuoju traktu žemyn, o ne būti pašalintas per stemplę ir burną atgal. Skrandžio rūgštis vemiant pažeidžia stemplės gleivinę, sukelia erozijas. Kenčia ir burnos gleivinė, ardomas dantų emalis. Padidėja virškinamojo trakto vėžio, dantų ėduonies rizika. Taip pat psichinių sutrikimų rizika, kai vėmimas tampa reguliarus.

Vėmimas ar laisvinamųjų vartojimas sukelia skysčių ir elektrolitų netekimą, todėl gali išsivystyti bendra dehidratacija, širdies nepakankamumas.

Atsakingas maisto porcijų pasirinkimas yra saugiau ir sveikiau, o jei negalite kontroliuoti valgymo režimo, nuolat kenčiate dėl persivalgymo, geriau kreipkitės į specialistus.

Sporto klubų liūtams

Besaikis treniravimasis atrodo kaip ištvermės ir valios išbandymas, sveikos gyvensenos ir tobulų linijų garantas. Tačiau realybėje yra kiek kitaip. Didelis fizinis krūvis padidina traumų, susižeidimų riziką. Kaip ir kiti nerekomenduojami lieknėjimo metodai skatina dehidrataciją, elektrolitų netekimą. Psichologiniu aspektu gali virsti į nuolat sau taikomą bausmę už valgymą.

Aukso vidurys, kurį nedvejodami rekomenduos sveikatos ir sporto specialistai, yra 30 minučių vidutinio intensyvumo kardiotreniruotės 5 kartus per savaitę arba 20 minučių intensyvaus krūvio treniruotės 3 kartus per savaitę bei po 10 minučių jėgos treniruočių 2 kartus per savaitę.

Svarbu užsiimti fizine veikla dėl įvairių sveikatos priežasčių, ne tik dėl lieknėjimo. Saikingai sportuojant mažinamas stresas, gerėja kardiovaskulinės sistemos būklė, nuotaika ir t.t.

Sveikatos priešas - nikotinas

Nors daugybę metų įvairios sveikatos apsaugos sritys linksniuoja tabako žalą sveikatai, kai kurie žmonės įsigudrina rūkymą paversti svorio metimo būdu. Ypač jaunoji karta. Iš tiesų, yra žinių apie tai, jog nikotinas pasižymi alkį slopinančiu poveikiu, bet galimos rizikos ženkliai didesnės. Rūkymas paliečia bet kurią organų sistemą: širdies bei kraujagyslių, kvėpavimo, nervų, didėja vėžio rizika. Pagrindinis ir vienintelis patarimas būtų toks – nerūkykite dėl jokių priežasčių, ypač dėl svorio metimo.

O kas būtų protingiausia, saugiausia ir sveikiausia? Pasirinkti tokią dietą ir mitybos planą, kuris kuo idealiau atitinka jūsų gyvenimo stilių ir būdą. Tam, kad galėtumėte tokio plano laikytis kuo ilgiau. Svoris būtų numetamas po truputį, per ilgą laiką ir galiausiai išlaikytumėte pastovų normalų svorį. Įsiklausykite į savo kūną, į pojūčius. Rinkitės maistą ir porcijas protingai, o į brangias, rizikingas, nepagrįstas lieknėjimo schemas net nekreipkite dėmesio. Nebijokite kreiptis į gydytojus, dietologus, savo sporto trenerius klausdami geriausio jums individualaus patarimo. Taip optimaliai suderinsite gražią, sportišką išvaizdą, gerą savijautą ir sveikatą.

Šaltiniai:

Wadden TA, Stunkard A, et al. Three year follow-up of the treatment of obesity by very low calorie diet, behavior therapy, and their combination. J Consult Clin Psych 1988;5:6:925-928.

Berg FM. Health risks associated with weight loss and obesity treatment programs. J Social Issues 1999;55:2:2770297.

https://bodywit.com/2009/extreme-diets-and-dangerous-weight-loss-tips/4/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/214571.php

https://www.patient.co.uk/health/weight-reduction-how-to-lose-weight

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų