Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Indiškasis kmynas – aromatui, skoniui ir sveikatai(1)

2011-04-13 23:52:44

Paskrudintų indiškų kmynų, arba kumino, kvapas, susiliejęs su kalendros aromatu, yra, ko gera, ryškiausias įspūdis, kurį palieka Indijos virtuvė.

Kuminas mūsų lietuviškus kmynus primena tik forma – nei skoniu, nei aromatu neturi nieko bendra.  Pasaulyje kuminas yra paplitęs gerokai plačiau nei mūsų lietuviški kmynai, o pastarieji rytietiškiems ar vakarietiškiems patiekalams sunkiai pritaikomi.

Indiškasis kmynas
Žilvino Užkuraičio nuotr.

Kumino aromatas šildantis, intensyvus, stiprus, šiek tiek karstelėjęs. Kuminas nepaprastai mėgstamas ir be jo neįsivaizduojama virtuvė.

Kumino išskirtinumas yra tik jam būdingas eteris – kuminaldehidas. Jo sėklose yra net 2,5-4 proc.  Švelnų spygliuočių ir šviežumo aromatą lemia kiti eteriniai aliejai – pininas ir felandrinas.

Virtuvės karalius

Kuminas - prieskonis, žinomas dar nuo priešistorinių laikų. Jis įaugęs į Indijos, Vidurio ir Artimųjų Rytų , Pietų Europos, Šiaurės Afrikos bei Lotynų Amerikos virtuves.

Viduržemio jūros regione dėl savo karstelėjusio skonio buvo vartojamas taip plačiai, kaip mes dabar vartojame juodąjį pipirą – maistui pabarstyti.

Šiomis dienomis pagrindiniai šio prieskonio tiekėjai yra Indija, Sirija, Pakistanas, Egiptas ir Turkija.

Naudojamas tiek sėklomis, tiek ir maltas. Ruošiant maistą į riebalus, skirtus maisto gaminimui, kuminas dedamas vienas iš pirmųjų. Padauginus kumino, jis užgožia visų kitų prieskonių aromatą.

Sėklų skonis ir aromatas būna stipresnis, jeigu prieš vartojimą paskrudinamos sausoje keptuvėje arba ghi, kol jos patamsėja ir ima gardžiai kvepėti.

Indiškų kmynų sėklos yra pagrindinis prieskonis gaminant daržovių garnyrus, ryžių patiekalus, užkandžius, jogurtu gardintas salotas, natūralaus jogurto gėrimus, padažus, ankštinių sriubas ir troškinius, tirštas sriubas.

Jos dedamos į įvairiausius prieskonių mišinius (garam masala, curry) bei kuskusą, tradicinius ir saldaus pieno (panyras) sūrius.

Dėl antimikrobinių savybių vartojamos konservuojant (sūdant, rauginant ar marinuojant) daržoves.

Sveikatinančios savybės

Indiškų kmynų sėklose yra riboflavino, B grupės vitaminų , folio rūgšties, vitaminų C , K, E, kalcio, geležies, magnio, fosforo, kalio, natrio, cinko.

Kuminas naudojamas karščiavimui sumažinti: sumaišome lygiomis dalimis kuminus, kalendras ir pankolius. Užplikome verdančiu vandeniu ir apie 10 min. palaikę  išgeriame. Gerti galima kas valandą.

Jei skauda skrandį,  sumaišome 1/3 arbatinio šaukštelio  kumino su  žiupsneliu akmens druskos. Gerai sukramtykime šitą mišinį ir užgerkime  stikline šilto vandens.

Esant makšties uždegimui ir baltosioms išskyroms galima  pasidaryti tokį mišinį: šaukštelis  kumino, šaukštelis sveiesto ghi, šaukštelis  smulkintos saldymedžio šaknies. Gautą mišinį užplikyti puse  litro verdančio vandens ir palikti 10 min. Perkošti, atvėsinti iki kūno temperatūros ir skalauti švirkštu ar gumine kriauše.

Kuminai stimuliuoja kepenų gebėjimą detoksikuoti žmogaus organizmą, taip pat yra geras antiseptikas.

Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad kmynų sėklos turi antikancerogeninių savybių. Šios mažos, bet galingos sėklos sumažina skrandžio ir kepenų auglių riziką.

Net jei jūs neturite jokių konkrečių ligų, kuminas bus puikus tonikas organizmui.

Kumino sėklų nuovirą vandenyje arba piene rekomenduojama gerti po 2-3 kartus per dieną maitinančioms motinoms – didina pieno kiekį ir tonizuoja. Kuminas veikia raminamai, stiprina širdį ir nervų sistemą.

Apie kumino gydomąsias savybes savo darbuose užsimena Hipokratas, Dioskoridas ir Plinijus Vyresnysis.

Limonadas  džaldžyra (jaljeera) masala

Puikiai malšina troškulį karštomis vasaros dienomis. Geriamas kaip aperityvas prieš valgį. Puikiai sužadina skonio receptorius, gerina virškinimą,

mažina dujų kaupimąsi. Patiekti atšaldytą.

3 puodeliai šalto vandens,

1 šaukštas sausai kepintų indiškų  kmynų sėklų,

1 arbatinis šaukštelis džiovintų ar šviežių  maltų mėtų lapelių,

2 šaukštai citrinos sulčių,

½ arbatinio šaukštelio juodosios druskos (kala namak),

1/2 šaukštelio džiovinto imbiero arba juodųjų pipirų,

1 žiupsnelis cukraus.

Viską gerai sutrinkite ir užpilkite šalto vandens.

Parengė Žilvinas Užkuraitis

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 4 / 5 (2). Jūs dar nebalsavote
(2)
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų