Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Ilgaamžiškumo šansas – sveikas gyvenimo būdas(3)

Ligita Valenčienė, provizorė | Šaltinis: vlmedicina | 2011-11-27 23:30:19

  Mokslininkai patvirtino, kad 15  proc.  sveikatos  paveldime iš tėvų, 15 procentų gali sugrąžinti gydytojas, o 70 proc. priklauso nuo  gyvensenos. Žmogaus didžiausi sveikatos griovikai yra pažeistas stuburas, netinkamas kvėpavimas, netinkama mityba, prasta vidinė kūno higiena, nesugebėjimas jaustis laimingam.

Pažeistas stuburas

Stuburas – tai tas pamatas, kuris išlaiko visa, iš ko sudarytas žmogaus kūnas. Labai dažnai dėl įvairių priežasčių šiek tiek pasislenka stuburo slanksteliai. Raumenys prie slankstelių sustingsta ir sutrukdo jiems sugrįžti į deramą vietą. Pasislinkę slanksteliai užspaudžia ne tik nervą, bet ir kraujagysles, o jos susijusios su raumenimis. Sutrinka daug funkcijų mūsų organizme. Vaikystėje iškrypęs stuburas sukuria problemas brandžiame amžiuje. Todėl juo reikia pasirūpinti.

Ligita Valenčienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Netinkamas kvėpavimas

Atėję į pasaulį mes giliai įkvepiame, išeidami iš jo liaujamės kvėpavę. Kvėpavimas - tai neregimas „maistas“, be kurio žmogus negali išgyventi nė 5 minučių. Mokslininkai teigia, kad 9 iš10 žmonių kvėpuoja netinkamai. Palyginimui pastebėkime, kaip kvėpuoja mažas vaikas: kada įkvepia - pilvas išsipučia,  o kai iškvepia - susitraukia. Šitaip kvėpuojant plaučiai gauna daug erdvės ir įtraukia deguonį savo vidurine ir apatine  sritimi. Kuo  daugiau deguonies tenka plaučiams įkvepiant, tuo geriau jie vėdinasi ir tuo daugiau eritrocitų  gauna energijos ir deguonies. O tai reiškia, kad praktiškai nė vienoje oksidacijos reakcijoje neišsiskiria organizmui žalingų toksinų produktų. Todėl vaikai taip kvėpuodami (diafragminis kvėpavimas) yra judrūs, linksmi,  geros atminties.

Laikui bėgant žmogus dėl nejudraus gyvenimo būdo, stuburo iškrypimo, antsvorio ir kt. pradeda kvėpuoti kitaip. Iškvepiant pakyla rankos ir raktikauliai, šonkauliai išsiskečia į šalis, krūtinės ląsta išsiplečia, o pilvas įtrauktas. Kvėpuojant tokiu būdu (viršutinis kvėpavimas)  dirba tik viršutinė, t. y.  mažiausioji plaučių dalis. Tada oro neužtenka ir žmogus priverstas kvėpuoti tankiai. Plaučiai priversti dirbti intensyviai, dideliu krūviu, bet tik viršutinėje srityje, todėl daugelis ląstelių nebefunkcionuoja. Kuo žmogus vyresnis, tuo mažiau ląstelių kvėpuoja. Atsiranda kraujotakos problemų, kasos, kepenų, inkstų, skrandžio ligų. Jeigu  žmogus visą gyvenimą kvėpuotų  diafragma, tai nukeltų savo senėjimo procesą 30-40 metų ir išvengtų daugelio ligų. Visi ilgaamžiai kvėpuoja lėtai. Kuo mažiau kartų per minutę žmogus įkvepia, tuo ilgiau gyvena.

Netinkama mityba

Šiuolaikinį maistą sudaro produktai, atrenkami atsižvelgiant  į  tris sąlygas: privalo būti kaloringi, kad pasisotintume mažesniu jų kiekiu; turi būti lengvai paruošiami, kad taupytų laiką; privalo būti lengvai  sukramtomi.

Dėl tokių reikalavimų daržoves nurungia mėsa. Balta duona – juodą, nes lengviau kramtoma, valyti ryžiai ir cukrus atrodo patraukliai, sušaldyti produktai nurungia šviežius,  sultis vartojame konservuotas ir t. t.  Toks įprotis kenkia sveikatai.

Rafinuojant, valant siekiama suteikti prekinę išvaizdą, tada maistas netenka pagrindinės biologinės informacijos, kurią gauname iš saulės,  žemės ir vandens. Toks maistas  tampa svetimas mūsų organizmui. Pvz., runkelis - augalinis produktas, turįs vitaminų, fermentų, hormonų, druskų, kad įgautų baltą spalvą, apdorojamas kalcio chloridu –nuodu. Į  mūsų skrandį patenka gryna cheminė medžiaga sacharozė, kuri neturi vitaminų ir t. t. Tuomet organizmas priverstas aukoti savo paties medžiagas: kalcį iš dantų - atsiranda ėduonis,  geležį  ir t. t. - atsiranda anemija,  cukraligė. Mokslo įrodyta, kad cukrus sukelia kraujagyslių atrofiją, vėžį, diabetą ir kitas ligas. Liūdna,  kad savo mažylius pratiname prie saldumynų.

Dar viena klaida - motinos pieno pakaitalai.  Motinos piene yra daug laktozės, kuri pasiekia storąją žarną ir sukuria palankią aplinką rastis pieninėms-rūgštinėms ir kitokioms bakterijoms. Maitinant karvės pienu ar pakaitalais prasideda puvimas, kuriuo  silpnas organizmas apsinuodija, sutrinka mikroflora,  žarna išsigimsta. Kūdikis jaučia alkį, todėl didelė rizika nutukti. Kūdikiai, maitinami krakmolingu maistu, mėsa, negali suvirškinti, nes fermentų sistema  dar nesusiformavusi. 2-5 metų vaikai turi kvėpavimo sutrikimų:  peršalimo ligos, imuniteto atsparumo sumažėjimas, kamuoja angina, katarai ir t. t.  Karvės piene mažai geležies, nes veršelis minta žole, jo organizmas atskirai virškina pieną ir žolę. O žmogaus virškinimo sistema sudaryta kitaip. Žmogaus skrandyje pienas, veikiamas rūgščių, susitraukia ir sudaro savotišką varškę. Tas junginys skrandyje aplipdo kito maisto daleles. Kol sutrauktas pienas nesuvirškinamas, tol nepradedamas virškinti kitas maistas. Todėl dažnai sutrinka virškinimo veikla, dar tiksliau - dvylikapirštės  žarnos darbas.  Nė vienas žinduolis (išskyrus žmogų) nesimaitina pienu. Taip sutvarkė gamta. Esminis skirtumas tarp karvės ir moters pieno -baltymų kazeino gausa karvės piene.  Kazeinas būtinas tik veršiui, kad augtų kanopos ir ragai (jis žinda tik 6 mėn.). Žmogui baltymų reikia mažiau,  kadangi storojoje žarnoje bakterijos geba sintezuoti  baltymus iš angliavandenių, kurių gauname iš augalinio maisto. Antra – mūsų organizme yra cheminių junginių  (visa Mendelejevo lentelė),  organizmas juos susintetina. Mūsų viduje slypi gamtos sukurta „chemijos įmonė“, kuri turi didelius gamybinius pajėgumus pradedant amino rūgščių sinteze  bei  baigiant gydomaisiais preparatais, hormonais.

Bet sugrįžkime prie baltymų. Ore, kurį įkvepiame, 80 procentų azoto daugiau negu tame, kurį iškvepiame. Kur jis dingo? Buvo panaudotas amino rūgštims sintezuoti. Žmogus galėtų gyventi valgydamas nedidelius kiekius gyvulinės kilmės produktų be jokio pavojaus sveikatai, tinkamai kvėpuodamas.  Jeigu žmogus maitinsis vien tik baltymais,  po mėnesio gali numirti. Per motinos pieno sandarą gamta mums pateikia formulę, kaip maitintis visą gyvenimą. Turi būti gausu angliavandenių, o baltymų nedaug. Kazeinas naudojamas gaminti organiniams klijams organizme. Jis „klijuoja‘‘ inkstuose akmenis, kraujagysles, kojų auglius,  sąnarių deformacijas ir t. t.   Gleivės – tai medžiaga, kurioje kaupiasi ligas sukeliančios bakterijos. Niekas neneigia, kad pienas turi kalcio, būtino kaulams. Bet ar mažiau turi riešutai, lęšiai, kopūstai, morkos, kurie sudaro idealią proporciją su kitais mineralais ir lengviau pasisavinami?

O dabar apie mėsą. Ji neturi kvapo, skonio,  ją reikia virti, kepti, dėti prieskonių. Tokio paruošimo metu maiste susidaro 20 nuodingų medžiagų,  kurios žaloja mūsų organizmą. Ji pradeda pūti ir sukelia pH pokyčius virškinimo  trakte, surūgština kraują. Tai  ideali terpė vystytis liguistoms ląstelėms, tai taip pat silpnina imunitetą.

Grūdai - sveikas produktas, o šviesūs rafinuoti miltai jau  neturi to, kas grūduose vertingiausia- vitaminų, mineralų, fermentų. Vidurių užkietėjimas, pūtimas - tai bandelių valgymo padariniai. Reikėtų valgyti duoną, keptą be mielių ir iš rupių miltų.

Susidaro uždaras ratas: rafinuoti produktai kelia troškulį, išplauna virškinimo sultis. Netenkame vitaminų, fermentų, druska dirgina skrandį, geriame ir valgome nuolatos...

Kaip valgome - taip ir jaučiamės. Nebūtina visiems būti vegetarais, tik reikėtų išlaikyti saiką.

Prasta vidine kūno higiena

Organizmas turi dvi angas mitybai ir šalinimui. Tarp šių angų ir vyksta ląsteles gyvenimas. Jei sutrinka šalinimas, ląstelė žūva. Jų šalinimo sutrikimai sukelia ligas ir mirtį. Todėl storoji žarna turi būti tvarkinga, jei žmogus nori būti sveikas.

Septyni užterštumo laipsniai

1.Iš pažiūros sveikas žmogus jaučiasi išvargęs.

2.Nuolat kankina nuovargis,galvos skausmai, kaulų maudimas.

3.Kamuoja alergijos.

4.Atsiranda cistų, auglių.

5.Vidaus organų, kaulų, sąnarių deformacijos.

6. Organinės kilmės nervų ligos.

7. Navikinės ligos.   

 Nesugebėjimas jaustis laimingam  

Mintys valdo mūsų poelgius. Jei jos pilnos pykčio, nerimo,  liūdesio - dažniau sergame. O kada mūsų mintys pozityvios  - mūsų organizmas atsparesnis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų