Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Informacija matuojama žmonių mirtimis

Jūratė Simonavičiūtė | 2015-04-15 12:08:21

Mokslininkai teigia, kad vien techninės informacijos kiekis kasmet padvigubėja. Apskritai per metus mes gauname informacijos tiek, kiek 18-ojo amžiaus žmogus gaudavo per visą gyvenimą. Akivaizdu ir tai, kad ne visa informacija mums reikalinga ir anaiptol ne visa tarnauja pažangai ir žmonių gerovei. Tačiau yra sričių, kur kiekvienas naujas tyrimas, atradimas ar klaida, vaizdžiai tariant, matuojamas žmonių kančiomis, netektimis ir gyvybėmis. Tai medicina. O ypač onkologija, kovojanti su liga kasmet nusinešančia tūkstančius gyvybių.

Sunku pasakyti, dėl kokių priežasčių Lietuva, turinti tiek aukšto lygio onkologijos profesorių, niekaip nepasiekia bent vidutiniškų Europos rodiklių. Onkologinės ligos plinta lyg epidemija, kurios sustabdyti nesiseka.

Narimantas Evaldas Samalavičius
Prof. Narimantas Evaldas Samalavičius. VU Onkologijos instituto archyvo nuotr.

Kas trukdo proveržiui onkologijos fronte?

Rimtam proveržiui, be kitų priežasčių, tokių kaip amžinos medicinos įstaigų varžytuvės, pačių medicinos korifėjų nesveika tarpusavio konkurencija, trukdo ir kai kada prasti mūsų medicinos mokslo įstaigų ir klinikų ryšiai su pasauline praktika. Proveržiui ir pažangai būtina žinoti ir naudotis naujausia šios srities moksline ir klinikine informacija. Tam reikia bendrų projektų ir mūsų mokslininkų neformalaus įsitraukimo į šiuos procesus. Paprastai kalbant, reikia, kad Lietuvos medikai nugalėtų įgimtą uždarumą, drąsiai ir puikiai kalbėtų užsienio kalbomis, megztų asmeninius ryšius ir būtų iniciatyvūs. Tokius reikalavimus turime kelti medicinos įstaigų vadovams, profesūra turėtų deleguoti į visus tyrimus ir konferencijas labiausiai tam tinkamus žmones.

Užsienio medikai mokosi iš Lietuvos onkologų

Lietuvos nacionaliniame vėžio institute yra sukaupta didžiulė sudėtinio tiesiosios žarnos vėžio gydymo bei išplitusio storosios žarnos vėžio chirurginio gydymo patirtis. Pasidalinti ja Nacionalinio vėžio instituto Onkochirurgijos centro vadovą, Lietuvos koloproktologų draugijos prezidentą prof. Narimantą Evaldą Samalavičių pakvietė kolegos iš Saudo Arabijos. Profesorius lankėsi Riyadhe, kur kaip tarptautinis lektorius dalyvavo tarptautinėje konferencijoje, skirtoje storosios žarnos ligų klausimams. Jis perskaitė du pranešimus, Lietuvos instituto duomenys buvo puikiai įvertinti, aptartos ir tolimesnio bendradarbiavimo su Saudo Arabija galimybės onkologinės chirurgijos srityje.

Bendros pastangos padeda išgyti

Per pastaruosius dvejus metus prof. N. E Samalavičiaus iniciatyva pasirašytos bendradarbiavimo sutartis su Vengrijos, Ukrainos, Lenkijos, Irano, Tatarstano, kitų šalių onkologijos institutais. Šalys vykdo bendrus klinikinius tyrimus, keičiasi metodine, moksline bei klinikine informacija, specialistų mokslininkų ir klinicistų stažuotėmis, taip pat organizuoja bendras mokslines konferencijas bei seminarus, bendrų darbų rezultatus publikuoja tarptautiniuose leidiniuose.

„Galutinę visų šių pastangų naudą galės pajusti kiekvienas onkologine liga susirgęs Lietuvos gyventojas. Įvaldę naujas technologijas ir taikydami modernias metodikas galėsime pasiekti visiems mums svarbų tikslą – gerinti ankstyvąją piktybinių navikų diagnostiką, pailginti sergančiųjų gyvenimo trukmę bei pagerinti pacientų gyvenimo kokybę“, - teigia prof. N. E. Samalavičius.

Prestižinės Amerikos klinikos specialistai dalinsis patirtimi

Prof. N. E. Samalavičiaus teigimu, įvairios pasaulio šalys yra nevienodai pažengusios įvairiose onkologijos diagnostikos ir gydymo sferose. Mes stengiamės lygiuotis į geriausius kolegas tiek diagnostikos, tiek ir naujų gydymo technologijų srityse.

„Nepaprastai svarbu perimti ir panaudoti pasaulinę patirtį, o tai įmanoma tik palaikant ir mezgant glaudžius ryšius mokslinių bei klinikinių tyrimų srityje su žymiais pasaulio šalių onkologijos centrais“, – sako prof. N. E. Samalavičius, pristatydamas šių metų gegužės mėnesį Vilniuje įvyksiančias JAV Mayoklinikos dienas. JAV Mayo klinika - viena prestižiškiausių pasaulyje onkologijos srityje. Pasaulinis etalonas, reitingų lentelėse užimanti pirmąsias vietas. Prof. N. E. Samalavičius didžiuojasi šiais ryšiais pabrėždamas, kad bendravimas su institutu - neeilinis reikalas, nes ši prestižinė JAV klinika nerengia renginių nei Lenkijoje, nei Baltarusijoje, nei kitur.

Lietuvoje vyksiančios JAV Mayo klinikos dienos - tai milžiniška nauda šalies onkologams. Neišvykdami Lietuvos medikai gaus naujausią informaciją apie pačius pažangiausius gydymo metodus. Mayo klinikos specialistai dalinsis savo patyrimu.

Tarptautiniai ryšiai ir vietinių biurokratų mūšiai - kas nugalės?  

Prof. N. E. Samalavičius, pats būdamas daugybės tarptautinių onkologų organizacijų ir projektų aktyvus dalyvis, per keletą metų gerokai suintensyvino savo vadovaujamo instituto tarptautinius ryšius. Pasirašytos arba ruošiamos Nacionalinio vėžio instituto sutartys su Danijos, Anglijos, Japonijos, Korėjos, Tailando, Vengrijos ir daugybės kitų valstybių onkologijos institutais, universitetais ir klinikomis. Sutarčių esmė – įvairiausio lygio ir formų bendradarbiavimas, keitimasis patirtimi, informacija, darbuotojais. Kitaip sakant, betarpiška pažintis su naujausiais gydymo metodais ir technologijomis – tiesiausias kelias į klinikinį ir mokslinį tobulėjimą.

Nacionalinis vėžio institutas, kurio misija - kaupti ir skleisti mokslinę informaciją, diegti naujausius gydymo metodus visoje Lietuvoje, būti flagmanu, jau ilgą laiką yra priverstas kovoti ne tuose frontuose ir ne su taip priešais. Ilgai teko kautis dėl paties pavadinimo, po to - dėl pavaldumo – Švietimo ar Sveikatos apsaugos ministerijai. Dabar verda įnirtinga kova dėl vadovo posto… Ar po to jau ateis laikas tikrajam darbui ir tikrajai integracijai į pasaulinę kovą prieš vėžį?

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų