Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Išrašyti vaistų receptą – kam prievolė, kam pažeminimas?(1)

2011-11-09 22:56:42

Turbūt ne vienam pažįstama situacija, kai iš kokio nors specialisto gavęs raštelį su reikalingų vaistų pavadinimu keliauji ne į vaistinę jų nusipirkti, bet pas šeimos gydytoją, kad išrašytų tikrą receptą.  Be to, juk ir vaikštinėji taip iš vienos įstaigos į kitą, ar, dar blogiau – iš kaimo ar miestelio į miestą, būdamas ligonis. Sveikam tie medikamentai ir nereikalingi.

Redakcijos archyvo nuotr.

Kiekvienam – savas darbas

Aprašoma situacija – ne ta, kai užuomarša ar nesusipratėlis pacientas pas specialistą neatsivežė kompensuojamų vaistų paso, nors tai – viena, bet tikrai ne iš dažniausių priežasčių, kodėl specialistas neišrašo recepto. Palangos pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vidaus ligų gydytoja Jolanta Baronienė “Vakarų Lietuvos medicinai” tvirtino “niekada nė iš vieno Klaipėdos specialisto nesulaukusi recepto” – visuomet pacientai dėl to kreipiasi į ją. Be to, pasidalijo patirtimi gydytoja, iš jos bei šeimos gydytojų reikalaujama pacientus siunčiant pas specialistus būtinai nurodyti ligos kodą, o iš pastarųjų sulaukianti paprastų lapelių, kuriuose neretai randanti tik įrašytą pagrindinės ligos pavadinimą. O kodui rasti, anot pašnekovės, tenka vartyti medicinįnį “talmudą” ar naršyti internete. “Bet aš darau, ką reikia, ir nefilosofuoju, nors esu įsitikinusi, kad kiekvienas privalo atlikti savo darbą”, - sako J. Baronienė.

UAB Šilutės šeimos gydytojų centro vienas iš darbuotojų, Adomas Lukoševičius, labai nesiskundžia, kad specialistai nerašo receptų. Jo teigimu, ne kiekvienas tam ir turįs teisę. “Yra vaistų, kuriuos gali išrašyti tik kardiologai, ir, nors pacientas nuolat pas jį lankosi, mes turime vis rašyti ir rašyti siuntimus. Tas rašymas dėl rašymo atima ir mūsų, ir pacientų laiką, bet receptus vietoj specialistų tenka rašyti labai retai, tad problemos nematau. Žinoma, jei per dieną pasitaiko kokie penki tokie pacientai, tai eilę labai sustabdo. Žinoma, lengviausia būtų paspausti kompiuteryje “Enter”, bet milijonus kainavęs projektas e.sveikata kažkur užlūžo”, - kalbėjo A. Lukoševičius.

Žemesnės kompetencijos daktarai?

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Loreta Venckienė antrino palangiškei kolegei – grįžusiems iš specialistų konsultacijų pacientams receptus tenka rašyti “praktiškai visą laiką”. “Nors jie ne tik turi teisę, bet ir prievolę išrašyti receptus, - tvirtino portalo pašnekovė. – Yra ir konsultacijos apibrėžimas, į kurį įeina ir vieno gydymo kurso vaistų išrašymas, bet specialistai arba to visai nedaro, arba ant lapelių parašo taip neaiškiai, kad net mes neįskaitome”.

Gydytojos teigimu, susiduriama ir dar su viena problema. Kadangi ne visuomet specialistų išrašyti vaistai būtini, šeimos gydytojui užkraunama atsakomybė juos keisti, o tokiais atvejais ir pacientas ne visuomet būna patenkintas. L. Venckienės pastebėjimu, yra labai mažos galimybės kalbėtis su specialistais tarpusavyje. Uostamiesčio savivaldybė kartkartėmis inicijuojanti tokius susitikimus, bet kadangi ne visos antrinio ar tretinio lygio gydymo įstaigos pavaldžios savivaldybei, ne kiekviena iš jų ir dalyvaujanti tokiuose susitikimuose. “Išgirstame pasižadėjimus pasitaisyti ir viskas tuo užsibaigia, - diskusijas taip apibendrino pašnekovė. – Be to, juk ne specialistai ir ateina į šiuos susitikimus”.

“Manome, kad specialistai mus gal laiko žemesnės kompetencijos daktarais, kurie privalo vykdyti aukštesnių specialistų nurodymus, - šitaip susiklosčiusią situaciją vertino UAB “Mano šeimos gydytojas” direktorė Rūta Radzevičienė. – Ir, aišku, kad mus tai žeidžia. Jie ne tik neišrašo receptų – esant reikalui net neišrašo siuntimų pas kitus specialistus. Parašyti kelis žodžius su vaistų pavadinimu ir, pavyzdžiui, “kardiologo konsultacija”, daug paprasčiau, nei pacientui su tokiu lapeliu sugrįžus pas mus kompensuojamų vaistų pase nurodyti  ligos kodą, gydymo trukmę. Išrašant siuntimą – nurodyti priežastis. Be to, ir pacientas yra priverstas vėl užsirašyti į eilę pas šeimos gydytoją, laukti dvi tris dienas, kol bus priimtas”.

Vis dėlto visos kaltės medikė neverčia specialistams. Jos manymu, tokios problemos iškyla, nesant tiksliam išaiškinimui, kas yra šeimos gydytojas ir kokios jo funkcijos. “Nuryjame kartėlį ir dirbame toliau, tačiau nemažai problemų esame išsprendę ir patys. Ypač daug jų kildavo su ginekologais, urologais, tad patys vaikščiojome pas juos, kalbėjomės, tad jau yra lengviau, nors receptus rašyti vis dar tenka”, - sakė R. Radzevičienė.

Tad ką dirba šeimos gydytojai?

Tačiau specialistai tvirtina nesikratantys savo darbų. Tiems vaistams, kuriems jie turį įgaliojimus, ir išrašantys receptus. “O kompensuojamiems vaistams receptus išrašyti teisę turi tik šeimos gydytojai ir terapeutai”, - “Vakarų Lietuvos medicinai” tvirtino Gargždų ligoninės chirurgė Vida Ronkaitytė.

Vida Ronkaitytė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojas onkologas Alvydas Česas pabrėžė su kolegomis išrašinėjantis “labai daug receptų”. “O kai reikia, pavyzdžiui, narkotinių analgetikų, juos išrašyti gali tik šeimos gydytojai, - kalbėjo specialistas. – Bet, žinoma, kad būna, jog ir nusiunčiame pas šeimos gydytoją pacientą, bet tai labai reti atvejai. Pavyzdžiui, analgetiką specialistas gali išrašyti tik trims dienoms išeinančiam iš ligoninės pacientui, nes šeimos gydytojas privalo žinoti, kokius vaistus jo pacientas vartoja”.

Išgirdęs šeimos gydytojų kaltinimus specialistams, kad šie dalį savo pareigų užkraunantys ant jų pečių, A. Česas aiškino, jog šeimos gydytojai pacientą ir siunčiantys konsultacijai, o ne vaistų receptui gauti. “O vienas vaistus gal išrašys, kitas – gal ne, - kalbėjo onkologas. – Gal ir šeimos gydytojas pasakys, kad toks gydymo būdas jo pacientui netinkamas. Aš pats per dieną išrašau turbūt 50 receptų, ir man rankos dėl to nenukrenta, ir nepasijuntu žemesnės kvalifikacijos. Be to, šeimos gydytojui yra deleguota ir ginekologinė, ir akių apžiūra, bet kažkodėl jis to nedaro! Siunčia pas specialistus. Tad klausimas, ką jie apskritai daro?! Šiandien didžiausi pinigai skiriami pirminio lygio asmens sveikatos priežiūrai, tad gal tegu šeimos gydytojas paskaičiuoja, kad specialistai per 6 darbo valandas priima 40 pacientų ir kiekvienam apžiūrėti, pakonsultuoti turi reglamentuotas 15 minučių. Tad ir parašo tik vaistų pavadinimą ant lapelio. Pagaliau, kas yra svarbiau? Išrašytas receptas ar specialisto konsultacija? O geras šeimos gydytojas nuolat skaito, domisi, tobulėja, ir jo išsilavinimas nebus dešimtmečiu atsilikęs nuo, tarkim, kardiologo”.

Uostamiesčio gydytojas endokrinologas Arūnas Pangonis portalui tvirtino tiems medikamentams, kuriuos turi teisę skirti, visuomet receptus išrašantis pats ir nesiunčiantis paciento pas šeimos gydytoją. Tačiau tais atvejais, kai žmogui jau buvo skirtas gydymas, o recepto galiojimas pasibaigęs, nusiunčia jį pas šeimos gydytoją. Endokrinologas atkreipė dėmesį, kad pasitaiko atvejų, kai ir pacientas neatsineša kompensuojamų vaistų paso, tad jau dėl savo kaltės yra priverstas grįžti pas savo gydytoją.

Gydytojas tvirtino ir pagrindinės ligos kodą visuomet nurodantis, bet atsakyti už savo kolegas negalintis.

Nėra aiškios tvarkos

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vyriausiasis specialistas Gediminas Jankus “Vakarų Lietuvos medicinai” paaiškino, kad teisę išrašyti kompensuojamus vaistus turi ir šeimos gydytojai, ir specialistai. “Tačiau liūto dalį šiame darbe atlieka pirmieji, - kalbėjo G. Jankus. – Specialistas ne visuomet pasinaudoja šia teise, nes jis nežino, kokius vaistus išrašo kitas specialistas, bet pas šeimos gydytoją suplaukia visa informacija, todėl jam tai paprasčiau padaryti. Tačiau kiekvienas atvejis – individualus, kai kuriuos medikamentus gali išrašyti tik specialistai”.

Gediminas Jankus. Algirdo Kubaičio nuotr.

Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad receptų išrašymo tvarka nesikeičia jau daugiau nei dešimtmetį ir, jo manymu, šeimos gydytojai ir specialistai įprato tokiu būdu bendrauti tarpusavyje. “Tačiau įstatyminiai aktai neaiškiai reglamentuoja tokią tvarką, ir nėra nurodyta, kokiais atvejais vaistus turi išrašyti šeimos gydytojas, kokiais – specialistas. Bet man atrodo logiška, kad konsultantas galėtų tai padaryti”, - kalbėjo G. Jankus.

Valstybinė ligonių kasa skelbia, kad  kompensuojamųjų vaistų receptus gali išrašyti ir specialistai ligoninėse, tačiau jie turi būti tie patys, kokius pacientas vartojo iki gydymosi ligoninėje, ir ne trumpiau, nei vieną mėnesį.

Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintus kompensuojamųjų vaistų išrašymo tvarkos pakeitimus, pasibaigus ambulatoriškai gydyti skirtų kompensuojamųjų vaistų paskyrimo laikui, ligoninėse gydomiems pacientams stacionaro gydytojas turi išrašyti, tęsdamas gydymą, tuos pačius vaistus, kurie buvo skiriami iki gydymo stacionare, – kiekvieną kartą ne ilgesniam kaip mėnesio gydymo kursui. Tai turi būti pažymėta gydomo asmens medicinos dokumentuose.

Tuo atveju, jei gydymą reikia keisti, t. y. ambulatoriškai gydyti skirtų kompensuojamųjų vaistų išrašyti negalima, – vaistais turi aprūpinti ligoninė.

Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų