Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Kaip išsirinkti maistingiausius kiaušinius

www.lrt.lt | 2013-08-09 11:57:14

Šiltuoju metų laiku vištų kiaušinių maistinė vertė padidėja, sako Šakių rajono ūkininkas Edvardas Gelažius. Tačiau, anot pašnekovo, rasti maistingiausių kiaušinių nėra taip paprasta: „Absoliuti dauguma prekybos centruose esančių kiaušinių yra vištų, laikomų narvuose. Deja, jos neturi galimybės palesti žolės ir pabūti saulėje, nors tai labai pakelia kiaušinio maistinę vertę“.

Višta
Jolitos Čiukšytės nuotr.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyr. veterinarijos gydytojo Jono Staniaus teigimu, kokybiškesni kiaušiniai yra iš tų ūkių, kur vištos laikomos laisvai, turi išėjimo į pievą ar pamiškę galimybę.

„90 proc. kiaušinių kokybės priklauso nuo pašarų. Vasaros sezonu vištos turi galimybę išeiti į lauką, tad pašaras tampa įvairesnis, kiaušinių maistinė vertė išauga. Labai naudinga yra žolė, kurią šaltuoju metų laiku pakeisti būtų galima nebent žolės miltais, tačiau šiais laikais jų nebėra. O saulė bei grynas oras – nepakeičiami“, – tikina E. Gelažius.

Tačiau ne visos vištos turi galimybę vasarą pasidžiaugti laisve. Dauguma pramoniniu būdu auginamų vištų yra laikomos narvuose. Tad sezoniškumas jų mitybai bei kiaušinių kokybei įtakos neturi.

Atpažinti padės ženklinimas

Vištų laikymo sąlygas galima išsiaiškinti pagal kiaušinių ženklinimą: pirmasis skaičius ant kiaušinio nusako dedeklių vištų laikymo būdą. Jei tai – vienetas, vadinasi, vištos buvo laikomos laisvos ir turėjo galimybę praturtinti savo dedamus kiaušinius vertingomis natūraliomis maistinėmis medžiagomis.

Anot J. Staniaus, lauke paprastai yra laikomos itin smulkių ūkių vištos, kurių kiaušiniai – neženklinti: „Neženklinti kiaušiniai yra iš tų ūkių, kuriuose vištų – ne daugiau kaip 50 vienetų. Tačiau šių ūkių nekontroliuoja VMVT. Stambesni ūkininkai kiaušinius privalo ženklinti, tada galima atsekti informaciją apie laikymo sąlygas“.

Mažiau nei 50 vištų auginantis ir jų kiaušinius pardavinėjantis turgavietėse ūkininkas atsakomybę už produkciją prisiima pats. Tokiu atveju vištų šėrimo ypatumai taip pat yra ūkininko sąžinės reikalas. Anot J. Staniaus, su tokiu ūkininku reikėtų bendrauti asmeniškai, išsiaiškinti, kaip jis laiko ir šeria vištas. Tuomet galima tikėtis, kad jo vištų kiaušiniai maistiniu požiūriu gali būti turtingesni ir naudingesni vartotojui.

Tačiau šiomis aplinkybėmis vartotojas rizikuoja įsigyti ir senesnių, nei teigia pardavėjas, kiaušinių. Mat nedidelį kiekį vištų auginantis ir kiaušinių parduodantis ūkininkas bus suinteresuotas parduoti kuo daugiau ir kuo brangiau. VMVT specialisto teigimu, pardavėjas gali bandyti įsiūlyti ir ilgėliau užsistovėjusius produktus.

Trūksta kokybiškų kiaušinių

Ūkininkas E. Gelažius pastebi, kad Lietuvoje kokybiškų vištų kiaušinių trūksta: „Galiu spėti, jog taip yra dėl itin didelių reikalavimų. Mažiems ūkiams keliami tokie pat reikalavimai, kaip dideliems paukštynams. Tačiau vien kiaušinių ženklinimo ir šviežumo tikrinimo įranga kainuoja 15–25 tūkst. litų. Smukliam ūkininkui tai niekuomet neatsipirks“.

Ir nors laisvai auginamų vištų dedeklių kiaušinių galima rasti prekybos centruose, anot VMVT specialisto J. Staniaus, jų rasti turgavietėse tikimybė yra didesnė. Tad jei kiaušiniai pažymėti, reikėtų atkreipti dėmesį į pirmąjį kodo skaičių, nusakantį vištų laikymo būdą, ir pasidomėti jų galiojimo data (kiaušinių galiojimo terminas – 28 dienos).

Jei kiaušiniai neženklinti, teks pasikliauti ūkininku arba bandyti atpažinti šviežią kiaušinį iš išorės požymių.

„Jei lukšto paviršius blizga, vadinasi, kiaušinis ilgai išbuvo lizde. Ypač šviežio kiaušinio lukštas yra rupus. Tačiau jei kiaušinis turi blizgesį ir nebėra grublėtas, galima įtarti, kad jis yra gerokai pastovėjęs“, – pažymi J. Stanius.

Savo ruožtu ūkininkas E. Gelažius sako, kad jei višta kiaušinius deda gūžtoje, pakrėstoje šiaudais, jos kiaušinis taip pat gali įgauti blizgesį dar tą pačią dieną toje gūžtoje apsilankius daugiau vištų. „Todėl net aš, 15 metų auginantis vištas, negalėčiau būti tikras dėl jų kiaušinių šviežumo, spręsdamas vien iš išorės požymių“, – pabrėžia ūkininkas.

Vilija Andrulevičiūtė,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: kiaušiniai
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų