Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Ilgesnės dializės išvaro fosforą iš kraujo ir pailgina gyvenimą

2012-03-20 02:26:45

 Ankstesniame "Vakarų Lietuvos medicinos" straipsnyje (Kuo dažnesnės inkstų dializės, tuo didesnė tikimybė ilgiau gyventi) skelbėme, kad dažnos inkstų dializės pailgina pacientų gyvenimą, tačiau pastaruoju metu taip pat pasirodė moksliniai tyrimai, kurių rezultatai leidžia teigti, kad pacientų gyvenimą prailgina ir ilgesnė dializių trukmė.

 Dializė – per naktį 

Arvydas Dargevičius. Algirdo Kubaičio nuotr.

 E. Lacson iš Waltham (JAV) tyrė hemodializė trukmės įtaką pacientų mirtingumui. Pacientams hemodializė buvo aliekama tris kartus per savaitę. Buvo palyginta įprastinė hemodializės trukmė (3,75 valandos, 2062 pacientai) su ilgesne hemodializės trukme (7 valandos, 746 pacientai), kai procedūra buvo atliekama per naktį.

 Po dvejų metų gydymo paaiškėjo, kad ilgesnės hemodializės grupėje pacientų mirtingumas buvo net 25 proc. mažesnis nei įprastinės hemodializės trukmės grupėje. Taip pat paaiškėjo, kad šiems pacientams labiau sumažėdavo svoris, kraujospūdis.

 Pats svarbiausias pastebėjimas buvo tai, kad jų kraujuje buvo gerokai mažiau fosforo. Daugybė ankstesnių tyrimų yra parodę, kad fosforo kiekis pacientų, kuriems atliekamos dializės, yra vienas iš reikšmingiausių faktorių, nulemiančių išgyvenamumą.

 Pašalina fosforą

 J. Daugirdas iš Čikagos Ilinojaus Universiteto atliko du tyrimus, kurių metu tyrė dažnų hemodializių įtaką fosforo kiekiui kraujuje. Jo tyrimų rezultatai gali paaiškinti, kodėl tiek dažnos, tiek ilgos hemodializės labai pagerina ilgalaikius hemodializės rezultatus.

 J. Daugirdo nuomone, atliekant hemodializę tik tris kartus per savaitę, fosforas nėra pakankamai pašalinamas iš organizmo.

 Savo pirmojo tyrimo metu jis parodė, kad dializes atliekant šešis kart per savaitę po 1,5 – 2,75 val., fosforo koncentracija sumažėja 0,46 mg/dL. Šiems pacientams reikėjo 1,35 g per dieną mažiau vartoti vaistų, surišančių fosforą.

 Antrojo studijoje J. Daugirdas tyrė ilgų ir dažnų hemodializių įtaką fosforui. Paaiškėjo, kad jei dializės yra atliekamos naktimis šešis kartus per savaitę ir jų trukmė 6-8 val., tai net 73 proc. pacientų po vienerių metų nebereikėjo vartoti fosforą surišančių medikamentų. Gydant įprastiniu būdu tokių pacientų buvo tik 8 proc.

 Lietuvoje – tris kartus per savaitę

 Nefrologas Arvydas Dargevičius “Vakarų Lietuvos medicinai” sakė, kad Lietuvoje dializės atliekamos, kaip reglamentuoja Sveikatos apsaugos ministerija,- tris kartus per savaitę po 4 val. Gydytojo teigimu, išimtys taikomos labai retai.

 Gydytojo teigimu, fosforo ir kalcio kiekis kraujyje tikrinami kas mėnesį. Kodėl šių pacientų kraujyje kaupiasi fosforas? „Toli pažengus inkstų nepakankamumui suaktyvėjusi paraskydinių liaukų veikla skatina fosforo išsiskyrimą iš kaulų, to rezultatas - nuolatinė hiperfosfatemija. Visas medžiagų apytakos sutrikimas vadinamas antriniu hiperparatiroidizmu, kuris apima kalcio ir fosforo apytaką organizme uremijos metu“, - aiškino nefrologas.

 Kalcis suriša fosforą

 Kaip tvirtino portalo konsultantas, fosforą suriša kalcio karbonatas. Jis skiriamas beveik visiems pacientams, išskyrus turinčius padidėjusį kalcio kiekį organizme.

 „Pacientų, kuriems atliekamos dializės, mirtingumas visame pasaulyje aukštas, todėl atliekama daugybė klinikinių studijų. Tačiau jų rezultatai, lyginant juos tarpusavyje, nėra vienareikšmiai. Vis dėl to reikia tikėtis, kad šios krypties klinikinių studijų dėka atsiras daugiau aiškumo, kuris bus išvystytas iki praktinių klinikinių rekomendacijų ir valstybė turės lėšų jas įgyvendinti“, - kalbėjo A. Dargevičius.

 vlmedicina.lt

 Šaltinis:

Lacson E, et al "Survival with three-times weekly in-center nocturnal versus conventional hemodialysis" J Am Soc Nephrol 2012; DOI:10.1681/ASN.2011070674.

 Daugirdas J, et al “Effects of frequent hemodialysis on measures of CKD mineral and bone disorder” J Am Soc Nephrol 2012; DOI:10.1681/ASN.2011070688.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų