Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Kad didžiosios metų šventės nevirstų tik valgymu ir gėrimu prie stalo

vlmedicina.lt | 2013-12-16 11:41:52

Pasiruošimas šventei – ne tik maisto gaminimas, bet ir namų puošimas bei tvarkymas, dovanėlių pirkimas, pakavimas. Dauguma žmonių jau dabar galvoja, kuo padengs Kūčių vakarienės stalą, kokie patiekalai bus gaminami, ką reikia nusipirkti iš anksto, kuo nustebinti svečius bei artimuosius šv. Kalėdų dienomis. Šie rūpesčiai ne vienam sukelia nereikalingą įtampą, kuri gali tapti širdies ir virškinamojo trakto negalavimų priežastimi. O kur dar Kūčių vakarienė, kurios metu pagal tradicijas reikia būtinai paragauti dvylikos patiekalų? Kalėdų dieną vėl laukia stalas su gausybe įvairiausių skanėstų, tad daugelis iš mūsų pažeidžia mitybos režimą bei taisykles ir persivalgo.

Vaišės
Algirdo Kubaičio nuotr.

Persivalgymas – ne tik skrandžio apkrova, kai prastai jaučiamės nuo per didelio maisto ir gėrimų kiekio. Jis gali išprovokuoti rimtas ligas. Persivalgius pablogėja bendra savijauta. Gali svaigti galva, pykinti, darytis silpna. Dideliam maisto kiekiui suvirškinti reikia daugiau fermentų, organizmas dėl to patiria savotišką stresą. Daugiau darbo tenka skrandžiui, kasai, kepenims, tulžies pūslei. Visi šie organai turi dirbti didesniu pajėgumu. O jeigu šie organai yra silpnesni arba apie tai, kad jie negaluoja, dar nežinote, per didelis maisto ar gėrimų kiekis gali išprovokuoti negalavimą.

Net ir kartą persivalgius, ypač jei kartu vartojamas riebus maistas ir alkoholis, gali kilti kasos uždegimas. Taip „pažadinamos“ įsisenėjusios virškinamojo trakto (skrandžio, kepenų) ligos. Kai kam ilgas švenčių maratonas, kurio metu ne vieną dieną kilnojamos taurelės, pridaro ypač didelių bėdų ir nemalonumų. Idealu būtų visai nevartoti alkoholio, tačiau esant dabartinei švenčių kultūrai tai greičiausiai nerealu. Tad kaip išvengti švenčių keliamo pavojaus sveikatai?

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja neviršyti sąlygiškai nepavojingos alkoholio ribos – dviejų standartinių alkoholinių gėrimų vienetų (1 standartinis vienetas lygus 10 gramų gryno etilo alkoholio) per dieną. 1 standartinis vienetas yra taurė (apie 100 g) vyno, 2 standartiniai vienetai – butelis (0,5 l) vidutinio stiprumo alaus.

Žmonės labai skiriasi savo organizmo ir psichikos ypatumais, todėl daug kam net ir neviršijant pavojingos ribos (2 vienetų per dieną) gali kilti problemų, ypač jeigu geriama dažnai. Moterys, jauni ir pagyvenę žmonės yra jautresni alkoholiui, todėl jiems ir 2 vienetų gali būti per daug. Jeigu nenorite visai atsisakyti alkoholio, nepamirškite šio principo: geriau mažiau negu daugiau.

Vairavimas išgėrus – net ir nedaug – visada padidina nelaimės tikimybę. Rizika auga su kiekviena taurele – neapsigaukite dėl leistinos alkoholio koncentracijos kraujyje. Jums ir kitiems bus tik geriau, jeigu tvirtai nuspręsite niekada nevairuoti išgėręs. Kiekvienam tenka atsidurti situacijoje, kai aplinkiniai ragina ar tiesiog verčia gerti. Žinokite savo galimybes ir mokėkite mandagiai, bet tvirtai pasakyti: „Ačiū, ne“. Pagrįsti savo atsisakymą galite sveikatos sumetimais, mašinos vairavimu arba tiesiog pasakyti: „Man jau pakaks“. Kultūringi žmonės gerbs jūsų sprendimą.

Žiemos švenčių laikotarpis ilgas – Kūčios, šv. Kalėdos, Naujieji metai. Dažniausiai pagaminama daug maisto ir stengiamasi suvalgyti viską, nes išmesti nesinori. O jeigu gaminant buvo nesilaikoma higienos reikalavimų, naudojami nekokybiški maisto produktai, kyla didelė rizika apsinuodyti maistu.

Štai keletas patarimų, kaip per šventes mėgautis ne tik bendravimu su artimaisiais, bet ir skaniais valgiais, gardėsiais bei gėrimais nekenkiant savo sveikatai:

Pirkdami maisto produktus švenčių stalui, būtinai atkreipkite dėmesį į galiojimo laiką, o gamindami patiekalus laikykitės pagrindinių higienos reikalavimų.

Pagrindinė taisyklė prie stalo – neprisikrauti per daug maisto į lėkštę, visko paragauti po truputį, riboti patiekalų kiekį, valgyti neskubant, mėgaujantis.

Kai pasijusite sotūs, daugiau nebevalgykite.

Rinkitės tokius patiekalus, kurių rečiau valgote kasdien. Galima atsisakyti duonos.

Sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis turėtų vengti silkės, nes nuo didelio kiekio druskos padidėja kraujo spaudimas.

Sergantieji virškinamojo trakto ligomis turėtų atsargiau valgyti patiekalus iš grybų. Grybai skrandyje virškinami net 3 valandas. Labai blogas derinys – grybai ir alkoholis: jeigu išsiskiria grybų nuodai, alkoholis sustiprina jų poveikį.

Norintieji išvengti apsinuodijimo alkoholiu, turi jausti saiką, nemaišyti įvairių rūšių svaigiųjų gėrimų.

Negerai valgyti visą vakarą ar dieną. Pasirūpinkime, kad didžiosios metų šventės nevirstų tik valgymu ir gėrimu prie stalo.

Reikia padaryti pertrauką, pavaikščioti, pastovėti, pajudėti, sugalvoti judrių žaidimų su vaikais, išeiti į gryną orą.

Likus keletui valandų iki šventinės vakarienės ar pietų patartina išgerti virškinimą gerinančios arbatos, mineralinio vandens. Sergantiems virškinamojo trakto ligomis vertėtų išgerti virškinimo fermentų. Jie pagreitina virškinimą.

Valgant patartina negerti daug skysčių, nes jie atskiedžia skrandžio sultis ir taip dar labiau apsunkina virškinimą. Gaiviaisiais gėrimais mėgaukitės praėjus šiek tiek laiko po valgio.

Pavalgius maistą geriausia nuo stalo nuimti ir padėti į šaldytuvą. Vėliau stalą vėl galima padengti.

Saldumynus patartina valgyti po pertraukos.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų