Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Ką tepti ant duonos – sviestą ar margariną?

taurageszinios.lt | 2013-03-29 00:02:51

Klausimas. Sveikatos tyrimų institutas rekomenduoja gyvulinius riebalus keisti į augalinės kilmės ir minkštuosius margarinus. Paaiškinkite – kokie skirtumai tarp margarino ir sviesto?

Sviestas
Redakcijos archyvo nuotr.

Atsako Tauragės profesinio rengimo centro maisto technologijos vyriausioji profesijos mokytoja Rasa Kučinskienė

100 gramų sviesto (82 procentų riebumo) yra 16,3 g vandens, margarine – 39,4 g. Svieste – 0,7 g gyvūninių baltymų, margarine – 0,1 g. Iš viso svieste yra 82,6 g riebalų (sočiųjų riebalų rūgščių – 49,27 g, mononesočiųjų riebalų rūgščių – 26,26 g, polinesočiųjų riebalų rūgščių – 2,26 g). Margarine – 60 g riebalų (sočiųjų riebalų rūgščių – 9,77 g, mononesočiųjų riebalų rūgščių – 27,33 g, polinesočiųjų riebalų rūgščių – 17,76 g).

Margarinas neturi cholesterolio, o štai sviestuko 100 gramų cholesterolio yra 250 mg. Angliavandenių, mineralinių medžiagų svieste dvigubai daugiau nei margarine. Cukraus margarine šiek tiek mažiau nei svieste.

Margarine beveik 10 kartų daugiau natrio, jame visai nėra magnio. Fosforu, kalciu, kaliu, geležimi, cinku, selenu, jodu lenkia sviestas.

Vitamino A turi abu, nežymiai lenkia margarinas. Margarinas stipriai sviestą lenkia vitamino D ir E kiekiu, tačiau neturi vitamino C, niacin (vitamino PP) ir folio rūgšties.

Sviestas yra grynas produktas, gaunamas iš karvės pieno riebalų ir baltymų, o margarinas išvestinis (arba, kitaip tariant, sudėtinis produktas). Kaip žinia, kuo produktas grynesnis, tuo sveikesnis. Tik piktnaudžiaujant, vartojant per daug bet kokio gryno produkto yra tikimybė pakenkti sveikatai, susirgti. Vartojant išvestinius produktus, kartu su naudingomis medžiagomis gauname daug medžiagų, kenksmingų sveikatai, tai emulsikliai, konservantai, tirštikliai, dažikliai, kvapikliai, modifikuotas krakmolas, visi kiti E maisto priedai. Tačiau protingas pirkėjas skaito etiketes ir ieško produktų su kuo mažiau E priedų.

Geriau rinktis kuo grynesnį produktą, o jei jis jums per riebus ar per saldus, galite pakeisti jį panašiais augalinės kilmės produktais, bet kuo grynesniais. Pavyzdžiui, kepindami daržoves, pilkite į keptuvę truputį saulėgrąžų ar kito aliejaus ir dėkite mažą gabalėlį sviesto. Vietoje cukraus vartokite fruktozę ar medų.

Gyvulinės kilmės maisto produktus žmogaus organizmas įsisavina geriau. Pagal sveikos mitybos taisykles rekomenduojama vartoti 40 proc. gyvulinės kilmės riebalų ir 60 proc. augalinės kilmės riebalų. Sviesto dabar yra ir liesesnio, pvz., ne 82 %, o 72 % ir netgi 65 % riebumo. Žmogaus organizmas geriausiai įsisavina tuos riebalus, kurie tirpsta kūno temperatūroje (36–40C). Į šią grupę patenka kiaulienos, paukštienos taukai ir sviestas.

Aš pasisakau už sviestą ir visus grynuosius produktus, tik nepamirškime saiko. Margariną pasilikime pusryčių stalui, užtepdami jo plonai ant duonos riekelės, gamindami šeimai sumuštinius, nes sviestas po nakties šaldytuve būna sušalęs. Arba į sviestą įberkime truputį druskos, gerai jį išminkykime ar išsukime ir laikykime vėsioje vietoje uždengę ar specialioje sviestinėje, taip, kaip darė mūsų močiutės, kai neturėjo šaldytuvų. Per tris–keturias dienas jūsų sviestukas tikrai nesuges.

taurageszinios.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų