Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Juknaičių odontologė: „Blogai yra ne kėdė ir grąžtas, o kirminas, gyvenantis dantyje“

2012-05-28 11:28:16

Juknaičių ambulatorijos odontologė Dovilė Tamoševičiūtė prisipažįsta serganti profesine liga - susitikusi su žmogumi nejučia žiūri ne į jo akis, bet į dantis. „Vienai draugei kartą mieste susitikusi pasakiau: tau jau verta pas mane apsilankyti...“ - juokiasi gydytoja.

silutesnaujienos.lt nuotr.

Dantistas, stomatologas ar odontologas - daugeliui tai nesvarbu. Vien kabineto kvapas nerviškai sutraukia raumenis, o širdis kalatojasi krūtinėje.

Dovilės pacientai laukiamajame iš baimės netirta, netgi priešingai - vaikams ji - dantukų fėja, vyresniesiems - žavi, jauna gydytoja, su kuria pasikalbėjus visos baimės išgaruoja.

Galimybes atrado Juknaičiuose

Nors šeimoje nėra nė vieno mediko, nuo pat vaikystės D.Tamoševičiūtė žinojo, kuo nori būti - matė save tik su baltu chalatu.

Tik rinkosi - ar odontologiją, ar gydomąją mediciną. Dabar ketvirti metai kaip pabaigė sudijas tuometiniame Kauno medicinos universitete, bet dirba jau ilgiau. Darbas įsuko nuo trečio kurso, kai prasidėjo praktika ir gavo išgręžti pirmąją skylę.

„Kiek buvo streso ir baimės! Aš labiau bijojau nei pats pacientas. Mane žmogus ramino“, - šypsosi odontologė. Vasarą dirbo Tauragėje ir yra labai dėkinga vadovams, kurie pasitikėjo jauna specialiste ir leido studentei įgyti darbinės patirties.

Ateidama į penktą kursą ji jau žinojo tokius dalykus, kuriuos kiti dar tik ruošėsi studijuoti.

Žemaitė iš Plungės krašto baigusi studijas planavo dirbti Vilniuje, Klaipėdoje arba išvykti į užsienį. Tačiau mama prašė pasilikti arčiau namų ir įkalbėjo pasilikti Lietuvoje, nors odontologė jau turėjo darbo pasiūlymą Anglijoje pagal specialybę ir buvo likę tik išsilaikyti paskutinius egzaminus.

Galiausiai Juknaičių ambulatorijos vyr. gydytojos Jolantos Barzdienės skambutis D.Tamoševičiūtę atvedė į Juknaičius.

„Nesibaiminau, kad čia gyvenvietė, o dideliame mieste - daugiau galimybių. Galimybių yra visur, tik reikia sugebėti jas išnaudoti ir mokėti save realizuoti. Man čia patinka, į darbą einu kaip į šventę“, - pasakoja Dovilė. Dvejus metus Juknaičiuose dirbanti odontologė ne tik gydo, bet ir protezuoja dantis.

Paklausta, ar jaunas jos amžius nekelia kai kuriems pacientams nepasitikėjimo, Dovilė neslepia, kad tokių kartais pasitaikydavo. Ypač kai pradėjo dirbti vos baigusi universitetą, kai kurie pacientai sakydavo: „Čia praktikantė, duokit mums vyresnę“. Tačiau kiti priešingai - kaip tik mano, kad jaunesni gydytojai ne tokie sustabarėję, linkę priimti naujoves, rodo iniciatyvą, yra atidesni.

Pasak Dovilės, labai svarbu, kaip gydytojas sugeba su pacientu bendrauti. Jei jį pastato ne į paciento, o į draugo vietą, tada žmogus pasitiki mediku, ateina jau be streso. Svarbiausia - įsiklausyti, ko nori žmogus, duoti teisę pasirinkti.

Baimę įveikia pasakomis apie kirminus

„Aš atėjau pas vaikų daktarę“, - registratūroje čiauška mažieji, turėdami mintyse besišypsančią jauną gydytoją.

D.Tamoševičiūtė džiaugiasi, kad nė vienas vaikas pas ją eiti nebijo, nes supranta, kad blogai yra ne jos kėdė ar grąžtas, o kirminas, gyvenantis dantyje. Vaikai procedūrų nesibaido, o kai kurie vos įžengę į kabinetą išsižioja, dar neatsisėdę į kėdę. Atsiranda ir naujų svajonių - mergaitės

nutaria užaugusios tapti odontologėmis.

Ne kartą yra buvę, kada tėvai jau ruošėsi vaiką vežti gydyti dantis taikant bendrinę nejautrą, bet pabendravę su Dovile vaikai nebesipriešino ir visus dantis išsigydė be problemų. Po pirmojo vizito pas ją žmonėms iš baimės belieka tik nerimas, kurį dažnas jaučia eidamas pas bet kurį gydytoją.

Dažnai tėvai atveda vaikus iš anksto psichologiškai neparuošę, numeta naštą ant medikų pečių, todėl fantaziją turi pasitelkti odontologė. Prisijaukindama vaikus odontologė pavirsta beveik dantukų fėja - seka pasakas: apie kirminus, kurie gyvena smėlio pilyse - skylėje, juos reikia išplauti dušu, papūsti vėjeliu, užmūryti prakiurusias sienas...

Svarbu dengti dantis silantais

Gydytoja akcentuoja didelę vaikų burnos higienos, gendančių dantų problemą. D.Tamoševičiūtė įsitikinusi, jog dėl to visų pirma kalti tėvai, kurie nesužiūri savo vaikų ir neatlieka pareigos iš pat pradžių suformuoti pagrindinius dantų valymo įgūdžius. Tam užtenka skirti vos penkias minutes, kad kartu su vaiku išsivalyti dantis, jam padėti.

D.Tamoševičiūtė apgailestauja, kad jau netgi teko vaikui rauti tik išdygusius tikruosius dantis, nes jie jau buvo sugedę...

„Tėvus labai raginu pasirūpinti nuvesti vaiką pas odontologą, kuris uždėtų silantus. Efektyviausia ir rekomenduojama tai daryti vos išdygus pirmiems nuolatiniams krūminiams dantims. Reikia naudotis proga, nes ši profilaktikos priemonė nemokama, finansuojama valstybės. Silantai - tai skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Taip dantys apsaugomi nuo dantų ėduonies, be to, juos lengviau valyti“, - patarė gydytoja.

D.Tamoševičiūtė pakartoja auksinę medikų frazę - svarbiausia - profilaktika, kuri daug nekainuoja. Be abejo, svarbiausia - dantų šepetėliai ir dantų pasta, o uoliausi naudoja tarpdančių siūlus, skalavimo skysčius.

Pasak gydytojos, idealiausias variantas turėti dvi pastas - ryte valytis su viena, vakare - su kitokia. Tada jos vienas kitą papildo veikliosiomis medžiagomis. Vakare dantis valyti labai svarbu, nes organizmas ruošiasi miegoti, atsipalaiduoja ir savivala vyksta žymiai lėčiau nei dieną. „Būtina atsistoti prie veidrodžio, pamąstyti, koks esu gražus ir koks būsiu dar gražesnis išsivalęs dantis“, - sako Dovilė.

Pamirštama profilaktiškai apsilankyti pas stomatologą bent vieną kartą per metus. Nesvarbu, kad neskauda, pamatyti mažą skylutę yra žymiai lengviau, nei išgydyti didelę.

Neseniai D.Tamoševičiūtė perskaitė ajurvedinę knygą ir visiškai pritaria joje išsakytai minčiai, kad gyvenime ne viskas išgydoma vien cheminiais vaistais. Ji - už natūralią mediciną, tad jei išrauna dantį, geriau pataria paskalauti druskos tirpalu. Juo kartą vienas pacientas išsigydė net didelį pūlingą uždegimą.

Pensininkas pakvietė į pasimatymą

Paklausta, kaip pakrauna vidines baterijas, D.Tamoševičiūtė prisipažįsta įsimylėjusi slidinėjimą, kuris atjungia mintis ir atpalaiduoja. Kalnuose ji negalvoja apie nieką, tik kaip nusileisti nuo kalno.

Nuo vaikystės veikli gydytoja dainavo chore, vaidino dramos būrelyje, 10 metų šoko tautinius šokius, todėl ir dabar labai mėgsta nueiti į teatrą. Apgailestauja tik, kad nebeturi laiko pati vaidinti.

Dovilė žavisi žirgų sportu ir niekada neatsisako pajodinėti. „Tokį didelį gyvūną suvaldyti sunku ir tuo pačiu labai malonu. Jeigu finansiškai galėčiau sau leisti priežiūrą ir visa kita, būtinai laikyčiau žirgą“, - pasakoja medikė.

Ar simpatizuojantys vyrai ateidavo dažniau dantų taisytis? Dovilė kvatojasi, kad pasitaikė visko. Yra tekę gauti gėlių, lauktuvių iš

kelionės ar pasiūlymų išgerti kavos. Kartą mitrus pensininkas pakvietė į pasimatymą. Paaugliai ateina pas ją išsikvėpinę, išsivalę dantis.

Gydytoja sako, jog dėmesys, kaip ir kiekvienam, malonus, o pacientų komplimentai net skanesni už saldainius.

Simona Pužaitė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų